Naslov teme: Licenčnina in davčni odtegljaj
8541 16.11.2006 - 10:03h / DDV / Avtor: Jesen / 393 / 3
Plačila licenčnin za računalniške programe se obravnavajo kot premoženjska pravica, od katere se obračunava davčni odtegljaj. Letno plačujemo licenčnino za uporabo računalniškega programa, ki je kupljen za lastno rabo brez pravice do nadaljne prodaje. Le-ta je dostopen vsakomur na trgu. Dobava je bila izvršena po elektronski pošti.
Ali je v tem primeru od licence, ki je ne moremo prenesti na drugo osebo ali jo prodati, potrebno obračunati davčni odtegljaj? Kaj je v tem primeru z obračunom DDV?
Ali je v tem primeru od licence, ki je ne moremo prenesti na drugo osebo ali jo prodati, potrebno obračunati davčni odtegljaj? Kaj je v tem primeru z obračunom DDV?
TeVe - 16.11.2006 - 20:24
Prvič: niste navedli, od kje je bil nabavljen program. Kako je s plačilom davčnega odtegljaja, je namreč odvisno od sporazuma (je ali ga ni) z državo, v katero se licenčnina plačuje. Če sporazuma ni, je polni davčni odtegljaj. Poleg tega pa je potrebno vedeti tudi, ali je prodajalec slučajno kapitalsko udeležen v vašem podjetju, ter v kakšnem odstotku.
Drugič: elektronska prodaja je obdavčena skladno s 17. členom ZDDV pri naročniku storitve. Torej bi ob prejemu licence morali plačati DDV po splošni stopnji.
Jesen - 18.11.2006 - 07:57
Program je nabavljen od nemškega podjetja, ki nima kapitalske udeležbe v našem podjetju(ni povezana oseba). Slovenija je naslednica sporazuma, ki je bil podpisan med SFRJ in Nemčijo, vendar ga oni ne priznajo. Mi smo v preteklosti že imeli primer, ko smo uveljavljali znižanje za plačilo davčnega odtegljaja po nižji stopnji, vendar nismo dobili njihove potrditve. V pogodbi pa tudi nimamo posebej določeno, ali predstavlja plačilo licence neto ali bruto vrednost.
Tjaša - 19.11.2006 - 14:32
če kupiš program za lastno rabo, ne plačaš davčnega odtegljaja. poglejte razlago v IKS 6/2005 - davčni odtegljaj
lep dan