krpan in druščina postani član

Naslov teme: Bilance s.p. v 2002

3612  24.11.2001 - 12:44h / Ostalo / Avtor: Matjaž K / 50 / 6

Z ZGD-F je tudi za s.p. predpisana shema bilance stanja in izkaza uspeha kot so prikazane v ZGD.

Pri tem se je dopustna poenostavitev na postavke, ki so označene z velikimi črkami in rimskimi številkami.

S tem je del Pravilnika o poslovnih knjigah, ki opredeljuje shemo bilanc, postal odvečen (čeprav to v prehodnih in dokončnih določbah ZGD-F ni napisano), ker je po hierarhiji predpisov nižji predpis kot zakon.

Vprašanje pa je:

Kako naj zasebnik prikazuje naslednje postavke:
- rezerve
- preneseni dobiček prejšnjih let
- davek iz dobička
- čisti dobiček

To ni mogoče. Zasebnik je obdavčen z davkom od dohodkov iz dejavnosti kot virom dohodnine. Kako oblikovati rezerve, kako potem knjižiti prenose v gospodinjstvo (v breme kapitala, rezerv, prenesenega ter nerazporejenega dobička?).

Skratka, zasebnik ne gre v kontekst bilanc po ZGD-F, ker ni pravna oseba.

Tudi SRS za zasebnika ni rešitev, saj bo ta standard urejal samo način VODENJA poslovnih knjig in SESTAVLJANJA bilanc (kar pa mojem mnenju ni isto kot določa strukturo bilance). Razen tega, zakaj bi se z enim členom ZGD-F predpisovala uporaba shem bilanc kot jo imajo družbe, z drugim členom pa to drugače urejalo. To je kolizija. Pa tudi SRS za zasebnika, ki bo v rangu pozakonskega predpisa ne more nekaj urejati drugače, kot je predpisano s členom iz zakona.

Ostajajo tudi drugi problemi. Pravlnik (o vodenju poslovnih knjig ...), ki še velja do 1.1.2003 predvideva revalorizacijo, novi standardi pa ne. Ker so (bodo) novi SRS po novem predpis in ker na uporabo SRS napotuje tudi Pravilnik, kaj zdaj - revalorizacija da ali ne.

Kaj bo z revalorizacijskimi obrestmi pri dobljenih posojilih - bodo strošek financiranja (SRS ne poznajo več revalorizacijskih učinkov) ali bodo to samo realne obrsti (po Pravilniku). Iz vidika predpisov je tu kolizija.

Nikjer nisem zasledil teh vprašanj, niti pri OZS niti GZS.

Seveda je cilj ZGD-F in novih SRS uskladitev z zakonodajo EU, kjer je velikost podjetij mnogo večja, toda pri tem so pozabili na zasebnike.


Je to kdo opazil ooz. zasledil kakšne odgovore na ta vprašanja?

LP

JEST - 25.11.2001 - 11:04

Matjaž,

lepo, da si se dotaknil vprašanja hierarhije predpisov. To vprašanje me že več let moti, ker ga država (in tudi brdavsi) pri svojem poslovanju NE UPOŠTEVA !!!

Zdajle bi odgovoril takole:
Ker še vedno velja Pravilnik o vodenju....se bo država uprala na razlago pravilnika. Sam, ki vodim knjige za s.p., in ki so primorani biti na dvostavnem knjigovodstvu(pa ne zaradi države) pač pa zaradi svojega obsega in zahtevnosti del delam tako kot pri d.o.o.

1. Izračunam bruto dobiček
2. prikažem davek iz dejavnosti tako kot davek od dobička pravnih oseb
3. prikažem neto dobiček, izplačilo iz dobička (npr v human.namene)
4. Čisti dobiček, ki ostane pa prenesem v razred 9, odvisno od poterb stranke

Zakaj tako: Velikokrat se mi namreč zgodi, da stranke potrebujejo podatke, ki jih ni mogoče predstaviti drugače, kot na način za d.o.o.

Ko pa delam davčno napoved, pa upoštevam podatke do konta 80, ostalo pa prilagodim obrazcu za davčno napoved .

Sicer pa : Pri tem raznišljanju, ki ti roji v glavi, pričakuj VOJNO med
ZRFR, OZS in DURSom!! To bo zanimivo spremljati!

