Naslov teme: LEASING
1158 11.03.2002 - 14:30h / Ostalo / Avtor: MIŠIKA / 57 / 3
Z leasing hišo imamo, kot podjetje d.o.o. podpisan finančni leasing za avto. Zadnje dva obroka bi moja direktorica plačala kot fizična oseba in tako postala lastnica avtomobila. Zanima me, če to gre? Avto imam knjižen na osnovno sredstvo in vsako leto knjižim amortizacijo-revalorizacijo.
hvala za čimprejšenj odgovor.
hvala za čimprejšenj odgovor.
MARTIN KRPAN - 11.03.2002 - 14:44
Gre že, gre, v kolikor davčni organ ne vzpostavi verižne kontrole in ugotovi, da si je direktorica pridobila "premoženjsko korist" na račun podjetja. Npr. podjetje odstopi od leasinga, knjigovodska vrednost osnovnega sredstva je 0, tržna vrednost pa je npr. 500 enot, podjetje pa bi z zadnjim obrokom ali "odkupnim obrokom" plačalo samo 50 enot. Brdavsi lahko takšno zadevo okategorizirajo kot prikrito izplačilo plače (če je direktorica zaposlena) itd.
Ana - 11.03.2002 - 16:50
Protipravna pridobitev premoženjske koristi. Dacarji so to poglavje že vzeli in že iščejo take iznajdljiveže. Tudi leasing hiša vam tega ne bi smela omogočiti, sicer je lahko skupaj z vami ovadena zaradi omogočanja gospodarske goljufije.
Saj si lahko logično predstavljate na malo višjih zneskih. Podjetje sklene pogodbo o finančnem leasingu za 60.000 DEM vredno vozilo za dobo 3 let. Amortizacijska stopnja je bila tudi 33,3 (kar sicer ni prav, saj se točno ve, da vozilo po treh letih ne bo vredno 0 SIT, ampak Zakon o davku od dobička pravinih oseb uradno za opremo dovoljuje največ tolikšno stopnjo), zato vas ob razknjiženju vozila iz osnovnih sredstev zaradi prekinitve leasing pogodbe tudi ne izdajo izredni odhodki od izločitve osnovnih sredstev. Vozilo pa je vredno še recimo 30.000 DEM . Se pravi, da je direktorica za ceno dveh obrokov (recimo 800 dem) dobila vozilo, vredno 30.000 DEM.
Če je oseba v delovnem razmerju, se darilo šteje med stimulacije in bonitete. In nič, kar je nad 5% povprečne plače zaposlenih v RS v predpreteklem mesecu, pred mesecem obračuna bonitete (nekaj čez 10.000 SIT) ne more uiti brez "dajte cesarju, kar je sesarjevega"- žal že dolgo to ni več samo desetina.
Za darila, ki pa presegajo vrednost povprečne letne čiste plače zaposlenih delavcev v RS v preteklem letu, pa nastane obveznost plačila davka na dediščine in darila, ki pa je obdavčeno po progresivni stopnji.
Ker je podjetje leasing hiši vplačalo že toliko in toliko, bi mu sicer leasing hiša ob prekinitvi pogodbe in vračilu vozila vrnila več vplačane obroke od tržne vrednosti vozila.
Če se direktorica na splošno nagiba v levo, tudi za računovodjo sodelovanje ni ravno najbolj varno ...
Maruša - 12.03.2002 - 11:12
Kakršnakoli sprememba leasingojemalca pomeni nov promet blaga. Zato leasing hiša ne sme prepisati vozila na drugega upravičenca, kot na tistega, ki je naveden na pogodbi o finančnem leasingu. V primeru, kot ga navajate vi, bi morala leasing hiša najprej prekiniti pogodbo s podjetjem, mu izstaviti dobropis, podjetju vrniti preplačane obroke, vozilo pa prodati drugemu upravičencu. Cena ne more biti enaka zadnjima dvema obrokoma, saj pri tem izgubi leasing hiša.
LP
Maruša