Naslov teme: Prejem ARE
3386 19.09.2002 - 07:44h / DDV / Avtor: PRODAJALEC / 110 / 4
Prosim za vaša mnenja, kako je z izdajanjem računov v primeru prejema ARE kot garancije za sklenjen posel.Ali je za ta znesek potrebno izdati avansni račun?
Hvala za mnenja!
Hvala za mnenja!
VIRUS - 19.09.2002 - 08:58
Opredelite v pogodbi, da ne gre za aro, vendar za ODŠKODNINO. Razlika je v tem, da je za aro POTREBNO izdati avansni račun, za odškodnino pa ne. Vendar pazite: Ko bo poslel sklenjen morate odškodnino vrniti, prejeti pa polni znesek (ne smete zmanjšati polnega zneska). V primeru are se plača samo še razlika, pri odškodnini pa polni znesek, ki mu sledi vračilo odškodnine. To lahko rešite seveda samo papirno (kupec vam seveda plača samo razliko).
LP
- 19.09.2002 - 10:54
Enako se pojmuje tudi ara. Ne vem zakaj bi na to izdajal avansi račun. Ara, varščina,..obstaja v terminologiji, vendar je potrebno tudi tako ravnati kot se mora.
VIRUS - 19.09.2002 - 11:30
Tega se nisem jaz izmislila. Poglej nov Pravilnik 11 čl.(odškodnine) in 29. člen (predplačila). Enako je veljalo že v starem Pravilniku.
Tamara T. - 19.09.2002 - 13:30
V pravilniku beseda ara ni uporabljena. Če prav razumem besedo, pomeni predplačilo dela dogovorjenega zneska kot garancijo za resnost namena nakupa.
Od predplačil se seveda plačuje DDV in po novem je obvezno izstaviti avansni račun zadnji dan v mesecu, ko je bil avans prejet.
Odškodnina nikakor ne more biti plačana vnaprej, saj odškodnina pomeni nadomestilo za nastalo škodo.
Mislim pa, da v primeru, ko nekdo položi varščino, katero pa se ob plačilu računa ali preteku pogojev za garancijo v obliki varščine, obvezno v celoti vrne, to res ne predstavlja osnove za obračun davka. Definicija, kaj je predplačilo, je v 79. členu Pravilnika - plačilo za nameravan promet blaga in storitev. Se je pa za bati določila v 34. členu Pravilnika, da se davčna osnova poveča, kadar je izvršeno višje plačilo od dogovorjenega, NE GLEDE NA RAZLOGE ZA VIŠJE PLAČILO. ?!