Naslov teme: DDV
3705 27.06.2013 - 07:29h / DDV / Avtor: Mija / 62 / 5
Pozdravljeni,
sem že veliko prebrala na temo, ki me muči, ampak bi želela še potrditev oz razjasnitev. Takole: PO, zavezanec za DDV (A) ima v lasti večstanovanjski objekt, v katerem so poslovni prostori in tudi garsonjere. Ta celoten st. objekt bo oddala drugi pravni osebi, zavezancu za DDV (B) sedaj pa ne vem, ali je to v najem ali zakup, saj bo B te prostore naprej:
- oddajal pravnim osebam, zavezancem za DDV,
- oddajal fizičnim osebam,
uporabljal za lastne namene (tako poslovne prostore kot za svoje zaposlene, kjer bodo nastanjeni) .
Sedaj pa vprašanja:
1. Ali gre to za najem ali zakup, glede na to, da jih bo B najel, da bi z nepremičnino zaslužil?
2. Ker bo B naprej oddajal tudi stanovanja FO, ali A sploh lahko obračunava DDV - glej 45/1 ZDDV!!!
3. Kakšno davčno stopnjo uporabi A, če je predmet pogodbe "oddaja" celotnega večstanovanjskega objekta, kjer so notri garsonjerice, pa tudi posl. prostori - bi lahko uporabil nižjo stopnjo?
4. Računi se bodo glasili na firmo A, le-ta bi, če bi bila izjava o obračunavanju DDV-ja, potem lahko odbijal DDV.
Poanta vsega tega je, da A noče imeti odbitnega deleža, prav tako bodo izvajali večja vzdrževalna dela na objektu in bi si želel odbiti DDV.
Če kdo ve, lepo prosim za odgovor; verjamem pa tudi, da bo tudi marsikomu prav prišel.
Vnaprej hvala in LP!
Zeleni Jurij - 27.06.2013 - 08:28
Bom zelo kratek:
1. Že v vprašanju ste navedli, da gre za oddajanje v najem. B bo oddajal naprej v PODnajem ...
2. Točno je potrebno določiti, za katere enote se lahko poda izjava, da bo transakcija obdavčena po 45. členu ZDDV-1 in za katere ne!
3. Oddajanje v najem "garsonjerice" (stanovanj, ki so del socialne politike) niso predmet obdavčitve po nižji stopnji DDV! Ste zamenjali z dobavo nepremičnine, ki pa je lahko obdavčena po nižji stopnji.
4. A bo lahko odbijal DDV, ki se nanaša na tiste transakcije, pri katerih ima pravico do odbitka DDV.
Odbitni delež se uporablja šele takrat, če ne morete zagotoviti odbitka DDV po dejanskih podatkih - glejte 105. člen PZDDV. Določitev ključa je razmeroma enostavno - kvadratura!
00 - 27.06.2013 - 15:46
Sprašuješ za A ali za B?
Je B sploh kontent, podpisati izjavo?
Zakaj bi plačeval DDV, če ga ne bo mogel odbijati - za oddajo stanovanj FO?
Mija - 28.06.2013 - 07:18
Dobro jutro!
A bi torej oddal celotno nepremičnino (kot neki samski dom) B-ju, ki bo naprej oddajal posl. prostore in stanovanja z namenom zaslužka. A torej ne ve in ga tudi ne zanima, komu bo B oddajal nepremičnino. Cilj A-ja je, da nima odbitnega deleža, da obračunava DDV, torej z 22% DDV-jem, B se tudi s tem strinja, saj sta zmenila za dokaj ugodno ceno. V izjavi bo navedena celotna nepremičnina, je izrecno treba vpisati tudi njene dele in za vsako stvar posebej, če oddajaš cel objekt?
A si bo tako lahko odbijal DDV od vseh prejetih računov, je tako, če predpostavimo, da nima računov v zvezi s 66. členom ZDDV ? Muči me omejitev v 44/1 ZZDV "...DZ, ki ima pravico do odbitka celotnega DDV". B načeloma ima pravico do odbitka, ker je DZ za DDV, kako naj A ve v vsakem trenutku, s kom je B sklenil pogodbo in ali bo lahko obračunani DDV v celoti odbijal?!?
B pa pravi, da bo imel delček nepremičnin za:
- svoje zaposlene - tukaj ne pride v poštev 63a. člen ZDDV, saj to ni del njegovih posl. sredstev. Torej ne gre v odbitni delež, pač pa ne odbijal DDV, ker gre za nastanitev njegovih zaposlenih (66/e ZDDV).
- pravnim osebam (to bo večina), ki bodo podpisale izjavo, DDV se odbija
- če bo našel stranke, pa tudi fizičnim osebam - to gre v odbitni delež - 65. člen ZDDV oz, odbijanje po dejanskih podatkih (prva alineja prvega odstavka 105. člena PZDDV).
Tudi B ima namreč ciljno skupino DZ za DDV, vendar ni izključeno, da ne bo imel tudi FO.
A bi šlo takole čez? moram priznati, da zaradi tega že dva dni ne spim....mogoče sem vse zbrkljala : - ((
Hvala in LP
Kiki - 30.06.2013 - 20:09
Tudi sami delamo tako, A in B sta povezani osebi, in se A-ju splača, da obračunava DDV in ga tudi odbija, B pa naprej oddaja in ga ne odbija v celoti, saj oddaja nepremičnine tudi fizičnim osebam in z njimi ne more podpisati izjave o obračunu DDV. Do sedaj nobenih težav - smo mogoče v kakšnem prekršku, da ne vemo?!?
Mija - 01.07.2013 - 11:45
Še kdo - prosim???