krpan in druščina postani član

Naslov teme: še kar o lizingu

2404  16.08.2001 - 10:26h / DDV / Avtor: kmetič / 166 / 3

V času trajanja najema se sporazumno z aneksom spremeni lizing jemalec - ali to kaj vpliva n DDV, ki je sicer že bil od vseh plačil plačan ob sklenitvi pogodbe? Mislim sicer, da ne, ne vem pa sigurno. Ali lahko kdo pomaga?

Pa še to, ali je zelo narobe, če za vsak obrok lizinga izdamo račun in ne samo obvestilo, da obrok zapade v plačilo?

Menda pa je nekaterim lizing dajalecem celo omogočeno plačilo DDV v obrokih. Vse kar je prav. Ali ima kdo mogoče bolj preverjeno informacijo, če je to res?

Pejte v senco, pa lep dan.

Paula - 16.08.2001 - 19:24

Iz vprašanj bi lahko sklepala, da tavate bolj v temi, kar se leasinga tiče. Če se ukvarjate s tem poslom, bi bilo dobro, da bi vedeli nekaj osnovnih stvari, kot npr.:

- poznamo dve vrsti leasinga - finančni in operativni,
- pri finančnem se na začetku obračuna in plača ves DDV, pri operativnem mesečno,
- pri spremembi leasingojemalca se izstavi dobropis za še ne zapadle obroke prejšnjemu l-jemalcu in nov račun novemu l-jemalcu (pomembno za oba l-jemalca),
- itd.

Za koristno ležanje v senci si poiščite kakšno literaturo o leasingu.

LP

Iva - 17.08.2001 - 06:53

Račune za vsak obrok posebej izdate pri operativnem leasingu, pri finančnem pa izdate samo en račun na začetku, kasneje pa le obvestila o zapadlosti obrokov (tudi to po moje ni potrebno, saj ima l-jemalec anuitetni načrt, po katerem plačuje obroke).
Predlagam Vam, da resno jemljete Paulin nasvet.
LP

teja - 17.08.2001 - 09:10

Za tiste, ki so v leasingu bolj doma:
uradna navodila (na primer v davčnem biltenu) pravijo samo, da pri prenosu finančnega leasinga na novega leasingojemalca pride do novega prometa blaga, zato je potrebno seveda ponovno izdati račun z DDV. Prav tako je bilo rečeno v davčni šoli. Nikjer pa, da lahko prvotnemu leasingojemalcu izstavimo dobropis. Ker je to logično, se to dela. V davčni šoli so nekaj govorili, naj bi prvi leasingojemalec izstavil račun novemu. Za vozilo je to nelogično, kvečjemu za razliko med tržno vrednostjo vozila in vsoto še neplačanih obrokov.
Leasing hiše se pri prenosu seveda zavarujejo z aneksom, kjer stranke podpišejo, da bodo morebitno razliko med tržno vrednostjo vozila in vrednostjo preostale obveznosti po pogodbi, poravnale same med seboj.
Torej - ali je kdo prepričan, da davčna ne bo nasprotovala dobropisu? Dvojno obdavčenje jih ne gane, kadar zakon tega izrecno ne izloči.