Naslov teme: oddajanje v najem stanovanja (lastnik s.p.)
4376 12.08.2013 - 10:55h / DDV / Avtor: nina / 145 / 2
Ker je tema št. 4290 že aekaj dni nazaj, ni pa še prišlo do nekega pravega zaključka, sem celotno tukaj prilepila in prosim za ndaljnja razmišljanja v vezi s tem, hvala, :
Samostojni podjetnik, katerega podjetje je v sistemu DDV je lastnik stanovanja. To stanovanje bo dal v najem kot fizična oseba, saj je tudi lastnik kot fizična oseba in ni v sredstvih podjetja. Ali bi moral izstaviti račun in všteti v prihodke podjetja, na računu pa klavzulo, da je oproščeno DDV ali pa sploh nima veze z podjetjem, ampak se samo obdavči z dohodnino, ki je dokončna?
Hvala, lp
Tematska rubrika: DDV - davek na dodano vrednost
oddajanje v najem stanovanja(samostojni podjetnik)
Komentiraj odgovorAvtor: SILA | 14:23 - 05.08.13Kdo je lastnik stanovanja oz. ali je stanovanje vpisano kot osnovno sredstvo s.p.?
oddajanje v najem stanovanja(samostojni podjetnik)
Komentiraj odgovorAvtor: Matjaž K | 16:16 - 05.08.13Če stanovanje v registru OS ni zavedeno kot OOS, potem najemnina "sploh nima veze z podjetjem, ampak se samo obdavči z dohodnino, ki je dokončna".
lp
oddajanje v najem stanovanja(samostojni podjetnik)
Komentiraj odgovorAvtor: nina | 10:46 - 08.08.13Sedaj sem se spomnila. da je bilo na enem seminarju rečeno, da se mora sešteti pri s.p.ju vse v davčne prihodke, kar koli opravlja tudi če ni iz dejavnosti- kot je v tem primeru. To potem pomeni pri DDV evidencah oproščen promet in računanje odbitnega deleža in obdavčitev preko davčnega obračuna za podjetnika skupaj z ostalo realizacijo. V januarju pa se nič ne porča o oddajanju v najem kot fizična oseba in ni dokončne obdavčitve z dohodnino. Prosim za vaša mnenja ali pravilno razmišljam, predvsem bi pozvala g. Matjaža K, kaj meni on o tem?
Hvala
senzi - 12.08.2013 - 11:53
Joj, kako da ne, saj vam je Matjaž K dal odgovor...
Matjaž K - 12.08.2013 - 13:27
Janina dilema je delno utemeljena v delu, ki se nanaša na DDV (ne pa dejavnost – tam je zame zadeva jasna: če ta nepremičnina ni med OS, potem ne more biti najemnina prihodek iz dejavnosti; OK - v praksi se pojavljajo različne »nianse« takih primerov; dve skrajnosti sta:
a) eno stanovanje, ki sem ga že od prej imel med privatnim premoženjem, začnem oddajati -> zadeva ni sporna;
b) »na veliko« nakupim stanovanja in jih začnem oddajati –> zadeva je sporna)
Kar zadeva DDV:
Jedro dileme izhaja iz ZDDV-1 94. čl. 9. odst., ki določa, da se v "limit" obdavčljivega prometa merodajnega za identifikacijo za namene DDV pri fizični osebi vštevajo obdavčljiv promet, ki ga FO dosega iz naslova opravljanja neodvisne gospodarske dejavnosti kot s.p., zasebnik ali FO.
(hudo) Poenostavljen primer: če ima s.p. obdavčljivega prometa 49.999 EUR, kot FO pa še 2 EUR oddajanja v najem kot FO (kar je zame neodvisna »zadevščina«), potem je limit presežen => obvezna identifikacija
V danem primeru pa je s.p. že "itak" identificiran, tako da je oddajanje v najem nerelevantno.
Vprašanje pa je, ali določba o vštevanju neodvisnih prometov FO v obdavčljiv promet hkrati tudi pomeni, da če je nekdo že identificiran kot s.p., da mora tudi te neodvisno kot FO dosežene promete vključevati v DDV evidence (to bi res potegnilo za sabo odbitni delež).
Po drugi strani pa bi se v primeru pritrdilnega odgovora lahko »obesili na« določbo 94. čl. ZDDV-1 7. Odst. 3.alineja:
(7) Obdavčljivi promet iz prvega odstavka tega člena obsega naslednje zneske,
brez DDV:
– znesek obdavčenih dobav blaga in storitev;
– znesek transakcij, ki so oproščene v skladu z 52., 53., 54. in 55. členom tega zakona;
– znesek transakcij z nepremičninami, finančnih transakcij iz 4. točke 44. člena tega zakona ter zavarovalnih storitev, razen če so te transakcije postranske transakcije.