krpan in druščina postani član

Naslov teme: Odpravnina iz poslovnih razlogov

5214  07.11.2011 - 09:44h / Ostalo / Avtor: alja / 122 / 5

Delavec ima povprečno bruto plačo za tri mesece 1.000,00 EUR, zaposlen je 16 let pri delodajalcu.

109. člen ZDR - če  prav zastopim

1.000,00 *1/3 *16 =5.333,34 = to je minimalni znesek odpravnine

1.000,00 * 10 = 10.000,00 = to je maksimalni znesek odpravnine

 

Če mu izplačamo 10.000,00 odpravnine, ali moramo obračunati dohodnino in prispevke?

 

Hvala za odgovore in lep ponedeljek.

tala - 07.11.2011 - 13:10

Delavcu pripada za vsako leto dela pri vas (predvidevam - ne vem katero KP imate) 1/3 povprečne plače za zadnje 3 mesece. Toliko mu vi lahko izplačate. Lahko mu izplačate seveda tudi več, vendar menim, da so tisto že nepriznani stoški, če nimate v pogodbi o delu drugače definirano.

109 člen ZDR pa govori o tem kdaj morate od zneska odpravnine plačati tudi davke in prispevke.

hs - 07.11.2011 - 13:44

Morate, 10 plač je meja za tiste, ki bi po formuli prejeli višji znesek od tega, ne da lahko izplačate do te višine, če po 109. členu pride manj.

 

Kopirano z Dursove strani:

2.6 Odpravnina zaradi odpovedi pogodbe o zaposlitvi (9. točka prvega odstavka 44. člena ZDoh-2)


Odpravnina zaradi odpovedi pogodbe o zaposlitvi, ki je določena kot pravica iz delovnega razmerja in izplačana pod pogoji, ki jih določa ZDR, se ne všteva v davčno osnovo v višini odpravnine, ki jo je delodajalec dolžan izplačati na podlagi 109. člena ZDR, vendar največ do višine desetih povprečnih mesečnih plač zaposlenih v Sloveniji. Navedeno ne velja za odpravnino, izplačano delojemalcu, ki sklene novo pogodbo o zaposlitvi pri istem delodajalcu ali pri osebi, ki je z delodajalcem povezana oseba in za odpravnino, izplačano delojemalcu, ki je z delodajalcem povezana oseba.


Pri določitvi osnove za obračun prispevkov za socialno varnost od odpravnine zaradi odpovedi pogodbe o zaposlitvi je treba upoštevati tretji odstavek 3. člena ZPSV ter določila Pravilnika o določitvi odpravnin zaradi prenehanja delovnega razmerja za namene izvajanja zakona o dohodnini in zakona o prispevkih za socialno varnost (Uradni list RS, št. 114/02). Od odpravnine, izplačane zaradi odpovedi delovnega razmerja iz poslovnega razloga, se prispevki za socialno varnost ne obračunajo, če je izplačana v višini in pod pogoji, ki jih določa ZDR.


V četrtem odstavku 109. člena ZDR je določeno, da odpravnina lahko znaša največ 10-kratnik osnove iz prvega odstavka tega člena, razen če je v kolektivni pogodbi na ravni dejavnosti določeno drugače. Izplačilo odpravnine do višine 10-kratnika osnove določene v ZDR ali do višine po panožni kolektivni pogodbi se ne všteva v osnovo za obračun prispevkov za socialno varnost. Če odpravnina ni izplačana v višini in pod pogoji, ki jih določa ZDR, pa se v celoti všteva v osnovo za obračun prispevkov za socialno varnost.

roko - 07.11.2011 - 14:32

mene pa bolj žuli to, kako ravnati v primeru, če je delodajalec  letos dal delavcem odpovedi iz poslovnih razlogov,izplačal odpravnine, drugo leto pa jih,  ker dobi delo (ali pa ker je sezonski značaj dela), zopet zaposli? Kako je z davčno priznanimi odhodki oz. kot kaj se potem tako izplačilo tretira (davki in prispevki?)?  Prosim za pomoč, če si je kdo že razjasnil ta problem.

alja - 07.11.2011 - 14:34

Kaj pa če mu izplačamo odpravnino v  višini  7.000,00 Eur? Ali se od tega plača dohodnina in prispevki?

 

Oprostite, ampak berem po forumu in po zakonih in mislim da mi je že jasno pa spet berem in nisem 100%.

Da bi nekdo napisal čisto preprosto da se takoj ve kaj in kako.

 

Hvala in lep dan.

 

prodajalec - 08.11.2011 - 08:48

na kateri konto pa knjižite stroške odšravnin iz poslovnih razlogov