krpan in druščina postani član

Naslov teme: ddv

4569  27.08.2013 - 11:11h / DDV / Avtor: katja / 101 / 7

Podjete prodaja nove osebne avtomobile katere nabavlja v državi EU. Eno vozilo pa je nabavilo kot tesno vozilo katerega bo čez določen čas prodalo. Pri vozilih ki so za nadaljno prodajo naredim samoobdavčitev

pri testnem vozilu pa si ddv-ja ne smem v  celoti upoštevali kot vstopnega. Kako si naj izračunam delež.

(prodajalec mi je rekel, da ga bo čez 6 mesecev nato prodal - kaj pa če ne)

Hvala in lp

leo - 27.08.2013 - 12:01

pri testnem vozilu pa si ddv-ja ne smem v  celoti ? upoštevali kot vstopnega. Kako si naj izračunam delež.

 

Nobenega deleža - v celoti neodbiten.

Ko ga proda, pa ga proda brez DDV.

Zeleni Jurij - 27.08.2013 - 12:46

Testni avtomobili so prav tako nabavljeni (cilj) za nadaljno prodajo in zato je dana pravica do odbitka DDV, če gre za dejavnost nadaljnje prodaje. Prav tako si lahko odbije DDV od nabave goriv, maziv ... v povezavi s temi stroški.

leo - 27.08.2013 - 12:56

Testni avtomobili so prav tako nabavljeni (cilj) za nadaljno prodajo ??? Se ne strinjam.

 

Testni avtomobili so nabavljeni za namene reklamiranja in ob tem za lastno rabo (službeni avto) - prodaja je sekundarna in to prodaja rabljenega avta po nižji ceni.

 

Torej???

Zeleni Jurij - 27.08.2013 - 13:24

:)) torej ...

 

Iz pojasnila DURS-a.

 

1. Testni avtomobili

Testna vozila se pojavljajo pri trgovcih z avtomobili. Testni osebni avtomobili so namenjeni reklamiranju in pospeševanju prodaje. Za ta namen se običajno uporabljajo krajše časovno obdobje, kar izhaja iz pravil poslovanja posameznega trgovca. Običajno imajo trgovci z avtomobili določen rok, na primer 6 mesecev, v katerem je treba testni osebni avtomobil prodati. Trgovec testno vozilo evidentira kot zalogo blaga in ne kot osnovno sredstvo, saj ga proda prej kot v enem letu. Trgovec takšen osebni avtomobil evidentira kot trgovsko blago v začasni uporabi.

Čeprav se testno vozilo začasno uporablja za preizkušanje (testne vožnje), je dejansko namenjeno nadaljnji prodaji.

Davčni zavezanec ima v skladu s prvim odstavkom 63. člena Zakona o davku na dodano vrednost - ZDDV-1-UPB2 (Uradni list RS, št. 13/11-UPB3, 18/11, 78/11, 38/12 in 83/12) pravico, da od DDV, ki ga je dolžan plačati ali ga je plačal pri nabavah blaga oziroma storitev, če je to blago oziroma storitve uporabil oziroma jih bo uporabil za namene svojih obdavčenih transakcij. 

Omejitev pravice do odbitka DDV od osebnih avtomobilov in motornih koles je predpisana v določbi c) točke 66. člena ZDDV-1. Ta določa, da davčni zavezanec ne sme odbiti DDV od osebnih avtomobilov ter motornih koles, goriv in maziv ter nadomestnih delov ter storitev tesno povezanih s tem, razen od vozil, ki se uporabljajo za opravljanje dejavnosti prevoza potnikov in blaga, dajanje v najem in zakup ter za nadaljnjo prodajo, vozil, ki se uporabljajo v avtošolah za izvajanje programa usposabljanja iz vožnje v skladu z veljavnimi predpisi, kombiniranih vozil za opravljanje dejavnosti javnega linijskega in posebnega linijskega prevoza ter osebnih specialnih vozil, prilagojenih izključno za prevoz pokojnikov.

Osnovni namen nakupa testnega vozila je nadaljnja prodaja.

itd.

 

 

 

 

Zeleni Jurij - 27.08.2013 - 13:26

V kolikor se takšna vozila uporabljajo za lastno (zasebno rabo), pa predvidevam, da poznate določila v povezavi z davčno osnovo za obračun DDV :))

leo - 27.08.2013 - 15:01

Ok, hvala za pojasnilo.

 

Samo morate priznati, da je utemeljitev precej na trhlih nogah -  nekajkrat ...običajno...

 

Precej huda pa je tale:

Trgovec testno vozilo evidentira kot zalogo blaga in ne kot osnovno sredstvo, saj ga proda prej kot v enem letu.

Predviden rok, kdaj bo prodal OS, (to ni življenska doba OS!!) po SRS ni bistven za razmejitev med blagom določitev statusa ali je ali ni OS (razmejitev med blagom in OS).

Zeleni Jurij - 27.08.2013 - 15:38

Včasih dodajo kakšno cvetko, vendar se v celoti strinjam, da je v osnovi testno vozilo namenjeno nadaljnji prodaji, čeprav šele čez nekaj časa.