krpan in druščina postani član

Naslov teme: Odpoved delovnega razmerja

5334  10.10.2013 - 09:53h / Ostalo / Avtor: Jancal / 101 / 6

Pozdravljeni,

 

nameravamo odpustiti delavca, ki je zaposlen za nedoločen čas. Delavec na delovnem mestu pije in to kljub večkratnim opozorilom ni prenehal. Brala sem nov ZDR-1, pa prosim za pojasnila in sicer: Ali se šteje to za odpoved iz krivdnega razloga ali  nesposobnosti? Moramo o odpovedi obvestiti zavod? Se zaposlitev za določen čas (pred pogodbo za nedoločen čas je bil zaposlen za določen čas) šteje v odpovedni rok? Kje najdem napisano, kaj mora biti na  odpovedi napisano (predvsem kakšne so pravice delavca).

Hvala in lep pozdrav

Gorazd - 10.10.2013 - 10:39

V takih primerih je najpametneje najeti kompetentno pravno pomoč

Opa Zovalec - 10.10.2013 - 13:43

Ja, tu je res toliko če-jev, da je težko biti "pameten na prvo žogo". Jaz bi v vašem primeru izdal pisno opozorilo za kršitev delovnih obveznosti, v katerem bi navedel, da pomeni ponovitev kršitve takojšnje prenehanje DR iz krivdnih razlogov - ni odpravnine, ni borze...

SOVA - 11.10.2013 - 08:25

VPD - Pravilnik o izvajanju kontrole o alkoholiziranosti na delovnem mestu in ....

Seznanite delavca s tem Pravilnikom. Neposredni vodja niti ne sme dovoliti

delati alkoholiziranemu delavcu. Kontrolo izvaja zunanji pooblaščeni izvajalec

in pooblaščeni izvajalec delodajalca, tako nekako to gre. Kršitev, ki jo navajate

ima za delavca posledco redno ali izredno odpoved o zaposlitvi. Nič ne delajte

na pamet in brez osnove, tudi z odvetnikom ne, ker tudi oni za denar naredijo

marsikaj, ko dobi delodajalec delavca po xy letih nazaj z vsemi finančnimi bremeni,

se odvetnik izvleče, svojo dejavnost ima zavarovano in če vam ni kaj všeč, ga lahko

tožite in si spet delate samo stroške.

Jancal - 11.10.2013 - 08:43

Hvala vsem za odgovore. Ja razumem, da je težko tako na pamet nekaj narediti. Sploh pri nas, ki v 20 letih delovanja nikoli nismo odpustili nobenega delavca. Tudi v tem primeru, ki pa žal traja že kar nekaj časa (delavec konstantno pije in nobena opozorila oz.grožnje več  ne zaležejo), smo kljub temu pripravljeni izpeljati postopek tako, da mu damo odpravnino in ima možnost prijave na Zavod. Iz tega razloga bi radi izpeljali postopek, da bi bilo prav za nas in njega..

Lp

Opa Zovalec - 11.10.2013 - 09:12

Razumem vaš položaj, ker sem dolgo tudi sam tako razmišljal in delal. Dobro premislite - predvsem o tem, koga imate raje - njega ali sebe. Pri odpuščanju si ni dobro privoščiti nobenme improvizacije. Delavec bo šel na sodišče (kar koli boste naredili), tam pa jih bo zanimal najprej postopek, potem dolgoooooo nič, in šele na koncu, če boste imeli srečo, se bodo ukvarjali z vsebino. Rešitev, kot jo želite, je možna samo z odpuščanjem in poslovnih razlogov ali zaradi nesposobnosti. Delavec bo na sodišču zatrjeval, da ste ga odpustili zaradi pitja, to pa ni všteto v omenjena razloga - torej je bil odpuščen nezakonito...

 

Če zadev nimate urejenih s pravilnikom, kot to poudarja SOVA, poskusite s pričami in zapisnikom, da ste delavca zatekli v alkoholiziranem stanju. Sicer reskirate, da bo kak pameten odvetnik spodbijal vašo strokovnost ocenjevnja opitosti, ampak s pričami bi to morda šlo skozi. Vsekakor je bolje, da poskusite z zunanjim izvajalcem. Nenazadnje lahko delavca zaradi suma opitosti napotite k zdravniku (najbolje k tistemu, kjer izvajate obdobne preglede) in mu prepoveste delati.... (tako bi jaz ravnal na vašem mestu). Dalje pa, kot sem predlagal že včeraj.

Jancal - 11.10.2013 - 10:41

Opa Zovalec hvala za odgovor. Pisno opozorilo smo mu že izdali.  Dalje pa bomo ukrepali, ko bo prišel na zagovor.

Lp