krpan in druščina postani član

Naslov teme: DOHODNINA OD REGRESA

2581  11.07.2002 - 13:28h / Dohodnina / Avtor: BACA / 90 / 4

ZANIMA ME KAKO SE PRAVILNO OBRAČUNA DOHODNINA OD REGRESA, PRIMER 160.000,00
SIT BRUTO REGRES? ŽE VNAPREJ HVALA , PA LEP DAN!

tika - 12.07.2002 - 05:25

Po povprečni stopnji. Regres je nadgradnja mesečnih prejemkov plače, zato se smatra, da vsak mesec pripada 1/12. Zaradi tega ni 11 % olajšave, niti začetka po 17 % stopnji. Višina dohodnine je torej odvisna od višine plače. Mi imamo izračun povprečne stopnje že v programu.

Ljuba - 12.07.2002 - 07:31

Če izračunate od vsega 17 % bo tudi v redu. Tako sprejemajo regres za vse SP-je, pa bo verjetno dobro tudi za Vas. Da le ne upoštevate 11 % olajšave. tika :
-------------------------------
Po povprečni stopnji. Regres je nadgradnja mesečnih prejemkov plače, zato se smatra, da vsak mesec pripada 1/12. Zaradi tega ni 11 % olajšave, niti začetka po 17 % stopnji. Višina dohodnine je torej odvisna od višine plače. Mi imamo izračun povprečne stopnje že v programu.

Matjaž K - 12.07.2002 - 10:52

Ni nujno da je 17%. Jemlje se povprečna davčna stopnja davka od osebnih prejemkov tiste plače, ki se izplačuje v mesecu, v katerem se izplačuje regres.

Tisto o upoštevanju 1/12 regresa pri izračunu povprečne davčne stopnje ipd. kar piše v IKS-u je teoretično prav, vendar DURS (vsaj izpostave, ki so pristojne za zasebnike - tam kontrolorji vnašajo posamezne izplačilne liste in ne REK obrazca) uporablja zgoraj opisano povprečno davčno stopnjo.

LP

Stary - 12.07.2002 - 18:44

Se ne strinjam.
Bo v redu, dokler ne dobite revizije. Verjetno bo šlo skozi tako na DURS kot v banki, vsekakor pa ni prav in ste v prekršku. Akontacije dohodnine ne morete zaračunati kar vsem enako in kar 17%, ker boste nekaterim vzeli preveč, drugim pa premalo.

Logika, ki so jo objavili v IKSu, je ta, da se akontacija dohodnine plača v enakem %, kot bi bila odvedena, če bi se regres izplačeval SKUPAJ s plačo. Se razume, da 1/12 regresa vsak mesec. Zato je najbolje, če ugotovite REALNI delež dohodnine proti brutu, zmanjšanem za prispevke (jaz temu pravim "1. neto" ali "neto pred dohodnino") ob zadnjem znanem izplačilu plače in v takem deležu izračunate tudi dohodnino. Če se boste ob tem odločili poigrati še z izračunom, ko prejšnji 1.neto dvignemo za 1/12 regresa, odbijemo olajšave in po lestvici najdemo NOV procent, s katerim bi obdavčili celo plačo, boste še bolj točni, v večini primerov pa razlika ni bistvena in tudi revizor vas zaradi tega ne bo preganjal. Ko sem pred leti o tem po telefonu spraševal Nušo Zalokar, in jo celo gnjavil, če ne bi bilo potrebno 1/12 regresa upoštevati tudi vsak mesec ob izračunu osnove za dohodnine za redno plačo, kar bi bilo seveda matematično edino prav, saj ob koncu leta, ko se lotijo letne odmere dohodnine, naredijo točno to v zbiru, mi je rekla, naj ne bom bolj papeški od papeža.

In ji dam prav.

Le toliko v vednost, ko se boste odločali, koliko si upate "poenostaviti". Vedite, da ČISTO prav ni noben regres. Ker je tudi dohodninska lestvica, naj mi oprostijo, eno veliko skrpucalo.