krpan in druščina postani član

Naslov teme: Pogodba ali račun ?

2196  23.07.2001 - 21:05h / Ostalo / Avtor: Tiče / 736 / 12

Sam mislim, da se rabljeni predmeti in nepremičnine med gospodarskimi subjekti kupujejo ali prodajajo s kupoprodajno pogodbo, če prodajalec ni registriran za trgovsko dejavnost.Račun praviloma izstavlja samo trgovec.Kaj menite drugi ?

HM - 23.07.2001 - 23:17

Jest menim, da vecini ljudi še vedno ni jasno, da ko pridete v samopostrezno in kupite kruh ali pa liziko, da ste sklenili kupoprodajno pogodbo. Vedno, ko se nekaj kupuje ali prodaja se sklepajo kupoprodajne pogodbe (v pisni ali ustni obliki).

Pogodba in račun vsebinsko ne urejata istih stvari, zato med seboj nista primerljiva.

Pravo vprašanje se namreč glasi: Kdo in kdaj je dolzan izstaviti račun, ko pride do sklenitve kupoprodajne pogodbe? No, to ne bi vedel.

HM

Nina - 24.07.2001 - 09:19

Jaz se sicer ne bi ravno strinjala, da račun in pogodba nista primerljiva. Bistvena sestavina prodajne pogodbe sta cena in stvar. In to ima račun, pač v drugačni obliki. V bistvu sam seb enegiraš, ko praviš, da vsak, ki kaj kupi v trgovini, sklene prodajno pogodbo (kar je res) in to je račun za tako obliko poslovanja.

In kdo je dolžan izstaviti račun? Prodajalec. Ker pač on nekaj ponuja, kupec pa vzame ali ne.

Pa še nekaj. Poglavitni vir te pogodbe je ZOR. In ta govori o prodajni pogodbi. V uporabi pa je tudi izraz kupna pogodba, tudi pravilno. In je brezveze govorit o kupoprodajni pogodbi, ker v bistvu vsaka prodaja je hkrati nakup in vsak nakup hkrati prodaja.

LP.

HM - 24.07.2001 - 10:23

Zato se pa v pravu (predvsem pogodbenem) toliko ukvarjamo z racuni. Mogoce v Mariboru.

Namen, temelj in smisel enega in drugega pojma sta popolnoma razlicna. Ce racun vsebuje sestavine pogodbe to ne pomeni, da sta racun in pogodba eno te isto, ampak, da je na enem listu vsebovan tako racun , kakor tudi sestavine pogodbe, ne glede na to, da cisto na vrhu piše Racun. Sej vem, da si vsa navdusena, ko dobis list papirja na katerem pise racun, hkrati pa ga podpišeš in si sklenila še pogodbo. Potem pa slepaš racun = pogodba. Pa ni cisto tako.

Racun vsekakor sam po sebi ne pomeni, da si sklenil pogodbo. Uporaben pa je kot neke vrste dokaz. Racun je namenjen za kontrolo poslovanja druzb, predvsem zaradi placevanja davka.

Kar se tice izraza kupoprodajna pogodba...kaj naj recem...piši tudi na sodišče in jim prepovej v svojih sodbah uporabljati izraz kupoprodajna pogodba.

Takemu nacinu razumevanja prava se pravi crkobralstvo (po Krivicu).

HM

Nina - 24.07.2001 - 10:53

Jaz nimam pristojnosti ničesar prepovedovati v teh zadevah. Tej (moji)opazki pa nikakor ne bi rekla, da gre za razumevanje prava kot takega, to nima nobene veze. Gre za to, da težimo k temu, da se uporablja čimpravilnejša terminologija (kar tudi Krivic zagovarja, mimogrede).

Glede računa-pogodbe, no, nisi me prepričal. In ne pravim, da je to čisto isto v vseh primerih. Govorim za primer trgovinskih nakupov, ker si sam izpostavil tak primer namreč, da ne ponovno prišlo do nesporazuma, kaj jaz mislim. Tak račun me v vseh postopkih varuje -od garancije, pravnih, stvarnih napak, odškodninskih, tožbenih zahtevkov,...in to je bistvo vsake pogodbe.

Pa tudi v sistemu DDV-zakon točno predpisuje sestavine, da ne bi bilo treba sklepati za vsako pogodb.

