krpan in druščina postani član

Naslov teme: Ponovno REK

4528  23.08.2013 - 14:06h / Ostalo / Avtor: Bernarda / 55 / 2

Kako uskladiti rek

 

Delavka se je zaposlila za nedoločen čas po 12.4.13, hkrati pa ima pogoj za delno vračilo prispevkov (katerih - ali 50% vseh delodajalca), ker skrbi za otroka do 3 let starosti...

 

Kako pravilno prikazati na rek in kako zahtevati refundacijo...

 

0,06% za zap.ji obračunamo, ni pa nam treba plačati..

 

LP

Bernarda - 24.08.2013 - 09:45

Se vidi, da nisem spremljala sprememb.

 

Če se je delavka zaposlila za nedoločen čas po 12.4.13, lahko po 39.členu ZUTD-a izpolnimo rek zap.313 osnova in zap.603 prisp. za zap. 0,06% obračunani, ni pa ga treba plačati.

 

Zanima me če pa bi delavko zaposlili po 1.7.13, bi isto lahko uveljavljali zgoraj navedeno, hkrati pa bi še v 311 vpisali osnovo.

 

LP

Bernarda - 24.08.2013 - 10:39

Raziskujem naprej:

PRVA ZAPOSLITEV DELAVCA ZA NEDOLOČEN ČAS – UVELJAVLJANJE UGODNOSTI PRI PLAČILU OBVEZNIH PRISPEVKOV ZA SOCIALNO VARNOST (revidirano in dopolnjeno mnenje) (08.07.2013)

 

Iz sklopa - modula:

PRAKSA/Mnenja strokovnjakov/Ostalo/…

PRVA ZAPOSLITEV DELAVCA ZA NEDOLOČEN ČAS

UVELJAVLJANJE UGODNOSTI PRI PLAČILU OBVEZNIH PRISPEVKOV ZA SOCIALNO VARNOST

(revidiranoin dopolnjeno mnenje)

Številka: 29/KM/2013

Datum: 17.06.2013 - revidirano 08.07.2013; dopolnjeno 31.07.2013

Vprašanje – opis problema

Delodajalec s sedežem v Sloveniji (npr. gospodarska družba, zasebnik – fizična oseba, ki opravlja dejavnost) je na novo zaposlil fizično osebo na podlagi pogodbe o zaposlitvi skladno z določili Zakona o delovnih razmerjih – ZDR-1.

Ali je delodajalec zaradi nove zaposlitve pri plačilu obveznih prispevkov za delavca upravičen do kakšnih ugodnosti?

Mnenje

Za pogodbe o zaposlitvi za nedoločen čas sklenjene od vključno 12. aprila 2013 naprej je delodajalec skladno z 39. členom ZUTD-Aza dve leti oproščen plačila prispevka delodajalca za zaposlovanje (prispevek ZAP »na bruto« po prispevni stopnji 0,06 %).

Delodajalec lahko uveljavlja vračilo prispevkov delodajalca za pokojninsko in invalidsko zavarovanje (prispevek PIZ na bruto«) skladno z določili 157. člena ZPIZ-2, za zaposlitev zavarovanca iz prvega dočetrtega odstavka 14. člena ZPIZ-2, ki:

§ ni dopolnil 26. let starosti; ali

§ mater, ki skrbi za otroka do tretjega leta starosti;

če(pod pogojem, da):

§ se zavarovanecprvič zaposli za nedoločen čas in ostane pri istem delodajalcu zaposlen neprekinjeno najmanj dve leti; in

§ za zavarovancani uveljavil vračila prispevkov ali enakovredne olajšave na podlagi drugih predpisov; za enakovredne olajšave sene štejejo olajšave uveljavljene na podlagi predpisov o davku od dohodka pravnih oseb, o dohodnini ali drugih predpisih, ki urejajo davčne olajšave.

Višina vračila prispevkov PIZ znaša:

§ za prvo leto zaposlitve: 50 % PIZ prispevkov »na bruto«,

§ za drugo leto zaposlitve: 30 % PIZ prispevkov »na bruto«.

Vračilo prispevkov po 157. členu ZPIZ-2 se lahko uveljavljasamo za prve zaposlitve na podlagi pogodb o zaposlitvi sklenjenih 1. julija 2013 ali kasneje.

Obrazložitev

Sistem obveznega socialnega zavarovanja v Republiki Sloveniji obsega pokojninsko in invalidsko zavarovanje (PIZ), zdravstveno zavarovanje (ZZ), starševsko varstvo (SV), zavarovanje za primer brezposelnosti (ZAP).

