Naslov teme: Nepridobitna organizacija
7063 10.09.2007 - 12:43h / Ostalo / Avtor: Miši / 284 / 5
Kdaj se organizacija registrira kot nepridobitna? Kje bi lahko pridobila največ podatkov glede nepridobitnosti? Nepridobitna dejavnost pa je opredeljena verjetno v ZDDPO-, ali še kje drugje?
Lp
Lp






JAKICA - 10.09.2007 - 12:51
Nepridobitna organizacija je pogojena z nepridobitnim financiranjem, donacije, dotacije, subvencije in s poslovanjem, ki je opredeljeno kot tisto, ki se ne vrši na trgu ampak je namenjeno strogo določenemu namenu, t.j. dejavnosti, ki ne dosega dobička. Največkrat gre za društva, zavode, fundacije in še kaj, ki morajo imeti dejavnost opredeljeno že v ustanovnem aktu in statutu.
Poglejte si Zakon o društvih - junij 2006, SRS za društva, SRS za zavode in seveda omenjeni ZDDPO.
Obstajajo e-seminarji na to temo, ki so ugodni in veliko pojasnijo.
LP
jani - 10.09.2007 - 13:40
Kot ze nickolikokrat na tem forumu ponavljam. Nepridobitne dejavnosti ni. Tudi donacije, dotacije in kaj jaz vem kaj se vse je potrebno PRIDOBITI. Dejavnost se razlikuje samo po tem, ali je namenjena za pridobivanje dobicka ali za splosno druzbeno koristen namen. Boljhsi izraz kot pri nas imajo glede pridobivanja sredstev v USA kjer pravijo, da je dejavnost "NOT FOR PROFIT". To pove vse. Kolikor mi je znano, Unicef ne placa davka in tudi ne akontacij davka od dobicka. Pa skoraj polovico, vcasih vec, vcasih manj svojih prihodkov ustvarijo na trgu.
In ce boste ustvarili na trgu tudi vi svoje prihodke in bi zeleli na primer nekomu pomagati, boste, ce v popolnosti sledimo ZDDPO od sredstev, ki bi mu jih namenili, placali dohodnino itd. Ce pa boste to nakazali iz pridobljenih donacij, potem pa ta oseba ne bo placala dohodnine.
Ce bi upostevali nacelo, za enako dejanje na trgu enaka obdavcitev. potem bi pomenilo, da lahko neprofitna organizacija, v kolikor placa davek od dobicka, potem tega tudi deli ustanoviteljem oziroma lastnikom. Ker ima enake pravice iz pridobivanja dobicka na trgu kot gospodarska druzba. V nasprotnem primeru pa lahko razumemo ta davek kot kaznovanje te organizacije za njeno druzbenokoristno vlogo. Potem je vprasanje smiselnosti obstoja na mestu.
Vzpostaviti bi bilo potrebno mehanizem, ki bi nadzoroval resnicno porabo samo za namen, za katerega je organizacija ustanovljena. In potem bi vse stimalo.
Pa sirok pogled na zadeve zelim. Upostevajte zakonodajo in prisli boste do enakih zakljuckov.
nika - 10.09.2007 - 12:57
ali je doniranje domu upokojencev davčno priznan odhodek ?
Miši - 10.09.2007 - 13:52
Ali je potem dejavnost družbe pomoč ostarelim na domu pridobitna ali nepridobitna dejavnost ??
Lp
jani - 10.09.2007 - 13:59
Pridobitna v vsakem primeru. Ne glede na to, ali jo opravljate kot drustvo, zavod, doo ali kako drugace. Z opravljanjem svojih storitev starejsim obcanom pridobivate dohodek. Glede ostalega pa sem nekaj pojasnil ze v prejsnjem odgovoru.