krpan in druščina postani član

Naslov teme: prevozne storitve

2552  09.07.2002 - 14:14h / DDV / Avtor: MAJDA / 70 / 2

imamo sklenjeno pogodbo s prevoznikom,da prevoze opravlja preko naše firme. Dostavlja nam prevoznice, katere jih potem mi fakturiramo naročnimo prevoza.Na prevoznici je napisal , da je vozil Ljubljana-Zagreb. Zanima me,kako obračunamo DDV. Ali je od Ljubljane do meje obračunan DDV, od meje do Zagreba pa brez DDV, ali je to izvozna Storitev.? Plačnik pa je firma v Sloveniji.
Za odgovor najlepša hvala!

tika - 10.07.2002 - 06:32

Ali vi zaračunavate prevozno storitev kupcu, kot, da ste jo opravili vi ? Če je tako, potem obračunate za prevoz v Sloveniji DDV , po Hrvaški ne; če pa prevoznik zaračuna vam, vi pa fakturirate in niste prevoznik, potem je DDV v celoti.

memika - 10.07.2002 - 10:33

Prevozne storitve so opredeljene 17. členu ZDDV. Če se opravlja samostojni prevoz (ni carinskih postopkov) se obračuna DDV za prevoz po Slovenskem ozemlju, tuja relacija pa je neobdavčena. Če pa se prevoz veže na carinski postopek, pa je nekoliko drugače.Ker omenjate relecijo iz SLO v HRV predvidevam, da je storitev vezana na carinski postopek izvoza in je kot taka oproščena po 31. členu zakona DDV. Oprostitev v primeru izvoza velja tudi za podprevoznike. Dokumenti potrebni za dokaz izvoza so navedeni v 59. členu Pravilnika ZDDV. V primeru uvoza pa podprevoznik obračuna DDV v skladu z 17.členom ZDDV. tj.domačo pot obdavči tujo pa ne.Račun naročniku prevoza/uvozniku izstavljate vi zato je to že drugi promet.