Glede oprostitve plačila prispevka ZAP »na bruto« glej mnenje davčnega strokovnjaka Plačevanje prispevka delodajalca za zaposlovanje za zaposlitve sklenjene od 12. aprila 2013 naprej, številka: 20/KM/2013, datum: 30.04.2013.

PIZje bilo v letu 2012 »na novo« urejeno z Zakonom o pokojninskem in invalidskem zavarovanju - ZPIZ-2, ki je bil objavljen v Uradnem listu RS, št. 96/12 z dne 14.12.2012 in je začel veljati prvi dan naslednjega meseca po objavi v Uradnem listu, tj. 1. januarja 2013.[1]Sistem PIZ obsega obvezno pokojninsko in invalidsko zavarovanje (v nadaljevanju: obvezno zavarovanje), obvezno dodatno pokojninsko zavarovanje in prostovoljno dodatno pokojninsko zavarovanje. V obvezno zavarovanje so vključene fizične osebe (osebe), ki izpolnjujejo pogoje določene z ZPIZ-2 ali mednarodno pogodbo.Način vključitve v obvezno zavarovanje lahko poteka kot:

obvezna vključitev,ali

prostovoljnavključitev.

ZPIZ-2 ureja obvezno zavarovanje v njegovem drugem delu včlenih 13 do vključno 25. 13. člen ureja obvezno zavarovane osebe in določa zavarovalne podlage obveznega zavarovanja. Zavarovanci se v obvezno zavarovanje vključujejo po t.i. prednostnem pravilu, tj. po tisti zavarovalnipodlagi, ki je v tem zakonu navedena pred drugimi. Primarna / Prednostna zavarovalna podlaga obveznega zavarovanja je 14. člen ZPIZ-2.

ZPIZ-2

14. člen

(delavci v delovnem razmerju)

(1) Obvezno se zavarujejo delavci v delovnem razmerju na območju Republike Slovenije.

(2) Obvezno se zavarujejo izvoljene ali imenovane nosilke ali nosilci (v nadaljnjem besedilu: nosilec) javne ali druge funkcije v organih zakonodajne, izvršilne ali sodne oblasti v Republiki Sloveniji ali v organih lokalne samouprave, če prejemajo za to funkcijo plačo.

(3) Obvezno se zavarujejo tudi delavci, ki so v delovnem razmerju pri delodajalcu s sedežem v Republiki Sloveniji, ki so bili poslani na delo v tujino in niso obvezno zavarovani po predpisih države, v katero so bili poslani, če z mednarodno pogodbo ni drugače določeno.

(4) Obvezno se zavarujejo tudi delavci, ki so na območju Republike Slovenije v delovnem razmerju pri mednarodnih organizacijah in ustanovah, tujih diplomatskih in konzularnih predstavništvih, če posebni predpis ali mednarodna pogodba ne določa drugače.

(5) Obvezno se zavarujejo osebe, ki so zaposlene pri delodajalcu s sedežem v tujini, za katere se v skladu s predpisi Evropske unije (v nadaljnjem besedilu: EU) uporablja zakonodaja Republike Slovenije.

Skladno z določbo prvega in tretjega odstavka 143. člena ZPIZ-2 seprispevki PIZ plačujejo od osnove za obračun prispevkov po prispevnih stopnjah določenih z zakonom, ki ureja prispevke za socialno varnost, tj. Zakonom o prispevkih za socialno varnost – ZPSV. Z 8. členom ZPSV določene prispevne stopnje PIZ znašajo 15,50 %v breme zavarovanca in8,85 % v breme delodajalca.

Pri plačilu prispevkov PIZ je mogoče uveljavljati določene ugodnosti, med drugim tudivračilo prispevkov za prvo zaposlitev po 157. členu ZPIZ-2.

ZPIZ-2

SEDMI DEL

ZAGOTAVLJANJE SREDSTEV

III. poglavje: OSNOVE ZA PLAČILO PRISPEVKOV

157.člen

(vračilo prispevkov delodajalcev za prvo zaposlitev)

(1) Delodajalci lahko, ne glede na prvo alinejo prvega odstavka 153. člena tega zakona, za zavarovance iz prvega, drugega, tretjega in četrtega odstavka 14. člena tega zakona, ki niso dopolnili 26. let starosti in matere, ki skrbijo za otroka do tretjega leta starosti, ko se prvič zaposlijo za nedoločen čas in ostanejo pri istem delodajalcu v zaposlitvi neprekinjeno najmanj dve leti, uveljavijo vračilo prispevkov delodajalca zaprvo leto zaposlenosti v višini 50 %, drugo leto pa v višini 30 % prispevkovdelodajalca.

