krpan in druščina postani član

Naslov teme: POGODBE O VZDRŽEVANJU

324  11.08.2000 - 13:28h / Ostalo / Avtor: TAKI / 55 / 7

V avgustu smo prejeli račun, ki se nanaša na vzdrževalne pogodbe (računalniški programi), za obdobje od 01.07 do 31.12.2000. datum opravljene storitve je 30.07.2000.
V novem IKS-u sem zasledila, da imamo pravico do odbitka vstopnega DDV šele v mesecu decembru. Kam knjižimo vstopni DDV in kako knjižimo račun v knjigo prejetih faktur? Če bomo uveljavljali vsopni DDV v obračunskem obdobju december, potem tega računa ne bo v knjigi prejetih faktur za mesec december.
Upam, da nisem preveč zamotala vprašanja. Hvala za odgovor!

Joži - 12.08.2000 - 10:46

Poglej po temo: Naročnine za časopise z dne 12.07.00. Mislim, da gre za isti problem.

vedno hvaležni - 12.08.2000 - 19:53

Pogoj za odbitek vstopnega davka je izvršena storitev, saj mora račun imeti takšno komponento tudi zapisano kot sestavni del računa. Nasvet je enostaven: zavrnite račun. Drugače lahko imate težave. Res je tudi, da v tem primeru ni moč odbiti vstopnega davka.

Paula - 13.08.2000 - 10:55

Računa ni potrebno ravno zavrniti, saj je izstavljen v skladu z ZDDV. Pri sebi pa morate rešiti problem, kdaj si boste odbijali DDV (če sploh).

1. možnost: DDV si odbijate v obdobju, v katerem ste prejeli račun in se sklicujete na mnenje DURS-a, da se 78. člen PZDDV uporablja le, ko je dobava pred računom in kot takšna ne zadošča za odbijanje DDV.

2. možnost: DDV si odbijate v decembru, ko bosta izpolnjejna oba pogoja iz 78. člena PZDDV (do tačas imate račun knjižen le v GK in DDV na kontu 16-DDV, ki se še ne sme odbijati.

3. možnost: zneske razdelite na 1/6 in vsak mesec vnesete v knjigo prejetih faktur 1/6 računa.

Po mojem mnenju bi vsaka od teh možnosti tudi pri morebitni inšpekciji morala "iti skozi".

Lep pozdrav

Paula - 14.08.2000 - 09:17

Se opravičujem, spregledala sem datum opravljanja storitve, ki bi moral biti zapisan kot obdobje od 01.07. do 31.12.2000. Tako pa se račun lahko izstavi katerikoli dan znotraj tega obdobja.
Lep pozdrav

TAKI - 14.08.2000 - 10:54

PAULA, TOREJ LAHKO ODBIJAMO VSTOPNI DDV V MESECU PREJEMA RAČUNA, ALI NE?
HVALA ZA ODGOVORE.

MARTIN KRPAN - 14.08.2000 - 11:10

Moje mnenje je, da z vidika obstoječe zakonodaje (beri ZDDV) tega ni moč storiti, ker še storitev ali izdobava ni bila opravljena. To je možno šele v 12. mesecu.
Mnenja, ki jih brdavsi multiplicirajo, so samo mnenja, včasih so tudi zelo čudna (se spomnite o odbijanju DDV-ja za njihov cajtng - za njihov velja, za druge pa ne). Logično bi bilo, da bi v vašem primeru lahko DDV odbili, ko ste prejeli račun, vendar je za to potrebna korekcija zakona.

Paula - 15.08.2000 - 21:25

Če ste pripravljeni malo reskirati, ni problema. Sploh če gre za manjše zneske. Pa srečno!