Naslov teme: KOMBINIRANO VOZILO-DDV DA ALI NE?
1633 17.04.2002 - 11:41h / DDV / Avtor: BIKICA / 195 / 9
Gradbeno podjetje ima v lasti kombinirano vozilo,ki ga uporablja izključno za prevoz materiala na lokacijo del. Po ZDDV in pravilniku menim, da ddv ne moremo poračunati, direktor pa skoraj "zahteva" da ga poračunavam.
Pravi, da pozna več podjetij, ki od takega vozila poračunavajo ddv.
Kako naj ga prepričam?
lp
Pravi, da pozna več podjetij, ki od takega vozila poračunavajo ddv.
Kako naj ga prepričam?
lp
Tečka - 17.04.2002 - 13:57
Preberite mu 5 odstavek 40. člena ZDDV, v povezavi z 79.a členom pravilnika. Pogledate se homologacijo tega vozila, če ni tretirano kot tovorno vozilo in zadeva je rešena,
Tečka
Nikita - 17.04.2002 - 18:02
Če ni registrtirano kot tovorno vozilo ddv ne odbijate.
On pa druga podjetja. Madona so tile naši podjetjniki pametni, da se kar kadi. Same traparije se znajo zmenit.Ta dela pa tako , ta pa tako.Uffff so pa res težki.
Tiče - 17.04.2002 - 20:33
Direktorja bi bilo potrebno že pred nakupom informirati.Tudi 40% olajšave ni mogoče izkoristiti. Pri manjših poltovornjakih napr. Cady je tako: če ima samo sedež za voznika in sedež poleg njega, je vozilo za prevoz tovora, če pa so sedeži in okna tudi v zadnjem delu vozila pa se šteje za osebno vozilo.
jazz - 18.04.2002 - 07:15
Ni čisto tako. Avto mora biti homologiran kot tovorno vozilo. To je vse. Dovolj sposobno podjetje si lahko, teoretično, predela vozilo v tovorno, DDV-ja pa ne more odbijati, če hkrati ne pridobi homologacije za tovorno vozilo. To se mi zdi malo diskriminatorno proti specialnim vozilom (policija, gasilci, reševalci...), ker so njihova vozila homologirana kot specialna vozila in, čeprav je v osnovi tovorno, s tem izgubijo možnost odbitka DDV. Če se kdo s tem ne strinja, naj me prosim opozori. To bi rad razčistil.
mali princ - 18.04.2002 - 08:26
Vse je odvisno od homologacije. Tovorna vozila so jasno opisana tudi v carinski nomenklaturi. In če je v homologaciji napisano, da gre za osebno (kombinirano) vozilo pomeni, da se lahko z njim prevažajo tudi osebe in od tega se DDV ne sme odbijati (in seveda tudi ne od stroškov, ki nastajajo ob uporabi vozila: gorivo, cestnine, vzdrževanje, servisi......) Vašemu direktorju pojasnite na ta način, ponavadi pa ima največjo "težo", če je seznanjen tudi s posledicami (denarnimi), ki nastanejo ob nepravilni uporabi ZDDV.
Lj_boy - 18.04.2002 - 08:40
Mi smo že eni takšnih bolj teških podjetnikov kot pravi ena od predhodnik, ki odbijamo davek za kombinirano vozilo (8+1). Vozilo je bilo kupljeno še kakšno leto pred uvedbo DDV. Od prvega dne ga uporabljamo izključno za prevoze tovora. V prometnem dovoljenju pa piše za prevoz oseb in tovora. Za njega smo dobili licenco za opravljanje prevoza blaga za lastne potrebe in v mednarodnem cestnem prometu. Po posvetu z računovodsko hišo smo prišli do skupnega mnenja, da če vozilo uporabljamo večinoma za prevoz blaga imamo pravico odbitka davka. Tako delamo od prvega dneva uvedbe DDV oz.od takrat naprej ko so začeli kombinirana vozila voditi kot osebna.
Lj_boy
jazz - 18.04.2002 - 09:34
Obstaja velika nevarnost, da boste tudi težko plačali. Še enkrat se posvetujte s kakšno drugo računovodsko firmo ali pa vprašajte direktno DURS. Kazni so velike, obresti zasoljene...(mogoče tudi obratno...)
Ali - 18.04.2002 - 09:24
Tematika je zelo zanimiva.
Zakon za kombinirana vozila odbitja DDV ne omogoča. To je pač taktika DURS za čim več pobranega davka. Kakšna pa je cena tega? Predvsem družinska podjetja bi uporabljala vozila 8+1 in enoprostorska, ki so - mimogrede - boljša, prostornejša, varnejša kot limuzine ter predvsem VEČUPORABNA.
Na sejme, izlete, srečanja, izobraževanja, teamsko delo bi ljudje potovali skupaj kolektivno. Na nek način bi se kompenzirala svinjarija DURS-a, ko so družinam z nad 3 otroki odvzeli možnost nakupa davčno oproščenega vozila, pa se sedaj vozijo v starih kombijih in karavanih.
Vendar, prevladala je slovenska zavist in pohlep DURS-a po več davkih.
Prepričan sem, da bi se poslovneži vozili skupaj in ne kot sedaj, vsak zase na iste kraje. Bolj iznajdljivi smo si enoprostorce "priredili" kot pisarne ne terenu. Tako je možno brez lokala delati zavarovalniške storitve, davčna in druga svetovanja, prodajo nepremičnin, leasing in finančne storitve, itd. kar v kombiniranem vozilu, ki jih je na trgu vse več. V poslovnem svetu marmor in pisarna na vogalu najbolj prometne ulice ne šteje nič več. Danes šteje flexibilnost - in to komb.vozila omogočajo.
In to vedo tudi Brdavsi. Žal. lp Ali
SIMONA - 18.04.2002 - 22:22
Ni pomembno samo to, da je vozilo tretirano kot tovorno, ampak da je tudi homologirano kot tovorno. Če je to dvoje doseženo, se DDV lahko odbija, če tega ni, adijo DDV.