(2) Delodajalec lahko uveljavi vračilo prispevkov delodajalca za zavarovance iz prvega odstavka tega člena le v primeru, če za te zavarovance ni uveljavil vračilaprispevkov oziroma enakovredne olajšave na podlagi drugih predpisov.

(3) Minister, pristojen za delo, natančneje določi način vračila prispevkov iz tega člena.

430. člen

(uporaba določb tega zakona)

[…]

(2) Določba štirinajstega odstavka 145. člena tega zakona indoločba 157. člena tega zakona se začneta uporabljati 1. julija 2013.

[…]

Vračilo prispevkov po 157. členu ZPIZ-2 se:

§ lahko uveljavlja samo za prve zaposlitve na podlagi pogodb o zaposlitvi sklenjenih 1. julija 2013 ali kasneje. Za prve zaposlitve na podlagi pogodb o zaposlitvi, ki so sklenjene pred začetkom veljave ZPIZ-2 (npr. zaposlitev začeta 1. decembra 2012) ali pred začetkom uporabe 157. (npr. zaposlitev začeta 1. junija 2013) ugodnosti iz 157. člena ZPIZ-2 ni mogoče uporabiti;

§ nanaša samo na PIZ prispevke v breme delodajalca, tj. PIZ prispevke »na bruto«(vračilo PIZ »iz bruto« ni možno).

Višina vračila znaša:

§ v prvem letu zaposlitve: 50 % PIZ prispevkov »na bruto«, tj. 50 % x 8,85 % = 4,435 %;

§ v drugem letu zaposlitve: 30 % PIZ prispevkov »na bruto«, tj. 30 % x 8,85 % = 2,655 %.

Delodajalec lahko uveljavlja vračilo PIZ prispevkov »na bruto«za zavarovance iz prvega do četrtega odstavka 14. člena ZPIZ-2,ki:

§ niso dopolnili 26. let starosti, ali

§ matere, ki skrbijo za otroka do tretjega leta starosti;

če (pod pogojem, da):

§ se zavarovanecprvič zaposli za nedoločen čas in ostane pri istem delodajalcu zaposlen neprekinjeno najmanj dve leti;in

§ za zavarovancani uveljavil vračila prispevkovali enakovredne olajšave na podlagi drugih predpisov.

S »prva zaposlitev za nedoločen čas« je mišljen primer, kadar je zavarovancu zaposlitev prva za nedoločen čas sklenjena zaposlitev, tj. zavarovanec je predhodno bil brezposelna oseba, ali pa je bil zaposlen za določenčas.

S pogojem »matere, ki skrbijo za otroka«je mišljena skrb matere(ne pa tudi očeta) skladno s predpisi o zakonski zvezi in družinskih razmerjih. Upoštevaje, da nastane po 7.členu Zakona o zakonski zvezi in družinskih razmerjih – ZZZDR s posvojitvijo kot posebno obliko varstva mladoletnih otrok med posvojiteljem in posvojencem enako razmerje, kot je med starši in otroci, se za mater, ki skrbi za otroka šteje tudi primer, kadar zavarovanka skrbi za posvojenega otroka.

Izpolnjevanje pogoja starosti delavca oziroma otroka se presojasamo v trenutku začetka zaposlitve (v času sklenitve pogodbe o zaposlitvi), kar pomeni, da se v primeru, ko delavec 26. let starosti oziroma otrok tretje leto starosti dopolni pred potekom dveh let od začetka prve zaposlitve za nedoločen čas, vračilo prispevkov prizna za celotno dvoletno obdobjeneprekinjenega trajanja zaposlitve za nedoločen čas (op. KM: takšno stališče je Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti zavzelo v pojasnilu številka 1031-486/2013-2, datum: 18.07.2013).

Vračilo prispevkov je natančneje urejeno sPravilnikomo vračilu dela prispevkov delodajalcev za prvo zaposlitev. 7. členPravilnika določa vračila prispevkov in enakovredne olajšave na podlagi drugih predpisov, ki se izključujejo z vračilom prispevkov po 157. členu ZPIZ-2.

