krpan in druščina postani član

Naslov teme: izplačilo kulturniku, ki ima status

8814  15.12.2008 - 07:01h / Dohodnina / Avtor: suzi / 76 / 2

Fizična oseba nam je izstavila račun. Po našem posredovanju nam je poslala potrdilo o 15 % olajšavi. Račun je izstavila na bruto znesek, vendar iz računa ni to nikjer razvidno. Pravi tudi, da računovodkinja trimesečno plačuje dohodnino. Ali mora na računu prikazati, da sama plača dohodnino, mora biti razviden bruto znesek, neto znesek, akonatacija dohodnine? Ali nam mora poslati tudi kakšno potrdilo, da vodi poslovne knjige?
hvala

brat od brivca - 15.12.2008 - 08:17

 Pravi tudi, da računovodkinja trimesečno plačuje dohodnino??

To pride v poštev samo za kupce-fizične osebe.
Če ste doo ali sp, vam mora dostaviti ali potrdilo o normiranih stroških ali izjavo, da vodi knjige. V enem ali drugem primeru je račun drugače sestavljen. lp

J.G. - 17.12.2008 - 16:46

Moja praksa je taka:

Izjava, da vodiš poslovne knjige, ni obvezna. Šteje se, da vsak, ki opravlja dejavnost, mora vodit poslovne knjige.
Potem pa obstaja možnost ugotavljanja davčne osnove na podlagi normiranih odhodkov, za kar pa je treba izplačevalcu dostaviti potrdilo. In tako potrdilo negira obvezo vodenja poslovnih knjig (razen v delu osnovnih sredstev..).

Najtežje je, ko avtor/prejemnik še sam ne ve, kaj se mu dogaja. Zato obvezno dobro preverite njegov račun in priloge (odločbo o normiranih).