krpan in druščina postani član

Naslov teme: NAIVNA in drugi poglejmo počasi: DODATNO pok.zav.

116  10.01.2002 - 15:13h / DDPO / Avtor: mkm / 108 / 2

7.1.02 ste začeli temo dodatnega pokojninskega zavarovanja:

opisala bom kar se da na kratko takratno dogajanje in prebrala sem prilogo IKS-a 1-2/01 in ker IKS poizkušam vedno preverjati in ker zakona nisem še »predelala«:

ALI JE RES?
Stran 17 priloga IKS 1-2/01: zgled: načrt zavarovalnice, delodajalec plačuje mesečno premijo 10.000 SIT (pod 5,84%):
- delodajalec nima pravice do davčnih olajšav ?
- zaposlenemu se ne obračuna na 10.000 dohodnina, se pa prispevki za socialno varnost ...; torej firma plača še 22,1 in 15,9% (stopnje za lansko leto), nič olajšav?

ALI NI BOLJ RACIONALNO, da se zaposlenemu poveča plača npr. za 20.000 se plačajo vsi prispevki in dohodnina, se mu 10.000 odtegne za sklad in on od tega ima kasneje penzijo po starem, morebitno nadomestilo za bolovanje, za porodniški dopust, starševski dopust,...

iz davkoplacevalci.com:

TIM: Za zaposlene vplačujemo dodatno pok.zav. v višini 5,84% od bruto plače. Delavci sami ne vplačujejo nič. Ali je ta znesek poslovno potrebni odhodek in potem še davčna olajšava, ki se vpiše v zaporedno 25a obrazca Davek od dobička?

NAIVNA pridno razloži in nas potolaži, da smo verjetno spet tisti TA MALI v drugačni situaciji:
To ni davčno priznan strošek, saj ne spada v "plačo"
V kolikor izpolnjujete pogoje (66% oz. 50% zaposlenih je vključenih v pokojninski načrt, ki ga financirate (=ZAPRT SISTEM), vpis v register, delavci si sami kaj NE plačujejo) potem je to davčna olajšava, drugače pa ne in morate na vplačano premijo plačati še DDPO.
Če se držite predpisanih limitov (očitno se), potem vam na vplačane zneske ni treba obračunati davkov in prispevkov (tudi le-ti ne bi spadali med davčno priznane odhodke).

PAULA dodatno sprašuje:
Kaj za primer, ko je podjetje v dec.01 plačalo premijo za obd. dec. 01 do nov. 02, zakon pa pravi, da se olajšava prizna v obdobju, ko je premija plačana - torej v celoti v letu 2001?

DIREKTOR ji odgovarja:
To je po moje enako kot če v decembru dobiš račun za najemnino december-marec. Decemberski del knjižiš v 2001 ostalo v 2002. Saj je po moje to olajšava za leto in ne v letu.? Piše? Ne vem.

MARTIN KRPAN dodaja:
V naši ljubi državi so res posamezni pojmi pomešani. Ne bom se spuščal v debato naivne in Paule, vendar takšna vplačila NISO davčno priznani odhodki, so pa OLAJŠAVA v davčni bilanci.

V vsakem primeru na koncu dobite rezultat, kot da gre za davčno priznane odhodke, samo enkrat jih izvzamete iz davčno priznanih odhodkov, nato pa jih podate kot olajšave

NAIVNA delno ugovarja:
ja, ja, ja, ... ampak ne kar po defaultu ... ne pozabi na dodatne pogoje, saj je sistem tako zakompliciran prav zaradi njih... (=TA MALI spet v drugačni situaciji)

Tako kot so si stvar zamislili in izpeljali, je lahko zelo sporna tudi v primeru, če se kdo od lastnikov kapitala spomni, da gre pravzaprav za delitev dobička pred odločanjem na za to pristojnem mestu. Plačila v PDPZ so namreč opcija, ne pa obveza, kot npr. DDPO. Zna biti, da bo kje še veselo, če uprava nima zadeve pokrite s sklepi skupščine ali vsaj NS. Nima pa navadno zato, ker misli, da gre za stroške dela (odločanje o tem pa je res njena suverena dolžnost in pravica).
KISIK se strinja: Točno tako. Isto s... samo drugo pakovanje!

AIUTO! HELP!

PA LEP DAN ŠE NAPREJ.

nadrealist - 10.01.2002 - 17:04

Nadrealistično je res bolj racionalno, da firma plačuje in dobi olajšave brez davčno prznanih odhodkov. Prejemnik pa bo obdavečn ob prejemu penzije. Kako, še zdaj nihče ne ve.

naivna - 11.01.2002 - 14:00

Ni mi sicer jasno, kaj sprašuješ ali postavljaš kot tezo za debato, zdi pa se, da te muči tisti člen ZPIZ-1, ki definira, kdo ima pravico do olajšav (menda 210. ali 201 člen - nimam trenutno vira pri roki). Ta zadeva je mene preganjala več kot pol leta, sedaj pa mi je jasno, da se lahko VSAKA PRAVNA OSEBA (še tako mala, da le ni samo posameznik - npr samozaposleni s.p., zanje še vsaj jaz ne poznam smiselne rešitve za vključitev v PDPZ) vključi v pokojninski načrt, ki ga oblikuje npr. neka pokojninska družba. Vplačila resnično niso del plače in niso davčno priznan odhodek, zato moraš (če jih vodiš v razredu 47xx) pri oblikovanju davčne bilance za vplačane zneske povečati davčno osnovo za DDPO. Če izpolnjuješ že n-krat navedene pogoje, si potem davčno osnovo znižaš za vplačane zneske. To lahko narediš na podlagi brdavsovske odločbe, da so te vpisali v njihov register. Odločbo ti naj priskrbi izvajalec PDPZ. In zato pravi MARTIN KRPAN, da ne gre za olajšavo, ampak, da bi bilo bolje, če bi zadeva enostavno štela med stroške dela in bi bila dvčno priznani strošek. ...

In še nekaj mi ni jasno: vprašanja, ki jih premlevamo tukaj, je treba nasloviti na izvajalce PDPZ (verjetno ni dobro samo na enega, da te ne"nategne"). Le-ti imajo (vsaj v mojem primeru je bilo tako) usposobljene ljudi, katerih poslanstvo in poklic je , da te zvabijo v svoje mreže. Ker njihovim obljubam (npr. o donosu) ne nasedajo več niti otroci v vrtcu, jim ne preostane druga, kot strokovno delo - torej poučevanje strank in argumentirano pojasnjevanje odgovorov na različna vprašanja.

Lep vikend vsem klepetalcem in nasvidenje na smučišču!

P.S.: Preverjeno se zadeva splača SAMO, če vplačuje v PDPZ delodajalec in sicer v zakonsko določenih mejah. Vsak ostali tolar je dan na žrtvenik človeške neumnosti, saj bo verjetno na koncu donos ustvarjen le iz razlike "bruto za neto", če pa za PDPZ namenjaš svoje neto prihodke, potem bo verjetno donosnejši vsak kratkoročni bančni depozit, da kake bolj donosne (in primerno rizične) naložbe sploh ne omenjam.