krpan in druščina postani član

Naslov teme: Koliko let moramo hraniti izdane in prejete račune

5733  08.09.2010 - 13:14h / Ostalo / Avtor: vprašanje / 197 / 4

Zanima me, koliko let moramo v podjetju hraniti izdane in prejete račune. Žal smo v hudi stiski s prostorom in razmišljamo, da bi račune starejše od 10 let kar zavrgli.

,..df - 08.09.2010 - 13:47

Deset let, računi ki se nanašajo na nepremičnine pa 20 let.

sam - 08.09.2010 - 17:01

po zakonu o DDV !!!!!!!

tina - 09.09.2010 - 07:10

Upoštevati morate Zakon o DDV, Zakon o davku iz dohodka pravnih oseb (za fa) in to ne pomeni 10 let, temveč 10 let po obračunu davka iz dohodka za leto v katerem je bil izdan račun. To pomeni, da je lahko 11 let, nepremičnine 21 let. Ni več enotnega predpisa, ampak je potrebnom pri hrambi dokumentacije upoštevati različna zakonska določila različnih zakonov.

janja - 09.09.2010 - 09:44

Roki hranjenja poslovne dokumentacije (ZGD-1, ZDavP-2, ZDDV-1 …) 1.     Poslovne knjige (temeljni knjigi in pomožne knjige): hraniti trajno v izvirniku. 2.     Bilance stanja, izkaze poslovnega izida ter letna in poslovna poročila (letni računovodski izkazi): hraniti trajno v izvirniku. 3.     Končni obračuni plač zaposlencev ter izplačilne liste za obdobja, za katera ni končnih obračunov plač zaposlencev, se hranijo trajno v izvirniku. 4.     Podatki, ki se nanašajo na dohodke fizičnih oseb po posameznem prejemniku: hraniti deset let po poteku leta, na katerega se nanašajo v izvirniku (t.j. mesečni obračuni plač in drugih prejemkov iz delovnega ali drugega pogodbenega razmerja (podjemne pogodbe), dohodki iz oddajanja premoženja v najem in prenosa premoženjskih pravic … ter ostali dohodki oziroma prejemki fizičnih oseb). 5.     Izdani računi in dokumenti o popravkih izdanih računov: hraniti deset let po poteku leta, na katerega se nanašajo v izvirniku. 6.     Prejeti računi in dokumenti o popravkih računov: hraniti deset let po poteku leta, na katerega se nanašajo, oziroma račune (dokumentacijo), ki se nanaša na obdavčenje nepremičnin: hraniti najmanj 20 let po poteku leta, na katero se nanaša v izvirniku. 7.     Bančni izpiski transakcijskih računov: hraniti deset let po poteku leta, na katerega se nanašajo. 8.     Dokumenti o opravljenem izvozu in uvozu: hraniti deset let po poteku leta, na katerega se nanašajo. 9.     Dokumenti o opravljenih dobavah v EU in pridobitvah iz EU: hraniti deset let po poteku leta, na katerega se nanašajo. 10.   Obračuni DDV, finančna dokumentacija, dokumenti, na podlagi katerih smo uveljavljali oprostitev DDV, in vse druge knjigovodske listine, ki se kakorkoli nanašajo na promet blaga in storitev oziroma na uvoz blaga ter so pomembne za obračunavanje in plačevanje DDV: hraniti najmanj deset let po poteku leta, na katerega se nanašajo. 11.   Blagajniške knjige (poslovanje z gotovino in njenimi ustrezniki) so pomožne poslovne knjige: hraniti deset let po poteku leta, na katerega se nanašajo v izvirniku. 12.   Izvedene računovodske listine, temeljnice (nalog za vknjižbo): hraniti deset let po poteku leta, na katerega se nanašajo. 13.   Pomožne poslovne knjige, kot so: register opredmetenih osnovnih in neopredmetenih dolgoročnih sredstev, analitične evidence gibanja in stanja zalog blaga, materiala in proizvodov (polproizvodov): hraniti deset let po poteku leta, na katerega se nanašajo v izvirniku. 14.   Letni redni (tudi izredni) popis sredstev in obveznosti do virov sredstev: hraniti deset let po poteku leta, na katerega se nanašajo. 15.   Vsa ostala poslovna dokumentacija kot na primer: evidenca zalog v trgovini (obrazci TDE, TDR, TS, za katere je sicer po Zakonu o trgovini določen 5-letni rok) in vsa ostala poslovna dokumentacija, ki vpliva na obdavčenje: hraniti deset let po poteku leta, na katerega se nanašajo.