krpan in druščina postani član

Naslov teme: 3% -41.čl.ZDDV

3391  19.09.2002 - 08:41h / DDV / Avtor: starka / 65 / 1

če prav berem 96.čl.PZDDV- velja od 1/10 dalje, če nismo registrirani za opravljanje finančnih storitev, potem prihodke iz tega naslova ne upoštevamo v izračun odbitnega deleža. Ali je res tako?
Kaj pa sploh je promet finančnih storitev?(katera šifra dejavnosti) Ali je to tudi vezava oziroma depozit sredstev, kreditiranja namreč ne opravljamo.

Tamara T. - 19.09.2002 - 13:12

Ne piše nič o registraciji. Piše, da se šteje, da je promet finančnih storitev opravljen občasno (in zato ni potrebno računati odbitnega deleža), če finančne storitve ne predstavljajo dejavnosti zavezanca.
Zaenkrat nam še noben davčni strokovnjak ni znal pojasniti, kdaj nekaj predstavlja dejavnost zavezanca. Vsako podjetje lahko plasira višek svojih denarnih sredstev v obliki posojil, danih drugim podjetjem ali investira na trgu vrednostnih papirjev. Tako lahko prihodki iz tega naslova dosežejo kar znaten delež v primerjavi s prihodki iz dejavnosti (npr. gostinska dejavnost), pa podjetje ne izgubi pravice do 100% odbitka vstopnega DDV, ker to ne predstavlja dejavnosti zavezanca.
Če pa je nekdo registriran za opravljanje oproščene dejavnosti, pa dosega samo 1% prihodkov iz naslova oproščene dejavnosti, ima pa pravico samo do 99% odbitka vstopnega DDV (mejnih 3% ni več) ali pa se odloči za vodenje ločenega knjigovodstva.
In kje je meja med še dovoljenim številom danih posojil ali prihodkov od vrednostnih papirjev in številom, ko bi to že predstavljalo dejavnost zavezanca, čeprav ni registriran za to dejavnost? V nekem primeru se je davčni organ baje odločil, da nekaj predstavlja dejavnost zavezanca, čim za to izstavi račun.
To pa je kot vedno: pojem višje sile zavarovalnica razlaga takole: toča v Sloveniji ni višja sila, toča v Sahari pa je višja sila. To ni vic.