krpan in druščina postani član

Naslov teme: Ima kdo tak primer?

3290  01.04.2008 - 14:21h / Ostalo / Avtor: Bojana / 48 / 3

Podjetje bi rado sponzoriralo tekmovalca (fizično osebo).
Stvar si je zamislilo tako, da ga njegovo tekmovanje opremi z vso potrebno opremo, njemu pa ne da nič, s čimer se tekmovalec strinja. Kako knjžim nakup take opreme? Moja ideja je, da kot stroške reklame, saj bo tekmovalec na dresu nosil ime podjetja. Je vsa stvar z davčnega vidika ok?

administrator - 01.04.2008 - 15:13

Sponzorstvo... dam - daš

dam opremo če dal (nosil) reklamo

=> to je storitev, plačana v naravi

Iz vidika stroškov je res lahko reklama, ampak gre za dohodek iz odvisnega pogodbenega razmerja (dohodek = obrutena vrednost opreme, pa obračuna se posebni davek na določene prejemke, o pavšalih za ZZ in PIZ raje ne bi razglabljal, kajti lahko bi šlo tudi za enkraten neodvisen posel, ki se dohodninsko obranava enako kot odvisno pogodbeno razmerje, pri čemer pa ni jasno, ali se tudi od takih "zadev" obračunavata ta pavšala). 

Če pa je zadaj samo dam, brez daš, pa je to donacija fizični osebi, donacije so nepriznan strošek, donacije fizikalcem niso olajšava, donacije fizikalcem so iz dohodninskega vidika drug dohodek.



Če pa ima fizikalec dejavnost pa bi moral izstaviti račun, izročitev opreme pa bi se obravnavala kot nedenarna oblika plačila.

lp

Bojana - 01.04.2008 - 21:26

UF, pa še prav imate!

AMOR - 02.04.2008 - 12:08

Kaj pa kot donatorstvo športnemu društvu katerega član je tekmovalec? v pogodbi se zapiše, da se sredstva namenijo samo tem tekmovalcu in tako dalje. Taka donacija je sicer davčno nepriznana, gre pa na drugi stani v olajšavo? lp