Naslov teme: Štipendija
9378 14.12.2006 - 09:48h / Dohodnina / Avtor: Neja / 69 / 2
Mene pa zanima, kako je s priznanjem stroškov štipendije, v kolikor po preteku šolanja za katerega se je štipendija izplačevala, preneha potreba po delovnem mestu, ki je bilo predvideno. Vemo, da se gospodarske razmere zelo hitro spreminjajo in tudi plani večkrat padejo v vodo. Ali je možno, da štipendistu ta znesek pripišejo kot "boniteto" ali kaj podobnega in udarijo z dohodnino, podjetju pa vržejo stroške ven, kar prinese lahko velike finančne posledice. Negativen seveda. Hvala za mnenja.
Jože - 15.12.2006 - 08:21
Zadeve, ki so vezane na zaposlitev štipendista morajo biti urejene v štipendiski pogdbi.Obtaja pa pravna praksa v tem,v kolikor v določenem času ne zaposlite štimpedista, je le ta prost in lahko išče zaposlitev drugje. Ne gre za nikakršno boniteto in podobno neumnost.V kolikor se pa štipendist noče zaposliti pri štipenditorju, je dolžan dobljeno štipendijo vrniti, običajno v valorizirani vrednosti.
5ra - 15.12.2006 - 11:21
Za odobritev štipendije obstajajo rigorozni pogoji in sicer mora podjetje - štipenditor do 15.1 v koledarskem letu obvestiti območni Zavod za zaposlovanje, da bo za naslednje šolsko/študijsko leto razpisal štipendijo. In potem je treba čakat do septembra/oktobra, da štipendijo sploh lahko pričneš izplačevati.
Prehitevanje (torej pred to zahtevo, ki izhaja iz Zakona za primer brezposelnosti ali neki tacga z dolgim imenom, 10. člen, je pa objavljen tudi na spletnih straneh zavoda za zaposlovanje)ima bojda za posledico davčno nepriznan odhodek. Sama s tem nimam izkušenj, bom pa vesela, če bo še kdo kaj pokomentiral na to temo.