Naslov teme: doo - normiranec v 2013 / davčno priznani stroški in davčni pogled
959 05.02.2013 - 14:23h / DDPO / Avtor: Rina / 72 / 7
oČITNO sem nekaj spregledala ... zato prosim za namig , odgovor
V kolikor se doo odloči za sistem normiranih stroškov v letu 2013 in tudi v naprej, pod pogoji ,ki so predpisani... ..kaj to pomeni z vidika ((davčno) priznanih)) stroškov.
primer :
firma štipendira študenta , ..do sedaj je bilo zaradi davčno priznanih stroškov pomembno:
- višina štipendije in
- za koga je štipendija - ercimo temu primerna izobrazba glede dejavnosti podjetja (in potreba po kadru ob koncu štipendiranja )
v kolikor je sedaj tak normiranec avtomatsko obdavčen od osnove 30 % računovodskih prihodkov.
In DDPO se plača po stopnji 17 % pri čemer višina dejanskih stroškov ni pomembna ?!
Kaj sem spregledala??\'
silba - 05.02.2013 - 14:54
Potrebno je opozoriti, da so poleg ZDDPO-2 še drugi zakoni, ki urejajo obdavčitev prejemnikov dohodkov, ki za d.o.o. predstavljajo odhodke. Glede štipendij in drugih odhodkov se za d.o.o. ni spremenilo nič,. Le davčna snova in posledično višina davčne obveznosti za poslovno (davčno) obdobje se ugotavlja z normiranimi odhodki.. Za ugotovitve čistega poslovnega izida se bo od dobička pred davki v izkazu poslovnega izida odštela davčna obveznost izračunanan na podlagui normiranih odhodkov in rezultat bo čisri poslovni izid. Nato pa lahko lastnik sprejme sklep o izplačilu in plača še dodatnih 25% davka (davek na izplačilo dobička).
Rina - 05.02.2013 - 15:10
To razumem ... a če pogledam družinsko podjetje. In recimo da se otrok izobražuje za avtokeparja doo pa je dejavnost recimo vrtnarstva - in da otroku dan štipendijo do višine minimalne plače. Do sedaj tako izplačilo ne bi šlo čez davčni stroškek. Le ta pa je nekako narekoval davčno osnovo. ki pa se po novem jemlje iz drugih norm ? Če se lahko tako izrazim
Konec koncev bi se lahko tako tudi lastnik (če rečemo da vse ostane v familiji) za nekaj malega € izgognil 25% davka na izplačilo dobička, ker že med letom ali čez leta "črpa" na drug način.
Mislim, da bi se našel še kak primer(ček).
00 - 05.02.2013 - 15:56
Brdavsi bodo gledali izplačila tudi s stališča ZDOH - zlasti lastniku.
Matjaž K - 05.02.2013 - 17:39
Vklopite logiko:
normirani odhodki se vam splačajo samo, če je sedaj razmerje med:
odbitne postavke od davčno priznanih prihodkov (ber. davčno priznani odhodki + morebitna znižanja na račun olajšav*)
-----------
davčno priznani prihodki
< 70%.
* pri normiranih odhodkih ni davčnih olajšav
Še preprosteje povedano: normirani odhodki se splačajo samo če so dejanski manjši od 70%.
In drugače obrnjeno: če je bruto dobiček višji od 30% - zdaj pa mi vi ali kdo drug povejte, koliko je pravnih oseb, ki imajo "profit margin" > 30%.
Rina - 06.02.2013 - 08:24
Razumem dohodninski vidik --- ampak mislim, da ga tukaj v mojem primeru ni.
Prav tako so podjetja (predvsem storitvena) , ki se jim sistem normiranih stroškov , čisto in samo zaradi % obdavčitve z vidkia DDPO splača. V tem dotičnem primeru - razmišljanju je že tako, zato sem pa postavila svoje razmišljanje za vaše komentarje
prav zato in tudi zato sem se vprašala - o davčno priznanih stroških , pri teh normativcih, saj si sedaj določene stroške pri klasičnih firmah (ne)privoščimo tudi zaradi vidika , da so davčno nepriznani.
Vzemimo še 1x primer štipendije iz primera - predvsem kdo bi jo dobil v povezavi z dejavnostjo firme ??
Hvala za dosedanje razmišljanje .
Matjaž K - 06.02.2013 - 20:35
So vam že drugi pravilno odgovorili, pa niste dovolj pozorno prebrali:
- če so odhodki normirani, se iz vidika davčnega priznavanja DURS ne bo "spuščal" v njihovo vsebino, se pa bo še vedno lahko spuščal v ostale davčne vidike (dohodnina, prispevki, ...)
Matjaž K - 06.02.2013 - 20:37
In konkretneje:
po ZDoh-2 "neobdavčenost" štipendije ni pogojena s tem, da bi se dejavnost in smer šolanja/študija morala "poklapati" (poglejte malo v poglavje ZDoh-2 o drugih dohodkih).