Naslov teme: stroški, osnovna sredstva...
499 31.01.2002 - 16:59h / Ostalo / Avtor: alibaba / 285 / 10
Zelo sem zadovoljna da sem našla tale forum - čeprav šele danes. Verjetno je že kdo kaj podobnega spraševal (nekaj za nazaj sem pregledala, vendar je tega res too much za naenkrat) zato prosim za pomoč:
-sp popoldanec nima delavnice na naslovu stalnega bivališča. Ali si lahko prizna potne stroške (verjetno kilmetrino)? tudi sobote in nedelje? kaj pa upravičenost do obračuna stroškov popoldanske malice?
- če za prevoz izdelkov, ki jih izdeluje potrebuje kombi-ali sta lahko kombi in osebni avto kot osnovni sredstvi? Ali lahko upoštevam stroške registracije, zavarovanja, bencina... za obe vozili? Na sestanke in v delavnico se ja ne vozim s kombijem, a ne?
Toliko za zdaj - še vas bom rabila, še. Hvala za pomoč!
-sp popoldanec nima delavnice na naslovu stalnega bivališča. Ali si lahko prizna potne stroške (verjetno kilmetrino)? tudi sobote in nedelje? kaj pa upravičenost do obračuna stroškov popoldanske malice?
- če za prevoz izdelkov, ki jih izdeluje potrebuje kombi-ali sta lahko kombi in osebni avto kot osnovni sredstvi? Ali lahko upoštevam stroške registracije, zavarovanja, bencina... za obe vozili? Na sestanke in v delavnico se ja ne vozim s kombijem, a ne?
Toliko za zdaj - še vas bom rabila, še. Hvala za pomoč!
Matjaž K - 31.01.2002 - 20:14
1.
Prevoz na delo se v davčni napovedi ne prizna.
Priznajo se le stroški v zvezi s službenim potovanjem.
2.
Prehrana se prizna, največ v skladu z Uredbo o ...
3.
O osebnih avtomobilih pri zasebnikih pa skoraj raje ne bi zdaj pisal, ker je to zakomplicirano, a vendar:
Varianta 1 (po Zakonu o dohodnini)
Priznajo se samo stroški kilometrine.
Varianta 2 (po pojasnilu DURS)
Priznajo se dejanski stroški (amortizacija, bencin, ipd), vendar samo, če je avtomobil uporabljan v službene namene več kot 70% prevoženih kilometrov v tekočem letu. Podatke zagotovite z evidenco prevoženih kilometrov (začetno stanje km 1.1., končno stanje 31.12, indeks kilometri v službene namene (ti so razvidni iz potnih nalogov) deljeno z vsi kilometri = %, Če je ta več kot 70%, potem v višini izračunanega % napoveste dejanske stroške).
Varianta 3 (po sodbi upravnega sodišča)
priznajo se dejanski stroški v zvezi s službeno uporabo vozila, pri čemer ni omejitve 70% (tako kot v varianti 2), je pa treba stroške dokazati, uveljavljajo pa se lahko samo v % uporabe za službene namene.
Tako, glede da ste novi na forumu Vam želim obilo "zabave" pri študiranju problematike uporabe osebnih motornih vozil pri zasebnikih - to je "super" tema slovenskega zakona o dohodnini.
LP in PS
Za kombi velja enako kot za osebni avtomobil, če ga nimate registriranega kot tovorno vozilo. Če pa ga imate registriranega kot tovorno vozilo, potem se upoštevajo dejanski stroški.
Jest - 31.01.2002 - 22:51
Matjaž,
70 % ne velja več !!! Ta % je sedaj poljuben, važno je le, da imaš dokaz koliko je porabljeno vozila (stroškov) v korist s.p. in koliko privatno !!
Matjaž K - 01.02.2002 - 09:04
JEST, pozdravljen.
Da se razumemo. Jaz sem naštel vse tri možne variante. V bistvu je samo ena zakonita in ta je varianta 1 - stroški kilometrine (glej Zakon o dohodnini).
Dejanskih stroškov v zvezi z uporabo osebnega motornega vozila (pa naj je vpisano v register OS, ali v najemu) zasebnik praviloma ne more uveljavljati, ker ZDoh določa, da se za uporabo osebnega m. vozila priznajo samo stroški kilometrine (saj poznaš določbo - uporabljajo se deoločila ZDDPO razen če ZDoh drugače določa - in to je primer tega, da drugače določa).
To, da velja poljuben %, tako je razsodilo upravno sodišče. Mislim pa da DURS ne bo v jok pa iz strahu vsepovprek priznaval dejanske stroške, ne glede na %. 70% pa tako ali tako ni nikoli veljal, ker je to izmišljotina s strani DURS, ki je s takoim pojasnilom posegel v zakonodajno sfero.
Sicer pa upam, da bo sprememba ZDoh končno "porihtala" to štalo, kajti imam poln kufer strank, ki, ko nimajo dovolj stroškov, tiščijo naprej naknadno napisane potne naloge in zahtevajo, naj amortiziram njihove osebne avtomobile.
