krpan in druščina postani član

Naslov teme: izdelava napovedi kapitalskih dobičkov

1307  08.02.2009 - 15:57h / Ostalo / Avtor: Ana / 51 / 8

V lanskem letu sem prodala nekaj delnic laškega, za kar sem kupila krko- dobička nisem naredila, ali moram dursu kaj poslati.

Katra - 08.02.2009 - 18:39

Seveda, napoved kapitalskih dobičkov ne glede na dobiček ali izgubo. Če je bila izguba se bo le-ta lahko krila naslednje leto, če seveda v 30 dneh po odsvojihtvi niso bili kupljeni enaki ali istovrstni vrednostni papirji.

Ana - 08.02.2009 - 19:38

Prodala sem laško in za isti znesek kupila krko-ali pošljem?

TeVe - 08.02.2009 - 20:13

Seveda.

Ana - 08.02.2009 - 20:50

Hvala!

začetnik - 08.02.2009 - 21:05

Tudi jaz sem v lanskem letu prodal nekaj delnic ali v obrazec vnesem samo tiste katere sem prodal???

loti - 09.02.2009 - 09:05

seveda, vpišete tiste, ki ste jih prodali.

CHAVEZ - 09.02.2009 - 15:39

Podatek o pokrivanju izgube v prihodnjem let ne drži.

Lusja - 09.02.2009 - 12:39

Mislim, da navedba, da se izguba prenaša v naslednje leto, ne drži (razen, če je bila v zadnjem času kakšna sprememba tudi na tem področju?):

Izvajanje tretjega odstavka 97. člena ZDoh-2

Pojasnilo DURS, št. 42153-55/2008, 22. 12. 2008

Zakon o dohodnini – ZDoh-2 (Uradni list RS, št. 11/06, 10/08 in 78/08) v 97. člena ureja določanje davčne osnove od dobička iz kapitala.

V drugem odstavku 97. člena ZDoh-2 je določeno splošno pravilo, po katerem se lahko v letu, za katero se odmerja dohodnina, v primeru ko je razlika med vrednostjo kapitala ob odsvojitvi in vrednostjo kapitala v času pridobitve negativna (izguba), za navedeno izgubo zmanjšuje pozitivna davčna osnova za dobiček iz kapitala, vendar ne več, kot znaša pozitivna davčna osnova.

Navedeno pomeni, da se lahko v letu, za katerega se odmerja dohodnina, med seboj pobotajo vsi dobički in izgube, doseženi z odsvojitvijo vseh vrst kapitala (nepremičnim, vrednostnih papirjev in deležev v gospodarskih družbah, zadrugah in drugih oblikah organiziranja ter investicijskih kuponov). Prenos neizkoriščenih izgub v naslednja davčna obdobja ni mogoč.

Edino izjemo v zvezi s prenosom neizkoriščene izgube ZDoh-2 omogoča z določbo tretjega odstavka istega člena, na podlagi katere je možen prenos neizkoriščenega dela izgube v naslednja davčna leta, ki jo zavezanec doseže z odsvojitvijo delnic ali deležev oziroma osnovnih vložkov, ki jih je pridobil pred pridobitvijo novih delnic ali deležev oziroma osnovnih vložkov pri povečanju osnovnega kapitala iz sredstev družbe. Pri zmanjšanju pozitivne davčne osnove (dobička) s preneseno izgubo se davčna osnova najprej zmanjša za neizkoriščeno izgubo starejšega datuma.
 Link na celoten dokument:Izvajanje tretjega odstavka 97. člena ZDoh-2