krpan in druščina postani član

Naslov teme: ali je res?

3112  15.10.2001 - 15:08h / DDV / Avtor: urša / 66 / 2

ponovno vprašanje iz teme avansni računi v sistemu ddv-ja!!!
za prejeto predplačilo izstavim račun, na katerem so trije zneski: prejeto predplačilo, vračunani ddv po preračunani stopnji in predplačilo brez ddv!
po odpremi blaga izstavim račun, ki zajema celoten znesek kupljenega blaga (cena, vrednost, osnova, znesek in stopnja DDV ter skupni znesek), pod tem pa znesek prejetega predplačila in znesek ddv od tega zneska ter znesek, ki še ostane za plačilo in koliko od tega je ddv-ja.
Stranka mi je tak račun zavrnila, češ, da manjka davčna osnova pri znesku prejetega predplačila in ostanku za plačilo??? ali je ro res nujen podatek na računu? ali lahko dopišem z roko in se zraven podpišem???

poleg tega pa me zanima še sledeče: ali lahko v primeru, ko je predplačil več, na končnem računu napišem skupni znesek predplačil in vračunanega ddv ali moram predplačila navajat po posameznih zneskih?
lp

Paula - 15.10.2001 - 16:40

Menim, da tudi 34. člen ZDDV, ki govori o obveznih sestavinah računa za davčnega zavezanca, ni povsem jasen. Tudi ne, ko gre za davčne stopnje in zneske DDV - ali mora biti pri vsakem artiklu označena stopnja DDV ali tudi znesek DDV (menim, da ne, čeprav eni takšne račune zavračajo).

Glede osnove za DDV pri predplačilu ne vidim razloga, da bi morala biti na končnem računu, saj za knjiženje potrebujemo le znesek z DDV in znesek DDV. Prav tako ne potrebujemo osnovo za DDV od ostanka za plačilo, saj moramo poknjižiti celotni znesek in v minus znesek po avansnem računu. Glede več predplačil menim, da se lahko vpišejo v skupnem znesku, čeprav mi običajno tega ne počnemo, da je bolj pregledno.

LP

STARI POŠTAR - 15.10.2001 - 20:53

V primeru več predplačil menim, da morajo biti našteti posamično, da se izognete možnim dvakratnim upoštevanjem enega in istega predplačila, če je računov več. Drugo vprašanje pa je, ali morajo biti navedeni posamični zneski, ali pa zadoščajo datumi. Se pa sprašujem, ali je res potrebno poiskati vsak vzrok, da bi bilo po navše. Včasih nič ne škodi, če je na računu kaj več, kot to zahteva zakon.
Popravite pa račun seveda lahko tudi tako, da dopišete z roko in se zraven podpišete, priporočam pa tudi pripis datuma.