Pravilnik o vračilu dela prispevkov delodajalcev za prvo zaposlitev

7. člen

(1) Delodajalec ni upravičen do vračila prispevkov na podlagi 157.člena ZPIZ-2, če je za zavarovance, za katere uveljavlja vračilo prispevkov v skladu s tem pravilnikom, že uveljavil vračilo prispevkov oziroma enakovredne olajšave, ki se nanašajo na prispevke za pokojninsko in invalidsko zavarovanje na podlagi:

– predpisov o zaposlitveni rehabilitaciji in zaposlovanju invalidov,

– predpisov o urejanju trga dela,

– predpisov o razvojni podpori Pomurski regiji v obdobju 2010–2015(op. KM: tj. ZRPPR1015),

– predpisov o popotresni obnovi objektov in spodbujanju razvoja v Posočju,

– predpisov o spodbujanju skladnega regionalnega razvoja (op. KM: tj. ZSRR-2) ali

– drugih predpisov, ki urejajo vračilo, oprostitve oziroma olajšave glede prispevkov za pokojninsko in invalidsko zavarovanje.

(2) Kot enakovredne olajšave iz prejšnjega odstavkase ne štejejo olajšave, ki jih je delodajalec uveljavil na podlagi predpisov o davku od dohodka pravnih oseb, predpisih o dohodnini ali drugih predpisih, ki urejajo davčne olajšave.

Z uveljavljanjem vračila prispevkov po 157. členu ZPIZ-2 se izključujejo ugodnosti po tistih drugih predpisih, pri katerih so prispevki PIZ »na bruto«:

§ predmet ugodnosti - primer: vračilovseh prispevkov za socialno varnost; ali

§ vključeni v osnovo za izračun višine ugodnostiprimer: ugodnost, katere višina je vezana na t.i. bruto II (strošek plač in prispevkov v breme delodajalca).[2]

Kadar prispevki PIZ »na bruto« niso predmet ugodnosti ali niso vključeni v osnovo za izračun višine ugodnosti (primer: ugodnost, katere višina je vezana na plačo – t.i. bruto I), se uveljavljanje te ugodnosti ne izključuje z uveljavljanjem vračila prispevkov po 157. členu ZPIZ-2.

Delodajalec lahko zato vračilo prispevkov po 157.členu ZPIZ-2 uveljavlja tudi v primeru, če je za prvo zaposlitev uveljavljal davčno olajšavo za zaposlovanje po 55.b členu Zakona o davku o dohodkov pravnih oseb - ZDDPO-2 ali 61.a členu Zakona o dohodnini –ZDoh-2, ker prispevki PIZ »na bruto« nimajo vpliva na višino davčne olajšave - davčna olajšava za zaposlovanje se izračunava od zneska plače.

ZGLED

Zavezanec za DDPO 1. julija 2013 za nedoločen čas zaposli osebo, ki je stara 23 let. Oseba pred tem ni bila zaposlena za nedoločen čas. Bruto plača osebe znaša 1.000 EUR / mesec.

Ostale predpostavke:

− zaposlitev izpolnjuje vse ostale pogoje iz 157. člena ZPIZ-2 in 55.b. člena ZDDPO-2;

− višina davčne osnove za DDPO zavezanca omogoča koriščenje celotne olajšave za zaposlovanje;

− davčna stopnja DDPO: 17 %.

Ugodnost po ZPIZ-2 157. člen: vračilo dela   prispevkov PIZ »na bruto«

št. plač x bruto plača x   prispevna stopnja PIZ »na bruto« x % vračila x faktor izgube ugodnosti zaradi   dodatne davčne osnove za DDPO

Prvo leto zaposlitve

12 plač x 1.000 EUR x 8,85 % x 50% x (100 % – 17 %)

= 440,73 EUR

Drugo leto zaposlitve

12 plač x 1.000 x 8,85 % x 30% x (100 % – 17 %)

= 264,44 EUR

Skupaj

705,17 EUR

 

Ugodnost po ZDDPO-2 55.b člen: nižje plačilo DDPO na   račun olajšave

št. plač x višina bruto   plače x % olajšave x davčna stopnja DDPO

Prvo leto zaposlitve

12 plač x 1.000 EUR x 45 % x 17 % = 918,00

Drugo leto zaposlitve

12 plač x 1.000 EUR x 45 % x 17 % = 918,00

Skupaj

1.836,00 EUR

 

Skupni znesek ugodnosti po ZPIZ-2 157. in ZDDPO-2   55.b

Prvo leto zaposlitve

440,73 EUR + 918,00 EUR = 1.358,73 EUR

Drugo leto zaposlitve

264,44 EUR + 918,00 EUR = 1.1182,44 EUR

Skupaj

2.541,17 EUR

Uveljavljanje ugodnosti za zaposlovanje po Zakonu o ekonomskih conah – ZEC (1. in 2. točka 20. v povezavi z 20. a in 20.b členom) se izključuje z vračilom prispevkov po 157.členu ZPIZ-2, ker se v osnovo za izračun ugodnosti vštevajo upravičeni stroški novo zaposlenih delavcev, ki obsegajobruto plače in tudi (vse) obvezne prispevke za socialno varnost.[3]

PODROČJE: ZPIZ-2, ZUTD

Veljavna zakonodaja (ustrezni zakonski in podzakonski predpisi) v času izdaje strokovnega mnenja:

§ Zakon o pokojninskem in invalidskem zavarovanju (ZPIZ-2), Uradni list RS, št. 96/12 in 39/13- ZPIZ-2A.

