Naslov teme: Gradnja stanovanjskega objekta in stopnja DDV?
2651 06.05.2011 - 17:09h / DDV / Avtor: Lusja / 393 / 2
Prosim za malo pomoči, dvomim da je moje tolmačenje zakonodaje pravilno, čeprav izpade logično J 2. odstavek 41. člena ZDDV-1 pravi:(2) Ne glede na prvi odstavek tega člena, se DDV obračunava in plačuje po nižjistopnji 8,5% od davčne osnove za dobave blaga in storitev iz Priloge I, ki je prilogatega zakona in njegov sestavni del. Priloga I vsebuje seznam dobav blaga in storitev, za katere se uporablja nižja stopnja DDV, med drugim tudi:(11) stanovanja, stanovanjski in drugi objekti, namenjeni za trajno bivanje, ter deli teh objektov, če so del socialne politike, vključno z gradnjo, obnovo in popravili le-teh;(11a) obnova in popravila zasebnih stanovanj, razen materialov, ki so bistveni del vrednosti dobave; 54. člen Pravilnika o izvajanju ZDDV-1 pravi:(1) Med objekte iz 11. točke Priloge I k ZDDV-1 se uvrščajo stanovanjski objekti (v nadaljnjem besedilu: stanovanja), če so namenjeni za trajno bivanje in so del socialne politike, ter stanovanjske stavbe za posebne namene, vključno s pripadajočimi deli teh objektov, in sicer pod pogojem, da je njihova dobava, gradnja, obnova ali popravilo zaračunana neposredno investitorju. (3) Za namene prvega odstavka tega člena je stanovanje del socialne politike, če v večstanovanjski stavbi ne presega 120 m2 ali v enostanovanjski stavbi ne presega 250 m2 uporabne površine stanovanjskega objekta. Uporabna površina je seštevek površine bivalnih prostorov.(4) Natančnejša razmejitev enostanovanjskih in večstanovanjskih stavb, vključno z opredelitvijo uporabne površine, ki se upošteva pri ugotavljanju izpolnjevanja pogoja iz prejšnjega odstavka, je določena z enotno klasifikacijo vrst objektov (CC-SI), ki je uvedena na podlagi predpisov o graditvi objektov. Način določitve uporabne površine je razviden tudi iz metodološkega navodila »Razvrstitev vrste prostorov glede na namen uporabe«, ki ga na svojih spletnih straneh objavlja Geodetska uprava Republike Slovenije. Metodološko navodilo »Razvrstitev vrste prostorov glede na namen uporabe« pa pravi:Uporabno površino se določi tako, da se sešteje površine vseh zaprtih prostorov za bivanje v eni ali več etažah, brez tehničnih prostorov in nedokončanih prostorov. Prostori za bivanje so kuhinja, kopalnica, stranišče, dnevna soba, predsoba, spalnica, kabinet, hodnik in podobni prostori....Nedokončani prostori so prostori, ki nimajo izpolnjenih minimalnih kriterijev za bivanje in jih zato ne moremo uporabiti kot stanovanjsko površino. So tisti prostori, ki ustrezajo vsaj dvema od naštetih kriterijev:
- se ne ogrevajo,
- nimajo gotovih podov,
- ometi so samo grobi ali jih ni,
- inštalacije niso dokončane,
- strop proti strehi ni dokončan.






Jurček - 08.05.2011 - 09:31
Žal nimate prav.
Do trenutka, ko boste pridobili "uporabno dovoljenje" za bivanje v stanovanjskem objektu (tj. prevzeli hišno številko) je izključno pomembna kvadratura po gradbenem dovoljenju.
Lusja - 09.05.2011 - 16:53
Hvala za odgovor. Se mi je zdelo, da je kaj takega. Ampak od "moje" firme ne morem dobiti podatka o uporabni površini, čeprav sem namignila, da bi to moralo biti v gradbenem dovoljenju. Menda hiša (še) nima uporabne površine :)