krpan in druščina postani član

Naslov teme: pomoč družnskega člana

2665  06.09.2001 - 11:35h / Ostalo / Avtor: darči / 78 / 5

Zasebnik s.p oravlja svečarsko dejavnost. Včasih zavije sveče- žalni paket. Pa baje, da tega ne sme, ker je to aranžersko delo, za katerega nima potrebne izobrazbe inregistracije. Prav tako mu včasih pri delu pomaga žena, ki je brezposelna. Ali naj z njo sklene pogodbo o delu? Na oddelku za gospodarstvo so mu rekli, da žena ne sme pomagati, ker da zakon tega ne dopušča oz. so ga poslali na davčno naj jim pojasni zadevo.
Ali morda kdo ve rešitev kako delati naprej?
Vsem hvala

AP - 06.09.2001 - 15:50

Ne vidim ovir, da se sveč ne zavije v žalni paket, to še ni aranžma; take sveče so seveda obdavčene po nižji stopnji, za razliko od sveč, ki jim ni znan namen (pogrebni, žalni)
Z ženo se dogovorita za neke vrste delovno razmerje, ali jo zaposlite redno ali pa po pogodbi o delu. Karkoli drugega je delo na črno in torej kaznivo.
LP

darči - 07.09.2001 - 10:36

najlepša hvala.

Zala - 07.09.2001 - 14:06

Delo na črno je plačano na črno.
Menda pa lahko družinski član s.p.-ju pomaga in to običajno brez plačila, če za delo niso zahtevani (posebni pogoji-živilski pregled, strokovna zananja ipd.)
potemtakem si nihče od zaposlenih ne sme nositi dela domov, ker bi mu tam lahko kdo pomagal-delal na črno, za to delo pa bi zaposleni dobil plačilo (iz rednega delovnega razmerja).
V končni fazi od dobička s.p. plača dohodnino, zaposleni pa od svojega OD-ja. Zapravljajo pa vsi družinski člani (običajno) vse skupaj. Pa tudi na dohodninskem denarju ne piše a je od s.p.-ja ali pa je služben. S.p. bo ob pomoči družinskega člana mogoče celo ustvaril večji dobiček, ali pa bo imel več časa za družino.

AP - 07.09.2001 - 16:34

To ti razlagaj inšpektorju. Imam kar nekaj izkušenj na tem področju, zato vem, da so taka veleumna razlaganja čist brez veze. Še oče, ki je pomagal sinu (ki živita oba na istem naslovu, kot je poslovni prostor) in je bila pogodba o delu sklenjena, pa vsak mesec obračun (50.000 neto v obdobju daljšem kot dve leti) so bili problemi, ker je bila ena vsebinska napaka v pogodbi (malenkostna). Komaj smo rešili zadevo.
Kaj pa delaš doma, je pa tvoja stvar. Če opravljaš dejavnost v spalnici, ti noben inšpektor ne sme kukat vanjo, drugo je pa proizvodnja sveč, tega pa verjetno ne nosijo domov. Skratka, v poslovnih prostorih naj bo registrirana delovna sila, si pa pravilno pogruntala, da na koncu v vsakem primeru nekdo plača, razen, če res ni cela veriga dela na črno.
lp

Tiče - 07.09.2001 - 21:13

Dobro je z družinskim članom skleniti pogodbo o delu in plačati majhen prispevek za zavarovanje za primer nesreče pri delu. Ni predpisa, ki bi določli koliko se tako delo plača in kdaj.