krpan in druščina postani član

Naslov teme: Knjigovodski problem

3608  23.11.2001 - 16:47h / Ostalo / Avtor: Paula / 99 / 10

Kako ločiti proizvodno od storitvene dejavnosti?

Morda se vam bo zdelo vprašanje neumno, toda včasih res ne vem, kaj je kaj! Npr. gradbene storitve (izvedba centralne kurjave ali gradnja ulične kanalizacije ali obnova kopalnice) ali izdelava arhivskih posnetkov na mikrofilm, da ne govorim o tiskarstvu, ki bi naj bilo po ZDDV storitev, knjiži pa se kot proizvodnja.

Kaj je torej sodilo v takšnih primerih (standardna klasifikacija dejavnosti, standardi, drugo)?

Lep vikend vsem!

JEST - 23.11.2001 - 22:11

Pavla,

ne zastopim, kaj te moti? Kakor razumem, te moti klasifikacija zavoda za statistiko pri vpisu, in potem knjigovodstvo samo.

Tisti, ki so pisali klasifikacijo dejavnosti, se verjetno nikoli niso ukvarkali s knjigovodstvom samim.
Verjetno te moti to, da imaš storitveno dejavnost, pa jo preko R VI na koncu leta "vlačeš" v R VII, čeprav je firma registrirana kot storitvena firma.

Lep pozdrav,

Jest

mony - 24.11.2001 - 07:21

Proizvod se vidi, storitev pa ne - jaz bi ločila npr. takole:
podjetje kupi razpadajočo hišo - jo popolnoma prenovi (kar bistveno poveča njeno tržno vrednost) in jo proda - tukaj gre za proizvod (ker na koncu prodaš viden objekt)

Telebajsek - 24.11.2001 - 11:28

Pri nas v gradbeništvu smo stvari bolj poenostavili. Za vsak račun izračunamo znesek materiala in znesek storitve. Če v vrednosti računa material predstavlja večji delež kot storitev gre za prodaja proizvodov,če pa večji delež predstavljajo storitve pa gre za promet storitev.

Paula - 24.11.2001 - 11:37

Obstaja za takšno razmejitev kakšna zakonska podlaga ali kar koli oprijemljivega?

Če vzamem primer dobave in montaže strešne kritine, bi bila to proizvodnja, ker je mat. praviloma več vreden od dela. Če pa vzamem izvedbo ulične kanalizacije, pa predstavljajo storitve večji del od materiala in bi bila to storitev? Nisem sigurna.

LP

JEST - 24.11.2001 - 12:45

Pavla,

prav misliš ! To je ena od razlag SRS !!

lp

mimi - 24.11.2001 - 13:21

Gradbeno podjetje prodaja gradbene storitvwe. Servisni obrat pa lahko prodaja storitve in material. Prejeti račun serviserja knjižimo med materialne stroške, če vrednost zaračunanega materiala znaša več kot 50 %, v nasprotnem primeru pa med storitve.
Mislim, da gradbeno podjetje nikoli ne zaračuna npr. opeke, ampak pokrivanje xxm2 strehe. Pri čemer pa seveda porabi določeno količino materiala.
Servisni obrat pa zaračuna nadomestne dele in delo serviserja.

Paula - 24.11.2001 - 11:40

Jest, muči me to, kdaj moram npr. v gradbeništvu stroške "peljati" preko konta 6 na 7 in kdaj ne. in posledično, kdaj gre za prihodke od storitev in kdaj od proizvodov.

LP

JEST - 24.11.2001 - 12:43

Paula,

kakor se spoznam na gradbeništvo, je pri gradbincih največji problem nedokončana proizvodnja (oz storitev)!!

Ne vem kakšen obseg dela imaš, vendar bi jaz za vsako investicijo, ki jo delate za trg, vodil ločeno (torej vsako posebej, sploh pa, če posel traja daljše obračunsko obdobje - pa da je vmes še bilanca)!!!

Izhajal bi iz tega, da je gradbeništvo proizvodnja dejavnost!!!

Pazi primer nedokončane storitve: Arhitekti in projektanti delajo načrt za hišo. Vendar ker gre za večjo zadevo, načrt ni narejen v 1 mesecu, ampak se ga lahko dela več let. Kako boš v tekem primeru vodila vso zadevo? Storitev boš knjižila kot proizvodnjo, in jo koncem leta preko R 6 (nedokončana proizvodnaja) vlekla v R 7 !!!

Razmisli, pa lep pozdrav

Jest

MARTIN KRPAN - 24.11.2001 - 13:56

Kolikor sem se dosedaj s temi zadevami srečeval, sem opazil, da gradbinci vsako izvajanje gradbene dejavnosti, kjer niso "investitorji" oz. kjer gradijo za trg, zadeve vodijo kot proizvodnjo, kar se tudi meni zdi pravilno. V kolikor pa npr. izvajajo gradbeno dejavnost (adaptacijo ali gradnjo) za naročnika, potem zadevo vodijo kot gradbene storitve. Mogoče je napisano zelo enostavno, ampak se mi zdi logično.
V kolikor se izvajanje gradbenih storitve "vleče" več mesecev oz. lahko celo več let, običajno gradbinci preko začasnih gradbenih situacij (ne glede na DDV jih upoštevajo kot opravljeno storitev oz. kot račun) zaračunajo svoje storitve - seveda kot storitveno dejavnost.
Pri proizvodnji izhajam že iz osnovne definicije, da v bistvu vlagam v določen proizvod (hiša, blok, garaže itd.) material, delo, storitve podizvajalcev itd., kjer na koncu prodajam produkt, ki je ob izdelavi (opp. izgradnji) v moji lasti.
Isto smatram kot proizvodnjo tudi, če kupim "star objekt", ga renoviram (npr. iz vile naredim štiri stanovanjske enote) in ga kasneje prodam na tržišču.

Paula - 25.11.2001 - 16:04

Hvala vsem. Očitno stvari niso črno-bele, vseeno pa ste mi z razmišljanji precej pomagali.

Lep pozdrav!