krpan in druščina postani član

Naslov teme: Koga upoštevati?!

2579  08.03.2007 - 16:48h / Ostalo / Avtor: odarca / 65 / 6

Pred sabo imam papirje od človeka iz Makedonije.Da je lahko prišel v našo državo je moral odpreti d.o.o.(enoosebno), vplačati osnovni kapital.Dobil dovoljenje za delo pod pogoji, ki veljajo za tujca (torej je sklenil individualno pogodbo o zaposlitvi v kateri je navedeno da dobiva mesečno plačo in dodatke). Za prijavo na zdrav.zavarovanju pa je prijavljen pod zavarovalno osnovo 40 (baje v takih primerih ne gre drugače), torej si na podlagi tega plače ne more izplačati, plačuje pa mesečne prispevke kot samozaposleni.
Kakšen pa je sedaj položaj delavca?! Prišel je k nam, da bi zaslužil za boljše življenje družine,ki je ostala v Makedoniji, izvajal bo različna gradbena dela, za katera bo izstavljal račune. Mesečno bo plačeval prispevke, od kod pa bo jemal denar za najemnino za stanovanje, za vsakodnevne potrebe oz. da bo sploh lahko preživel. Še denar za vplačilo osnovnega vložka za odprtje firme, si je moral delno izposodilti.
Torej kaj človeku svetovati in kako zadevo spraviti še v računovodske okvire, da bo zadoščeno vsem?

Opa Zovalec - 08.03.2007 - 17:02

Saj lahko ima "plačo", le prispevek za PIZ mu bo priznan samo kot samozaposlenemu - če si bo izplačeval dostojno plačo, bo pač "metal denar skozi okno". Zakaj pa ni ustanovitelj kdo od njegove družine in bi bil sam npr. prokurist in zaposleni z osnovo 01?

cop - 08.03.2007 - 17:30

Verjetno bi namesto individualne pogodbe prišla v poštev pogodba o poslovodenju. Predlagam, da pogledate IKS 4-5/05 (str. 168).

Jasna - 08.03.2007 - 17:37

Jaz sem tudi zaposlena s šifro 40 že 15 let in nimam s tem nobenih težav. Normalno si obračunam plačo na osnovi pogodbe o zaposlitvi. Obračunam in plačam vse prispevke, samo da je osnova za obračun prispevkov najmanj najnižja pokojninska osnova.
Glede na to, da se upokojujem sem imela pregled s strani ZPIZa in ni nič narobe.

Matjaž K - 09.03.2007 - 08:35

Verjamite mi, ZPIZ nima pojma, kako se šifra 40 pravilno obračunava.

odarca - 09.03.2007 - 10:58

Torej Matjaž, kako bi v tem primeru vi naredili? Zaupam namreč vaši "podkovanosti v vsem"
pa vnaprej hvala za odgovor ter lep dan

Matjaž K - 09.03.2007 - 12:19

Po varianti iz drugega stavka OpaZovalca.