Naslov teme: VIŠJA SILA IN DDV
7627 04.10.2006 - 05:34h / DDV / Avtor: KRISTI / 159 / 4
Požar je uničil trgovsko skladišče.Krivec ni ugotovljen. Ali je to po
zakonu o DDV višja sila, ali moramo vrniti vstopni davek od uničenega blaga ? Glede na to, da je kraja višja sila, tudi za tak požar mislim enako. Mi lahko kdo pove svoje mnenje?
zakonu o DDV višja sila, ali moramo vrniti vstopni davek od uničenega blaga ? Glede na to, da je kraja višja sila, tudi za tak požar mislim enako. Mi lahko kdo pove svoje mnenje?
p.š. - 04.10.2006 - 08:13
Pojasnilo DURS, št. 42601-232/2004, 2. 7. 2004
Vprašanje zadeva obračun DDV od opredmetenih osnovnih sredstev in zalog materiala in drobnega inventarja, kar je bilo po navedbah davčnega zavezanca popolnoma uničeno v požaru in upravičenost davčnega zavezanca do vračila presežka DDV, ki ga izkazuje v davčnem obračunu za marec 2004 glede na to, da je požar in s tem uničenj opreme in materiala nastalo dne 15. 5. 2004.
Zakon o davku na dodano vrednost (Uradni list RS, št. 134/03 - UPB in 45/04), v nadaljevanju: ZDDV, v 3. členu določa, da se DDV obračunava in plačuje od dobav blaga in opravljenih storitev, ki jih davčni zavezanec opravi v okviru opravljanja svoje dejavnosti na ozemlju Republike Slovenije za plačilo, in od uvoza blaga v Skupnost. Promet blaga pomeni prenos lastninske pravice na opredmetenih stvareh, če ni s tem zakonom drugače določeno. Za promet blaga v skladu s 7. točko drugega odstavka 4. člena ZDDV velja tudi uporaba blaga, ki je del poslovnih sredstev davčnega zavezanca.
...
Pravilnik o izvajanju zakona o davku na dodano vrednost (Uradni list RS, št. 17/04 in 45/04), v nadaljevanju: pravilnik, v 15. členu opredeljuje primanjkljaj blaga. Primanjkljaj blaga velja za promet blaga v skladu s 5. členom ZDDV, razen:
primanjkljaja in izgub, nastalih zaradi višje sile;
primanjkljaja, ki je neločljivo povezan s procesom izdelave in predelave blaga;
primanjkljaja in uničenja iz naslova kala, razsipa, razbitja in okvare blaga, ki sta neločljivo povezana s skladiščenjem in prevozom blaga v dejanskem obsegu, ki pa ne sme biti večji od običajnega, ki ga določi strokovno združenje.
Elementi višje sile so opredeljeni v prvem odstavku 153. člena Obligacijskega zakonika (Uradni list RS, št. 83/01), v nadaljevanju: OZ. Višja sila je naravni dogodek, katerega bistvena značilnost je moč, ki se ji človek ne more uspešno zoperstaviti. Višje sile ne smemo enačiti z naključjem. Če je škoda nastala zaradi naključja, ki sodi v okvir nevarne dejavnosti, objektivno odgovorna oseba ne bo oproščena objektivne odgovornosti. Da bi neki dogodek veljal za višjo silo, mora biti zunanji, to je zunaj okvira dejavnosti, ki jo opravlja objektivno odgovorna oseba. Dogodek mora biti tudi nepričakovan. Za presojo, ali bi odgovorna oseba, čeprav dogodka ni pričakovala, morala z določenim dogodkom računati, pa je treba oblikovati izhodišče za opredelitev meje odgovornosti ( komentar OZ, D. Jadek Pensa).
Če torej primanjkljaj in izguba opreme, zalog materiala in drobnega inventarja nastaneta zaradi višje sile, velja, da promet blaga v smislu določil ZDDV ni nastal. V nasprotnem primeru pa, ko primanjkljaj oziroma izguba blaga nastane iz drugih razlogov, kakor so opredeljeni v 15. členu pravilnika, pa primanjkljaj in izguba blaga veljata za promet blaga v smislu 5. člena ZDDV in DDV se obračuna, če je bil od tega blaga oziroma dela blaga v celoti ali deloma odbit vstopni DDV. Davčna osnova je v skladu s šestim odstavkom 21. člena ZDDV nabavna cena zadevnega ali podobnega blaga, ki ne vključuje DDV, oziroma lastna cena blaga v času in kraju opravljenega prometa. Pri pogoreli opremi in materialu, če to ni bila višja sila, je torej davčna osnova vrednost, ki jo uničeno blago ima.
...
Davčni zavezanec torej v trenutku oziroma davčnem obdobju, ko postane oprema neuporabna oziroma uničena, konča obdobje popravka vstopnega DDV. To pomeni, da davčni zavezanec nima pravice do povečanja zneska vstopnega davka od uničene opreme, če je prešel z opravljanja oproščene dejavnosti na opravljanje obdavčene dejavnosti in obrnjeno, zneska vstopnega davka mu ni treba zmanjšati, če preide z opravljanja obdavčene dejavnosti na opravljanje oproščene dejavnosti, v obdobju 5 oziroma 20 let.
Tako davčni zavezanec v trenutku, ko je oprema uničena, konča obdobje popravka vstopnega DDV, to pa pomeni, da vstopnega DDV ne popravlja.
lp
zakladničarka - 05.10.2006 - 07:37
Kristi, tudi nam je požar uničil vse, opremo in zgradbe, do tal. Kaj je z amortizaciji? Ali prenehamo z obračunom amortizacije ter z inšpekcijskim poročilom razknjižimo sedanjo vrednost (preostanek vrednosti v stroške, oškodnino od zavarovalnice v prihodke)? Prosim za vaša mnenja!
Lp
kristi - 06.10.2006 - 06:59
Ga.Zakladničarka, jaz bi postopala tako. Vrednost stavbe v strošek, odškodnino zavarovalnice pa v prihodek.
kristi - 06.10.2006 - 06:58
p.š. - najlepša hvala