§ Pravilnik o vračilu dela prispevkov delodajalcev za prvo zaposlitev, Uradni list RS, št. 55/13.

§ Zakon o razvojni podpori Pomurski regiji v obdobju 2010-2015 (ZRPPR1015), Uradni list RS, št. 87/09.

§ Zakon o spodbujanju skladnega regionalnega razvoja (ZSRR-2), Uradni list RS, št. 20/11 in 57/12-ZSRR-2.

§ Zakon o davku od dohodkov pravnih oseb (ZDDPO-2), Uradni list RS, št. 117/06, 90/07-Obvestilo o uveljavitvi in začetku uporabe davčne regijske olajšave za raziskave in razvoj, 56/08-ZDDPO-2A, 76/08-ZDDPO-2B, 92/2008-Obvestilo o uveljavitvi in začetku uporabe olajšave oziroma ugodnosti v zvezi s tveganim kapitalom, 5/09-ZDDPO-2C, 96/09-ZDDPO-2D, 110/09-ZDavP-2B, 43/10-ZDDPO-2E, 59/11-ZDDPO-2F, 24/12-ZDDPO-2G, 30/12-ZDDPO-2H in 94/12-ZDDPO-2I.

§ Zakon o dohodnini (ZDoh-2), Uradni list RS, št. 13/11-UPB7, 24/12-ZDoh-2I, 30/12-ZDoh-2J, 40/12-ZUJF, 75/12-ZDoh-2K in 94/12 ZDoh-2L.

§ Zakon o prispevkih za socialno varnost (ZPSV), Uradni list RS, št. 5/96, 18/96-ZDavP, 34/96-ZPSV-B, 87/97-ZDavP-A, 3/98-ZPSV-B, 106/99-ZPIZ-1, 81/00-ZPSV-C, 97/01-ZSDP, 97/01-ZPSV-D, 62/10 Odl.US: U-I-214/09, Up-2988/08-29 in 96/12-ZPIZ-2.

§ Zakon o urejanju trga dela (ZUTD), Uradni list RS, št. 80/10, 40/12-ZUJF in 21/13-ZUTD-A.

[1] ZPIZ-2 se ne uporablja v celoti od 1. januarja 2013, ker vsebuje mnogo prehodnih določb (členov), na podlagi katerih :

− je uporaba določenih členov odložena, ali

− se določeni členi uporabljajo postopno, tj. določena so prehodna obdobja njihove uporabe in posebna pravila za posamezno prehodno obdobje.

[2]V danem trenutku je šenejasno, kako se iz vidika izvajanja 157. člena ZPIZ-2 obravnavajo s strani Zavoda za zaposlovanje RS podeljenesubvencije za kritje stroškov novih zaposlitev. Subvencija namreč ne predstavlja (po)vračila prispevkov ali stroškov zaposlitve (sredstva iz naslova subvencij za novo zaposlovanje se delodajalcu praviloma podelijo/odobrijo vnaprej, tj. pred nastankom stroškov zaposlitve), prav tako pa delodajalec prejete subvencije pri obračunu davkov ali prispevkov ne more uveljavljati kot olajšavo.

[3]Takšen zaključek izhaja tudi iz gramatikalne razlage. Drugi odstavek 7. člena Pravilnika dopušča sočasno uveljavljanje ugodnosti po 157. členu ZPIZ-2 in drugih predpisih samo v primeru davčnih olajšav. Ugodnost za zaposlovanje po ZEC ni davčna olajšava, temveč davčna ugodnost, kar je razvidno iz v ZEC uporabljenih izrazov(posebna oprostitev dajatev, pomoč za zaposlovanje, davčna ugodnost) in iz v zap. 15.17 obrazca obračuna davka od dohodka pravnih oseb uporabljenega opisa te ugodnosti, ki se glasiDavčna ugodnost za odpiranje novih delovnih mest v ekonomski coni.