krpan in druščina postani član

Naslov teme: Obračun dohodnine na priznano odškodnino v razlikah plače po pokojnem

2350  04.04.2013 - 21:48h / Dohodnina / Avtor: Miha11 / 97 / 7

Po pokojni materi sem prevzel tožbeni zahtevek za razliko v plačah + obresti, ki so nastale kot nezakonit odpust matere iz delavnega mesta. Tožbo sem dobil. Rubež že izvršen.

Ali mi bo DURS obdavčil ta dohodek? Če da, kako in na podlagi katerega člena?

Ali se ta dohodek obravnava kot dediščina?

Matjaž K - 04.04.2013 - 22:21

Načeloma bi obdavčitev moral opraviti že izplačevalec dohodka, tj. od izplačane plače bi mdr. moral obračunati in odtegniti prispevke v breme delojemalca in akontacijo dohodnine.

 

Zamudne obresti od iztoženih plač so oproščene plačila dohodnine.

 

Letna dohodnina: hmmm - ne bi vedel na pamet, ker je to malce kompleksna zadeva.

 

Dedovanje: po mojem mnenju, te neto plače spadajo v zapuščino.

Miha11 - 04.04.2013 - 22:44

Kot sem raziskal dediščina ne spada v dohodninsko obdavčitev. Tožbo sem prevzel na podlagi zapuščine.

Obstaja tudi možnost, da DURS obravnava izplačilo kot posledico odškodninske odgovornosti, vendar tega ne morem preveriti na dohodniski odločbi.

"Da bi bilo mogoče določen dohodek šteti za oproščen plačila dohodnine skladno z zgoraj navedeno 5. točko 27. člena ZDoh-2, morajo biti kumulativno izpolnjeni naslednji pogoji:

a) gre za odškodnino;

b) podlaga za odškodnino je:

i) sodna odločba ali

ii) sodna ali izvensodna poravnava, ki ni sklenjena zaradi prikritja pravega namena strank, a le če odškodnina ne presega utemeljenega in razumnega zneska, ki je običajen za odškodnine, izplačane na podlagi sodb sodišča v podobnih primerih;

c) odškodnina se plača zaradi:

i) osebne poškodbe (telesne poškodbe, bolezni, smrti) ali

ii) škode na osebnem premoženju;

d) odškodnina ne predstavlja nadomestila za izgubljen dohodek.

"

Bojim se, da mi referentka na okrajni izpostavi DURSa ne bo znala pojasniti kaj več, kot sam vem.

Matjaž K - 04.04.2013 - 23:04

To ni odškodnina.

 

Res je, da je eno dohodnina, drugo pa davek na dediščino, ampak če iz tega kar je bilo v zapuščinski masi, pridobite dohodek (plača je dohodek), potem je to podvrženo dohodnini.

 

Če res vse pravice iz tega tožbenega zahtevka pripadajo vam (ne vem če so bili še kakšni drugi dediči in če so, ali so se s tem strinjali), potem je to vaš dohodek - okoliščina, da niste pri tem izplačevalcu v delovnem razmerju ne igra vloge, kajti za potrebe dohodnine je dohodek iz DR vse kar izvira iz sedanje ali pretekle zaposlitve.

Miha11 - 04.04.2013 - 23:14

Hvala za pojasnila.

Še vaše mnenje: Ali ne bi bilo smiselno, da bi DURS izdal odločbe za nazaj za posamezno leto za to razliko višin plač (za obdobje 5 let, če se ne motim), ki so bile priznane moji pokojni materi, te pa bi nato poravnali dediči?

Opa Zovalec - 05.04.2013 - 08:05

Jaz ne bi tako zapletal. Zadeva zagotovo ni dohodek iz DR, ampak je dediščina, ki zapade v obdavčitev po ustreznem zakonu, ki obravnava dedovanje. Če potegnemo analogijo s PDPZ - tam v primeru smrti izvajalec PDPZ obračuna in plača 25% dohodnino, ostalo pa dobijo dediči. S smrtjo namreč obveznost letnega obračuna dohodnine preneha in je obdavčitev z dohodnino dokončna.

 

Pridružujem se mnenju, da mora dohodnino (dokončno) obračunati in plačati izplačevalec, ostanek pa je (ponavljam) zgolj predmet dedovanja.

 

V tako razmišljanje me vodi tudi dejstvo, da je dohodnina stvar posameznika in nisem še slišal, da bi bilo mogoče obveznosti ali druge zadeve vezane nanjo prenesti na kako drugo osebo.

Matjaž K - 05.04.2013 - 09:44

Dohodnina definiivno je (že sami pri analognem primeru premoij PDPZ pišete daje AK dohodnine), vprašanje je samo ali je samo akontacija ali tudi poračun na letni ravni.

 

Če bi plačilo po sodbi bilo izplačano pred zaključenim dedovanjem bi bila samo AK dohodnine in nič poračuna na letni ravni - neto znesek bi povečal zapuščino. Če ja je izplačano po zaključku dedovanja, tukaj pa kot sem že napisal bi moral zadeve malo preveriti (najti argumente), ali res ni poračuna na letni ravni.

 

Davčne obveznosti zapustnika pa se prenašajo na dediče ("kako in kaj" piše v ZDavP-2), pri čeme rje dan primer specifičen, ker v času dedovanja davčna obveznost še ni obstajala.

00 - 05.04.2013 - 13:45

Se strinjam z Opa.

 To ni dohodek dediča, ampak za dediča dediščina = še neizplačan dohodek pokojnega (neto, potem ko izplačevalec odvede edavščine). lp