krpan in druščina postani član

Naslov teme: Nepremičnina pri zapiranju sp

5235  12.07.2009 - 16:46h / Ostalo / Avtor: Doris / 74 / 6

Kako obravnavamo nepremičnino, ki jo je sp nabavil z DPN, kasneje vlagal in od vlaganj odbijal DDV, sedaj pa je zapira sp. Od opreme moramo obračunati DDV od tržne vrednosti, kako pa je z nepremičnino ?

Matja K - 12.07.2009 - 20:49

Odvisno:

Če je bilo kupljeno po 1.1.2005, razlika med tržno in knjigovodsko vrednostjo povečuje davčno osnovo (davčne prihodke v zap. 3.2 DOHDEJ.).

Če je bilo kupljeno po 1.1.2005, razlika med tržno in knjigovodsko vrednostjo ne povečuje davčne osnove.

lp

p.s.
Problem v praksi so nepremičnine, kupljene pred 1.1.2005 vendar "dovlagane" po 1.1.2005. za take primere sem mnenja, da "doinvestiran" del povečuje davčno osnovo - pri čemer pa trčimo na problem določanja tržne vrednosti, kajti nikjer na trgu se ne prodajajo samo npr. okna od stavbe.

Marta - 13.07.2009 - 08:16

Če je bilo kupljeno pred 1.1.2005 razlika ne povečuje davčne osnove. Seveda pa, če je bilo kupljeno v sistemu DDV-ja in se je DDV uveljavljal kot odbitek, je potrebno opraviti poračun DDV-ja. Država ni tako radodarna, da bi ti podarila DDV.

Doris - 13.07.2009 - 11:32

Vem, da mi država DDV-ja ne podari, Vendar me bega naslednje :
- zapiranje obrti se pri osnovnih sredstvih šteje kot promet
- v 51. členu piše, da je potrebno od vseh obračunati ddv, če se je pri nabavi upošteval DDV.
Pri nepremičnini se pri nabavi, ddv ni upošteval ampak DPN. DDV se je upošteval pri kasnejših vlaganjih. Če je treba vrniti DDV od vlaganj - kaj je osnova ( po zakonu tržna vrednost ) - ampak od česa ? celotne nepremičnine ali samo deleža vlaganj. Vlaganja so se namreč "vračunanala v nepremičnino".  
- in če je zapiranje sp promet, je promet starih nepremičnin opročen DDV in se obračuna DPN, vendar zakon o davkih na promet nepremičnin te opcije ne vkjljučuje, ker je sp ena in ista oseba ?
Kakšnega mnenja bi bila vesela ?

Marta - 13.07.2009 - 12:18

pridobitev nepremičnine v zasebno last, se smatra kot pridobitev kapitala in je ta osnova v nadaljnih postopkih morebitne prodaje osnova za obračun obdavčitve iz naslova kapitala. Procenti pri obdavčitvi kapitala pa z leti padajo.

DDv je sigurno potrebno poračunati od vlaganj, ki so bila. 

Matjaž K - 13.07.2009 - 12:31

"Če je treba vrniti DDV od vlaganj - kaj je osnova "

Sem vam predhodno že napisal, pa oćitno niste dovolj dobro brali.

Še enkrat malce drugače - bolj izrecno/določno (tokrat upam da bolj jasno):

DDV je treba obračunati (tj. izstopni DDV) od tistega dela nepremičnine (dovlaganj) , za katere je bila dana pravica do odbitka V-DDV. Davčna osnova za DDV je tržna vrednost.

lp

pic - 13.07.2009 - 20:11

Mislim, da se za nepremičnino DDV ne obračuna po 7.tč.44.čl.ZDDV-1 - objekti, ki niso novi, se lahko DDV obračuna le, če ima kupec pravico do odbitka vsega DDV ter sta s prodajalcem podpisala skupno izjavo in jo pred dobavo predložila davčni upravi (45/2 ZDDV-1).
Zato pa je potrebno narediti popravek odbitka DDV od tistih poznejših vlaganj, če ni poteklo 20 let od teh vlaganj (69.čl.ZDDV-1). Jaz bi upoštevala 20 let od uveljavljanja vstopnega DDV in naredila popravek odbitka za preostanek let, ko se nepremičnina ne uporablja za dejavnost s.p.-ja.
Za 51.čl.ZDoh-2 pa v sedanjih razmerah morda ni nič narobe, če se naredi tržno vrednost cele nepremičnine - morda ne bo veliko prihodkov...
Lep preostanek dneva!