Naslov teme: povračilo stroška nezaposlenemu
2562 10.07.2002 - 09:07h / Dohodnina / Avtor: frfa / 60 / 5
Pozdravljeni, naša firma je zunanjemu izvajalcu (fiz. oseba) povrnila potne stroške in sicer je plačala letalsko vozovnico. Katere dajatve moram obračunati in poravnati (po moje enako kot pogodba o delu, s tem da neto vrednost predstavlja višino vozovnice??) ter ali 31.1.2003 pri poročanju to prijavim tej osebi?
Hvala za pomoč.
Saj veste...kdor ne vpraša, ne ve .. zato sem vesela, da obstaja ta forum.
Lep dan še ...
Hvala za pomoč.
Saj veste...kdor ne vpraša, ne ve .. zato sem vesela, da obstaja ta forum.
Lep dan še ...
Anna - 10.07.2002 - 09:26
Jaz bi naredila natanko tako kot si opisala.
Sneguljčica - 10.07.2002 - 10:00
Bi bilo zelo narobe, če bi te potne stroške enostavno knjižili pod reprezentanco?
Stary - 10.07.2002 - 10:44
Davkarija bi rekla, da je narobe.
Čeprav bi bila lahko reprezentanca, če bi plačali letalsko karto poslovnemu partnerju kot "nagrado" ali recimo "rezultat nagradne igre" za npr. izlet v Gardaland. Hm.
Pa se logika precej zaplete, če je šel poslovni partner z letalom zaradi posla. Npr. da je šel v New York montirat pohištvo v našo trgovino, ki jo tam odpiramo. Bi bilo sicer najlažje, da karto plača sam in nam izstavi račun. Če pa nima firme, bo ta karta del njegovega honorarja (kjer mu zaradi tega priznajo del normiranih stroškov). Slaba varianta sicer in veliko ceneje bi firmo stalo, če je račun za karto izstavljen na kakega od zaposlenih, kar je pri avionskih kartah malo težje, pa vseeno. Firme zato kombinirajo z računi, na katerih ni navedeno ime (ali pa piše drugače), kdo je potoval. Ampak, to je z vidika zakonodaje že malo narobe, kajne?
Stary - 10.07.2002 - 11:00
Zakonodaja je na tem področju takšna, da fizični osebi povračila stroškov ni mogoče izplačati drugače kot skozi pogodbo o delu. Žal so temu namenili določen procent normiranih stroškov, med katere naj bi se šteli razni prevozi, telefonski stroški, parkiranja, cestnine in podobno. Kar ni najbolj ekzaktno, ampak tako pač je.
Pa naj ta primer še malo zakompliciram z razmišljanji, ki tiste, ki pišejo zakone vedno spravi do tega, da zmigujejo z rameni. Kaj pa, če ne bi bil prevoz z letalom? Z njegovim avtom. Ok, ista zgodba. Kaj pa, če bi za pot uporabil naš služben avto? Aha. Tanka bencin in mi mu povrnemo stroške. Če mu damo službeno magna kartico, potem sploh ni več problema, ali pač? Če z njim potuje še kdo od naših zaposlenih (ki ni voznik), potem je spet vse drugače, kajne?
In, da ne bo samo avto. Zunanji sodelavec pride v firmo, da bi nam izdelal npr. analizo kakega projekta. 14 dni je v firmi. Uporablja naš papir, naše prostore, našo mizo in piše na našem računalniku. Naša osnovna sredstva in naš material, skratka. V čem je razlika, če se vozi z našim avtom, ali tipka po našem računalniku? Pa smo kdaj komu kaj obračunali zaradi tega?
Sem zašel iz osnovne teme, priznam. Ampak v bistvu gre za to, da zakonodaja ni naklonjena "zunanjim" sodelavcem. Zakamuflirajte jih v "notranje", pa bo. Če se seveda da.
Sneguljčica - 10.07.2002 - 11:44
Stary, dajte napišite še kako razmišljanje na katerokoli temo. Všeč so mi vaši pogledi iz raznih zornih kotov kljub temu, da mi odpirate nove probleme.
LP