krpan in druščina postani član

Naslov teme: Zadržanje blaga ob prenehanju dejavnosti

2050  27.05.2002 - 20:32h / DDV / Avtor: Paula / 114 / 6

Zavozlala sem se pri iskanju osnove za zadržanje blaga - osnovnih sredstev - po prenehanju opravljanja dejavnosti.

Baje davkarija zahteva obračun od vseh OS po registru, ne glede na to, ali so bila nabavljena v sistemu DDV ali PD in celo ne glede na to, ali se je DDV odbijal ali ne. 3. odst. 6. čl. ZDDV se mi zdi glede tega jasen, ne pa tudi 21. čl., ki določa osnovo za DDV. Osnova bi naj bila za te primere nabavna cena oziroma lastna cena blaga (OS).

Ker računovodsko pojmovanje obojega nekako ni uporabno za osnovna sredstva, me zanima vaše mnenje: ali je osnova tržna cena ali bi davkarija sprejela tudi neodpisano knjigovodsko vrednost. Gre pa predvsem za tovorna vozila.

Hvala in LP.

zarja - 28.05.2002 - 06:02

Pri nas smo obračunali DDV od neodpisane knjig.vrednosti OS
in ni bilo problema. LP

sonce - 28.05.2002 - 13:59

Tudi jaz sem obračunala od neodpisane, čeprav bi morala po zakonu od tržne.

SEBA - 28.05.2002 - 14:49

Pri nas smo obračunali DDV od neodpisane knjigovodske vrednosti za vsa OS
neglede kdaj so bila nabavljena in ni bilo nič narobe.
LP

MARTIN KRPAN - 28.05.2002 - 18:07

Paula, brdavsi so pravi biseri davčnih neumnosti. V rokah imam njihov dopis, kjer s.p.-ju, ki je prenehal opravljati dejavnost pišejo, da mora le-ta na osnovi tretjega odstavka 59. člena ZDDV obračunati DDV od popisanih zalog blaga in OSNOVNIH SREDSTEV. To se imenuje napačna uporaba materialnega prava oz. zakona, saj je v tem členu navedena samo zadeva glede zalog blaga!
Prav tako 6. člen ZDDV govori samo o blagu (trgovsko blago, repromaterial ...), saj o spremembi namembnosti uporabe opreme govori 42. člen ZDDV. Obrazložitev 42. člena ZDDV skozi 85. in 86. člen PZZDV vsekakor oži "pravice in obveznosti", katere nalaga zakon. Zatem pridemo še do 129.a člena PZDDV, ki govori o prometu z 0S nabavljenim pred DDV (definicija prometa: 4., 5. in 6. člen ZDDV), da ne bi znova načenjal teme glede 16. člena PZDDV itd.).
Skratka, vse skupaj je tako zapleteno, členi ZDDV in PZDDV so nedorečeni, nasprotujoči si itd., da je edina 100 % zanesljiva rešitev le-ta, da se oprema proda (pod pogojem, da brdavsi ne vzpostavijo davčne ocene ...).
Ko pa sva pri davčni osnovi glede na 6. odstavek 21. člena ZDDV menim, da to nikakor ni samo knjigovodska vrednost osnovnega sredstva (v praksi je veliko le-teh zamortiziranih že po treh letih, dejanska vrednost je višja), temveč tržna vrednost (oz. prevedeno: primerljiva nabavna vrednost rabljenega 0S na trgu).
Ob tako uničujočem razmišljanju zato predlagam vsem našim strankam, da opremo prodajo (tudi samemu sebi itd.), odvedejo DDV in je zadeva zaključena. Če pa lahko opremo prodajo drugemu davčnemu zavezancu (npr. svojemu "drugemu" podjetju) pa še toliko bolje.
Paula, to je samo moje razmišljanje glede navedene problematike.

Paula - 28.05.2002 - 18:55

Hvala ti za tvoje razmišljanje.

V eni stvari se sicer ne morem strinjati s tabo in sicer, ko govoriš o 6. členu, da se nanaša le na trgovsko blago in repromaterial. Po mojem mnenju ne smemo mešati pojma blaga po ZDDV z istim pojmom po npr. SRS. ZDDV pozna le promet blaga in storitev in z blagom "misli" vse, kar je opredmeteno, torej tudi osnovna sredstva.

Žal pa ni mogoče OS prodati, ker je vzeto na lizing, ta pa ni bil pravočasno prenesen na drugo podjetje.

LP

MARTIN KRPAN - 29.05.2002 - 08:08

Se strinajm s teboj, vendar sam ne mešam terminov, temveč so jih "zmešali" tisti, ki so pisali zakon in pravilnik. Tako najdemo v pravilniku posebej določila, ki govorijo natančno o opremi oz. osnovnih sredstvih (npr. 129.a člen pravilnika, 42. člen ZDDV itd.), drugič pa vse skupaj mečejo v isti koš. Povedal sem samo to, da je kljub 3. letnemu izvajanju ZDDV še vedno kaos, predvsem na strani in v glavi brdavsov, kar posledično prinaša neprijetnosti tudi davčnim zavezancem.