krpan in druščina postani član

Naslov teme: DDV na pogodbe o delu

2315  03.08.2001 - 17:21h / DDV / Avtor: amater / 65 / 7

Pred nekaj dnevi je tekla debata o tem kako so obremenjene z dajatvami pogodbe o delu. Za izračun so bile priporočene določene spletne strani. Na eni izmed njih (www.klik.si) se je dalo razumeti, kot da bi bili zneski, ki se nanašajo na pogodbe o delu v primeru zavezancev za plačilo DDV obremenjeni še z DDV. Ali ni pri pogodbah o delu tako kot pri plačah, ki jih delavci prejemajo na podlagi pogodbe o zaposlitvi - torej ni DDV, in ne tako kot recimo plačilu za avtorska dela, kjer je treba izstaviti račun in obračunati DDV, če si presegel s predpisi določen promet?

Paula - 03.08.2001 - 22:50

Za odgovor na to vprašanje moramo pravilno opredeliti razmerje med pogodbenima strankama. Ali gre za samostojno opravljanje dejavnosti ali ne? Ali je prevzemnik posla po pogodbi v podrejenem položaju do ponudnika? Pogodba o delu po Zakonu o delovnih razmerjih ne pomeni samostojnega opravljanja dejavnosti in ni DDV, obstajajo pa še druge možne pogodbe, kjer bi lahko govorili o samostojnem opravljanju dejavnosti, vendar v naši zakonodaji nimamo opredeljenih meril (več o tem lahko preberete v eni od prejšnjih št. revije Davčno-finančna praksa).

LP

Radovednež - 04.08.2001 - 11:46

Hvala Paula. Pa bodimo konkretni. Zavezanec za plačilo DDV, ki je za nedoločen čas, s polnim delovnim časom zaposlen v podjetju v katerem nima lastniškega deleža in ni direktor, je edini lastnik drugega d.o.o. in hkrati tudi direktor tega podjetja. Podjetje ne zaposluje nikogar. Ker ga vodi direktor, ki ni v njem zaposlen, bi bilo takšno vodenje lahko razumljeno kot delo na črno. Zato bi želel, da se sklene pogodbo o delu (po Zakonu o delovnih razmerjih) med d.o.o. in njim, za po Zakonu dovoljen obseg ur (recimo 10 ur na mesec). Sicer ve, da je takšen način drag (netto + caa. 70%), pa kaj, ko ne sme delati "na črno" in si svoj trud za vodenje poplačati kot lastnik z dobičkom ali pa zadovoljstvom, da se je vrednost podjetja povečala. (če se je pač kot lastnik dobro zdilal sam s sabo kot z direktorjem bi teoretično lahko imel zelo majhne stroške dela in zato večji profit). Mora biti v takšnem primeru obračunan DDV ali ne? Po mojem ne!

Paula - 05.08.2001 - 17:25

Poglejmo. Lastnik sklene z direktorjem (v konkretnem primeru sam s sabo)pogodbo o delu. Torej se sam odloči o vsebini pogodbe in jo lahko sestavi, tako kot da gre za samostojno opravljanje dejavnosti, ali kot da gre za podrejen položaj - nesamostojno opravljanje dejavnosti.
Nekateri kriteriji, ki govorijo v prid nesamostojnosti:
- plačilo po urah in ne po učinku,
- delo se opravlja v prostorih podjetja, s sredstvi podjetja,...
- določen delovni čas, itd.
V takšnem primeru DDV-ja seveda ni.

Se mi pa postavlja drugo vprašanje glede fizične osebe, ki je zavezanec za DDV, vendar se v to zaenkrat še nisem poglabljala. Ali je fizična oseba, ki se registrira kot zavezanec za DDV zaradi npr. prejetih najemnin, avtomatsko tudi zavezanec za DDV, ko npr. zaračuna avtorski honorar oz. prejemek po pogodbi (samostojno opravljanje dejavnosti)? Ali torej velja, da če je zavezanec, je za vse primere samostojnega opravljanja dejavnosti? Ne najdem zakonske osnove, da temu ni tako.

LP

kratki - 06.08.2001 - 10:10

DA.

MARTIN KRPAN - 05.08.2001 - 10:53

Malo nedeljskega dopustniškega premora. Primer pogodbenega dela, kjer lahko govorimo, da pogodbeni sodelavec opravlja svoje delo neodvisno in samostojno, kar se všteva v "limit prometa" za določitev davčnega zavezanca: sodno zapriseženi izvedenci. "Kontra" primer: čistilka.
Vsekakor je razmejitev "zelo tanka" in je stvar interpretacije, kaj je neodvisno in samostojno delo.

solza - 05.08.2001 - 23:11

Zakaj sploh sklepate pogodbo o delu!
Obstajajo gospodarske družbe, ki nimajo nobenega zaposlenega, direktorja, ki je zaposlen v drugi g.družbi in ustvarja se promet v prvi g.družbi pa nikoli ni bilo problema!
Brezpotreno kompliciranje!

amater - 10.08.2001 - 09:02

Se strinjam, da gre tudi tako - je pa baje problem zaradi dela "na črno". Baje je težko biti direktor, pa ne bi nič delal (so seveda tudi takšni, ampak ne v enoosebnih družbah. In ker direktor dela, mora to nekomu zaračunati - drugače pač - po nekaterih interpretacijah - dela na črno. Kaj meniš o tem Solza?