Naslov teme: račun iz zda z davkom
4992 23.09.2013 - 10:19h / DDV / Avtor: bpp / 51 / 1
Naročili smo "English laguage Pack for Office 2010" iz zda in dobili račun oz. print za plačilo z njihovim davkom. Na printu je navedena naša SI. Je pravilno tako, da je račun z davkom? Na kateri znesek naredim samoobdavčitev? Prosim nujno za pomoč. lp




Zeleni Jurij - 24.09.2013 - 08:44
ali je pravilno ali ne - nevem, saj je to predmet "ameriškega" predpisa. Predvidevam, da ste davčni zavezanec, ident. za namene DDV v Sloveniji, zato morate od prejete storitve obračunati DDV v Sloveniji (glejte 3. točko prvega odst. 76. člena ZDDV-1).
Glede davčne osnove si praksa ni enotna - DURS meni:
Po petem odstavku 36. člena ZDDV-1 pa se v davčno osnovo med drugim vštevajo, če že niso všteti, tudi trošarine in drugi davki, takse, uvozne in druge dajatve, razen DDV. Na podlagi navedene določbe se iz osnove za slovenski DDV izključi DDV, obračunan od davčnega zavezanca iz druge države članice (navedeno potrjuje tudi sodba Sodišča ES C-85/97 v zadevi SFI Belgija), ni pa mogoče iz davčne osnove izključiti DDV, ki je obračunan s strani davčnih zavezancev iz tretjih držav. Navedeno je posledica dejstva, da je obdavčitev z DDV usklajena le med državami članicami, k čemer slednje zavezuje Šesta direktiva Sveta, oziroma od 1. 1. 2007 dalje Direktiva Sveta 2006/112/ES (UL L 347, 11. 12. 2006, str. 1-118)
Jaz navedenega pojasnila ne bi upošteval, saj določila ZDDV-1 ne navajajo, da se iz davčne osnove izvzame DDV, obračunan v eni izmed držav članic, temveč nasploh - kar velja tudi za DDV oz. podoben davek, obračunan v tretjih državah. V kolikor imate 100% pravico do odbitka DDV pa bi v izogib potencialnim nevšečnostim postopal tako, da bi vzel za davčno osnovo bruto vrednost (torej z njihovim DDV-transakcija je itak nevtralna).