krpan in druščina postani član

Naslov teme: študent - popoldanski s.p. & prispevki za zdr. zav

2102  02.03.2009 - 11:40h / Ostalo / Avtor: xyz / 56 / 1

Pozdravljeni

 

V Ur.l. 7/2009 je bil objavljen odlok o spremembah in dopolnitvah pravil obveznega zdravstvenega zavarovanja

 

iz tam, ter iz pojasnila davčne, najdenega na spodnjem naslovu

http://www.durs.gov.si/si/prispevki_za_socialno_varnost/prispevki_za_socialno_varnost_pojasnila/uvedba_novih_zavarovalnih_podlag_103_in_104/

 

 

je razvidno da bo moral od sedaj naprej študent, ki ima tudi dopolnilno dejavnost plačevati prispevke za zdravstveno zavarovanje enako kot ostai s.p.-ji, plačevanje prispevkov za PIZ ostane po pavšalnem sistemu.

 

Zanima me:

- zakon je začel veljati 14.2.2009, torej bi se morali februarski prispevki obračunani marca obračunati že po novem sistemu......ali se glede na to da se po novem načinu obračunava od sredine meseca naprej za februar obračuna samo polovičen znesek prispevkov, polovičen po pavšalnem sistemu?

 

V 2. členu sprememb pravil piše, da bo začelo zavarovanje veljati z dnem vpisa, nikjer pa nisem zasledil kako bo za tiste, ki dejavnost že opravljajo......kako je s takimi ter kako prijavijo to zavarovanje?

 

- s.p. za leto 2008 še ni oddal davčnega obračuna, torej se osnova za izračun prispevkov računa iz bilanc za leto 2007 oz. po enakem sistemu kot za običajne s.p.-je?

 

- pavšalistom do sedaj ni bilo potrebno oddajati obrazca za prispevke.....bo sedaj potrebno oddajati kakšen obrazec preko E-davkov?

 

 

Prosim za pomoč če kdo vodi knjige študentu - popoldanskemu s.p.-ju

 

Lep pozdrav

 

 

 

 


 

virineja - 02.03.2009 - 19:19

Trenutno se lahko le prijavite v obvezno zdravstveno zavarovanje na M-1 obrazcu pod zavarovalno šifro-osnovo 104,  od dneva veljavnosti pravil, to je od 14.02. dalje. Vse ostalo je tako na zdavstvenem zavarovanju kot na DURS-u še zavito v temo. Ko se bo tudi tam "osvetlilo" vam bom napisala več.

Vendar pavšalni prispevek se plačuje mesečno, kar bi bilo logično, da se preračuna na število dni v mesecu februarju. Na enak način se bo verjetno tudi obračunal prispevek po osnovi 104 - recimo malo več kot polovico meseca. Osnova v začetku je minimalna plača. Trenutno tudi ni obrazca, saj po e-davkih ne morete prikazati le enega prispevka, sam obrazec pa ne vključuje šifre zdravstvenega zavarovanja (005 ali 103), ki bi omogočila plačilo samo enega prispevka. Počakajmo!