LP

Jest

Matjaž K - 25.11.2001 - 17:38

Jest, tvoj način je matematično OK, vendar se izide le in da smisel le, če imaš s.,p. - ja, ki je na sistemu samoobdavčitvi (t.i. veliki s.p.-ji). V tem primeru zadeva špila, ker ti razlika med letnimi akontacijami in davkom od dohodkov iz dejavnosti po obračunu da obveznost za doplačilo ali pa terjatev za vračilo (glej ZDavP).

Problem je v tem, da pa sedaj, ko so kriteriji za razvrščanje z ZGD-F močno dvignjeni, ni za pričakovati, da bo še kakšen s.p. na sistemu samoobdavčitve.

Zdaj pa mi povej, kako naj v izkazu uspeha februarja vem, kakšen bo davek od dohodkov iz dejavnosti, če pa ga bom z gotovotjo vedel komaj takrat, ko bom dobil odločbo od DURS-a nekje najhitreje maja.

Pa tudi sistem akontacij je pri s.p. jih z davčno napovedjo drugačen. (ni variante: davek - akontacije = za doplačilo ali vračilo). Edina varianta je ta, da obveznost za davek vlečem dve leti v prihodnost (ker bo ta davek takrat plačan kot akontacija za tisto leto). To bi bila edina možnost.

Ampak to je bedarija, računati čisti dobiček, saj pri zasebniku to nič ne pomeni. Če zasluži 100 mio pa za življenje porabi 200 mio, potem so še tako ugodni kazalniki iz bilanc koristni samo za rit obrisat. Ali pa mislijo po novem zasbniku odrekati njegov denar, ki ga je razporedil v rezerve, pa pri izplačilu dobička zahtevati notarsko overjene sklepe o delitvi dobička ali kaj podobnega?

Pa naslednji problem: recimo da oblikujem postavke kot so dobiček tekočega leta, nerazporejeni dobiček preteklih let, rezerve. Ko zasebnik dvigne denar iz ŽR in si ga prenese na TR ali pa v žep v denarnico, gre to v breme vplačanega kapitala, rezerv, nerazporejenega dobička prejšnjih let ali dobička tekočega leta?

Pa problem Pravilnika: kaj bo v zadevah kjer je (bo) kolizija SRS in Pravilnika. Oba sta v enakem pravnem rangu.

Edino kar me malo tolaži je, da vsaj nekdo ve, da je tu nekaj narobe.
Vspovsod me pri tem vprašanju gledajo kot tele v nova vrata,pa sem to vprašanje postavil že ob osnutku ZGD-F za drugo obravnavo, pa na društvu računovodij, pa na sekciji knjigovodskih servisov pri GZS v Mariboru (tak zdaj veš od kod sem). Vsi pravijo, ja, ja, saj bo standard za zasebnika, pa nekaj pač že bo. Princip inercije.

Če tebi ali komu drugemu pade na pamet kakšna replika, samo dajte. Bom hvaležen za vsako idejo.

LP

JEST - 25.11.2001 - 20:39

Čuuuj dragi štajarc,

tudi sam sem ptujčan, da se ne bova preveč dajala. Sicer pa, Štajarci smo pametni, to se vidi iz debate !!!

Sedaj pa resno: Pokljiči me ob priliki po tel 01-565-59-30, da ti bom malo razložil, kako to zgleda !!

LP

Matjaž K - 26.11.2001 - 10:27

Zmejeno.

Ko kličem, naj rečem da bi rad govoril z Jest-om?

Glede razlage pa - poznam razlike med zasebnikom in pravno osebo. Gre samo za to, da so zasebniki obdavčeni v glavnem preko odločbe davčnega organa na podlagi davčne napovedi, pravne osebe pa na podlagi samoobdavčitve, torej je vprašanje, če je davek, ki ga jaz predvidevam da bo takšen kot naj bi bil res takšen, kot ga bo davčni organ odmeril z odločbo.
Razen tega pa nikjer nihče uradno ni nakazal rešitev, ki jih midva tukaj neuradno razpredava.

LP

JEST - 26.11.2001 - 11:00

Pazi,

jest sem se parkrat...Stranki sem izračunal dohodnino, ampak sem pozabil na 3 % splošno olajšavo !!! Izpadel sem precej neumen !!!

Ostalo drži.. pokliči če rabiš !!

LP

mimi - 26.11.2001 - 04:38

Dejstvo je, da je samostojni podjetnik dober samo, ko je treba dajati, v vseh ostalih primerih pa ni več samostojni podjetnik ampak sedmi potnik.