krpan in druščina postani član

Naslov teme: Posojilo zaposlenemu lastniku

1075  05.03.2002 - 13:35h / Ostalo / Avtor: Tečka / 45 / 3

Zanima me, po kakšni obrestni meri naj damo posojilo zaposlenemu lastniku, da ne bomo:
1. Plačevali davka od dobička pravnih oseb (medbančna pond. obr. mera)
2. Ne bomo obračunavali bonitete lastniku (obresti pod R oz. Tom)

Posojilo bo dolgoročno, ampak ker bodo s časoma ukinili Tom, ne vem kako naj zadevo definiram v pogodbi, da se izognemo dodatnim davkom in prispevkom.

A ima kdo kakšno idejo? A kdo vidi prihodnost?

Tečka

naivna - 05.03.2002 - 14:29

Zakaj pa ne poskušaš z dobičkom - če je lastnik, je dobiček tako njegov in si ga naj izplača. Če potem potrebuje podjetje denar naj ga dokapitalizira ali mu da posojilo. Obresti do višine inflacije niso obdavčene (ZDOH). TOM-u pa se da že danes izogniti z valutno klavzulo. Kredit povezani osebi je sr..., če pa boste skušali pri povezani osebi odpisovati terjatve, potem ste na istem, kot da izplačujete dobiček, le pridih kriminalnosti takega dejanja je zraven. No namesto izplačila dobička je še cenejša varianta preko lastnih deležev, le da brez davčnega svetovalca tega ne počnite in potem mora biti v igri velik denar, da se splača... ("Sestre" bi bili vsi, le denarja ni dovolj, press)

Tečka - 05.03.2002 - 15:03

Sem razmisljal o izplačilu dobička, pa se ne splača (smo nabavili veliko OS in smo uveljavljali 40% olajšavo). Pa še več lastnikov je, ni samo eden, posojilo bi pa vzel samo en.

Ampak tole z valutno klavzulo pa res ni slaba ideja, hvala,

Tečka

MARTIN KRPAN - 05.03.2002 - 18:57

Pod pogojem, da upoštevate tudi višino medbančne ponderirane obrestne mere na dan sklenitve pogodbe zaradi vpliva na davčno bilanco. Da raje ne omenjam potrebe po natančnem definiranju obrestne mere, če gre za "sukcesivno" dajanje kredita lastnikom (opp. kdaj rabijo, pač "vzamejo") glede na medbančno ponderirano obrestno mero.