Naslov teme: Prefakt. odvetniške stor. tujcu-ponovno!
1334 25.03.2002 - 07:55h / DDV / Avtor: zpf / 82 / 1
G. Matjaž pravi, da če glasi račun na našo firmo, ne smem knjižiti samo obveznosti in izkazati terjatev, temveč tudi R4. Prosim za pojasnilo, kje je osnova za to? Davčniki so nam doslej metali iz 4 vse, kar niso bili stroški nujni za naše poslovanje. in to, da naš lastnik odstopa del svojega "premoženja svojim dolžnikom, po mojem mnenju ni ni nujni strošek našega poslovanja. In še, ali je za fakturo tujcu treba navesti 17. člen 3.t. 3. alineja- neobdavčeno? hvala vnaprej
Matjaž K - 25.03.2002 - 09:47
Mislim da je v P-ZDDV napisano da se prefkaturiranje (tisto ki gre preko prehodnih postavk) lahko izvede samo, če tisti, ki prefakturira, razpolaga z listino, ki se glasi na ime stranke.
Torej:
X plača storitve A-ju v imenu in za račun Y - Račun A-ja se glasi na Y (ne na X)! X to knjiži ne na stroške temveč na terjatve (prehodne postavke), potem pa to Y-nu zaračuna z računom, na katerem se v delu, ki se nanaša na to storitev sklicuje na oprostitev (mislim da je 9. odstavek 21. člena ZDDV) in priloži originalen račun A-ja (tega, ki se glasi na Y).
To je teoretično kerekten način prefakturiranja po ZDDV.
Če pa se račun glasi na vas, pa je to vaš strošek. Vi pa ga z izdajo računa (na podlagi katerega imate prihodke) ekonosko prevaljujete na drugo osebo.
Vprašanje pa je, če bodo brdavsi "požrli" oprostitev po ZDDV 17./3 - (vsebina je res takšna, vendar formalna plat: ali ste registrirani za opravljanje pravnega zastopanja - odvetništva?).
Ista dilema nastopa pri upravnih/sodnih taksah. Je ali ni oprostitev če npr. notar/odvetnik/špediter takso zaračunajo dalje, račun pa so si dali izstaviti na svoje ime?)
LP