A bo treba pogledat v Pavčnikovo Teorijo prava?

Nina

Nepravnik - 24.07.2001 - 11:19

Fight, fight!!!Mater, če se vidva enkrat med sabo ne bosta pobila, vsi pravniki ste isti, vse bi blo treba pod plin spravit.

STRUPEK - 24.07.2001 - 12:12

Kot ekonomist sem zastopnik teze, da je vsak moj nasprotnik sovražnik, vsak moj sovražnik sovražnik, v stopnjevalnem primeru sovražen, bolj sovražen, brdavsovski. To piše v Strupkovi knjižici uničevanja brdavsov, iz antalogije HM in Nininih razglabljan pa gre za globoko pravniško ljubezen in ne sovražnost.
Tokrat se nagibam k Nininemu tolmačenju računa in pogodbe, sama pa Tičetu nista odgovorila. Zame tisti, ki ne opravlja dejavnosti ali ni zavezanec sistema DDV, ne rabi izstaviti računa. Lahko pa pogodba služi tudi kot račun, če ta vsebuje vse sestavine po ZDDV ali druge običajne sestavine računa, če ni zavezanec sistema DDV. Torej pogodba se koristi lahko v vsakršnem navedenem razmerju, račun pa ne. Pa naj kdo reče, da znajo samo pravniki komplicirati.

Nina - 24.07.2001 - 15:41

Ponavadi pravniki zelo držimo skupaj. In nič ni narobe, če imamo kdaj različna oz. ločena mnenja, še ustavni sodniki jih imajo. Je pa zelo narobe, ko kdo trenira ciničnost, ker misli, da vse obvladsa, kar ni res, niti ne more biti res.

LP.Nina

HM - 24.07.2001 - 14:59

Ne morem pomagat, ce ne razumeš, kaj je pogodba, tko da bo za tebe ze dovolj komentar Cigojev...Pavcnikova Teorija prava ti bo pa itak pretezka.

...ta tvoja ideja z DDvjem pa samo še poglablja tvoje znanaje iz obligacijskega prava...v vecini primerov se namrec oblicnost pogodbe ne zahteva...racun je namenjen zaradi upravne kontrole drzave, ne pa zaradi lazjega sklepanja pogodb...itd...


HM

Nevenka - 24.07.2001 - 15:30

Upam, da ne bom koga preveč jezila, ker nisem pravnik.Vendar sem o tej stvari poslušala prof. Potočnika, ki je rekel takole, da je v klasični trgovini, kjer streže osebje pogodba sklenjena ustno. V samopotrezni trgovini pa tiho.Kar se računa tiče menim,da se z njim dokazujejo obveznosti.Če nimamo pogodbe na papirju, ko postanejo stvari sporne je krasno, če imaš vsaj naročilo. Račun res običajno izstavi prodajalec, vendar je vseeno kdo ga izstavi, le da je pravilno izpolnjen.(Ali ni tako po ZDDV)?
Težko bi račun enačila s pogodbo. Je pa res velikokrat edini dokument,ki dokazuje, da ste sklenili ustno ali tiho pogodbo.
Sedaj pa kar po meni......

HM - 24.07.2001 - 18:13

Jest se s tem popolnoma strinjam, ker drugace do trenutka, ko vam na blagajni ne izstavijo racuna, ni sklenjene pogodbe (sporazuma, dogovora), kar pa ni res! Ker ko vi vzamete liziko in za to placate, je pogodba izpolnjena, ne glede na to ali dejansko obstaja na papirju ali ne, in ne glede na to, ali vam je racun izstavljen ali ne. Ti pa prihrani marsikatero nevsecnost v sporih, to pa res.

BTW: nekateri mešajo oblicnost (pismenost, ustnost, notarsku zapisi...) z pojmom pogodbe (soglasje volj o bistvenih elementih)

Ajt
HM

Nina - 24.07.2001 - 15:39

Sej ne morem verjet. Sam si napisal...v večini primerov se pogodba ne zahteva...in če ti iz tega ne potegne bistvo mojih navajanj, se nimava več kaj pogovarjat. Pravzaprav se niti nočem.

LP.

HM - 24.07.2001 - 18:14

Spet jezna?

HM