LP
sax - 01.02.2002 - 14:35
1. v zakonu ne piše samo ampak se priznajo.
2. Vseeno pa:
določbe ZDOH, ki govorijo o teh stroških so razveljavjene s strani ustavnega sodišča. Res je , da nove še niso sprejete, vendar jaz ravnam tako:
prevoz na delo si obračunavam, ker stanujem 5 km od sedeža poslovanja.
Prav tako si obračunavam amortizacijo za osebni avto v skladu z prevoženimi službenimi kilometri.
Vse to smatram kot odhodke, ki so pogoj za doseganje prihodkov.Če se jaz ne peljem na delo ali k strankam potem prometa tudi ni. Vem,da je lahko to sporno pri posameznem inšpektorju, ker so pač samostojni pri svojem odločanju.
Res upam, da bo novi ZDOH te stvari uredil.
Matjaž K - 02.02.2002 - 09:59
KOlikor jaz vem US ni razveljavilo omenjenega člena temveč samo naložilo parlamentu, naj neustavnost odpravi.
Se pa strinjam, da je treba strmeti k tmeu, da se čim bolj bližamo konceptu dejanskih stroškov in ne nekim pavšalnim zneskom, ki zamegljujeo celotno sliko poslovanja (ker je dejanski strošek lahko višji ali pa nižji).
Problem je v tem, da država ne zna urediti enega izmed področij, kjer je največ utaje davkov - kaj mislim s tem? Kot ti februarja rečejo, da "se jim zdi da majo preveč čistega in da niso zainteresirnai plačevati davkov, zato bodo pač še malo aktivirali amortizacijo od osebnega avtomobila, s katerim se vozijo samo v službo pa domov - potne naloge pa bodo že napisali do naslednjega tedna". Jaz takšnega ravnanja ne odobravam in nočem izvajati, ker je kaznivo, tako s strani stranke (napeljevanje h kaznivemu dejanju, ponarejanje listin), kot z moje (sostorilstvo).
Z vedno manj lepimi pozdravi
free - 01.02.2002 - 02:18
kako mislis, da se prevoz na delo ne prizna?
menda se a ne?!
Matjaž K - 01.02.2002 - 09:06
Glej zakon o dohodnini.
DURS pravi, da se zasebniku priznajo samo naštete stvari v ZDoh(kilometrina, prehrana med delom, stroški službenega potovanja). In ker ni naštet prevoz na delo, ga posledično ne priznavajo. (čeprav je tekstovna dikacija ZDoh "tudi" kar pomeni med drugim, in ne "samo", kar bi pomenilo to in nič drugega.
LP
Matjaž K - 01.02.2002 - 09:09
Pozabil sem dodati:
tudi to, da je Ustavno sodišče to določilo izreklo za neustavno in naložilo parlamentu, da ga spremeni (in to enih 6 let nazaj), to naših ljubih pametnjakovičev v parlamentu in DURS-a ne briga.
Žal.
alibaba - 01.02.2002 - 13:29
Superca ste!
Ali je službeno potovanje (se pravi priznana kilometrina) tudi to da gremo okrog strank (saj veste, če hočeš da kaj naročijo, je treba kontrolirat zaloge in jim težit)- s potnim nalogom seveda.
Kakšna uredba velja za prehrano? A je dostopna na netu?
Glede avtomobilske klobase bi preverila če te razumemem prav: kombi (tovorno v.) lahko priznam kot osnovno sredstvo, kar se tiče os. avta pa le kar hodim okrog službeno (okrog strank - kot omenjeno zgoraj)?
Ja,je res se ti sfuzla če hočeš zadostiti vsem predpisom, ki si jih vsak lahko razlaga po svoje. Ste vidli včeraj v Tedniku kakšne intrige se gredo na davčni? Tudi dragi inšpektorji mogoče v resnici niso tako zlobni-so revčki izsiljevani...
Matjaž K - 02.02.2002 - 10:06
Dojeli ste.
1.
Praksa je prišla do rešitve, da se za krajše lokalne vožnje izdajajo potni nalogi, za daljša pa nalogi za službeno potovanje (če pride v poštev dnevnica). To, ali je nalog lahko napisan za cel teden, o tem so različna mneneja. Dejstvo pa je, da brez naloga in na njem temelječega obračuna potnih stroškov, ni nič.
2.
Tovorno in osebno vozilo - tako kot ste napisali.
3.
Stroški prehrane - objavljani v Glas gospodarstva, Svetovalcu (prilogoa revije Obrtnik), reviji Denar. Se pa priznajo v davčni napovedi največ do višine 10% povprečne plače za pretekle tri mesece v RS (seveda za vsak mesec posamezno). Najhitreje boste podatke o povprečnih plačah našli na internet strani Statističneg urada (se da napraviti tudi izpis podatkov).
LP