Naslov teme: Prevoz na delo - sprememba bivališča
17 02.01.2014 - 13:12h / DDPO / Avtor: Sonja / 413 / 4
Delavec je dejansko spremenil kraj bivanja s prijavo začasnega bivališča.
Delodajalec mu je odklonil povečanje izplačila stroškov za prevoz na delo in iz dela, glede na to , da ima v pogodbi o zaposlitvi bivanje v kraju opravljanja dela.
Ali sploh velja Kolektivna pogodba za gospodarstvo , ki delavcu daje pravico povračila za prevoz na delo ,
lahko delodajalec odkloni plačilo povračila stroškov
glede na sklenjeno Pogodbo o zaposlitvi?
leo - 02.01.2014 - 17:03
Praviloma ima delodajalec tokrat prav. Če se ne motim, je to ravno v KP.
TITA2 - 02.01.2014 - 19:06
Spoštovana ga. Sonja, predlagam da si preberete 130. člen ZDR-1 ( Ur.list RS št. 21/2013 ), ki velja od 12. aprila 2013 ter Uredbo o višini povračil stroškov v zvezi z delom.... (Ur.list RS št. 76/2008 ). Podajam pa še svoj komentar oz. mnenje: Povračila stroškov v zvezi z delom (prevoz, prehrana, službene poti,...) zakonodajalec prepušča ureditvi v kolektivni pogodbi na ravni dejavnosti ( in ne več v splošni kolektivni pogodbi ) oziroma, če v navedeni kolektivni pogodbi povračila stroškov niso določena podzakonskim predpisom. Razlog je v tem, ker je bila za področje gospodarstva splošna kolektivna pogodba odpovedana, nova pa ni bila sprejeta. Lahko pa povračilo stroškov v zvezi z delom uredita delodajalec in delavec v pogodbi o zaposlitvi, vendar ne manj ugodno kot ta povračila določa kolektivna pogodba na ravni dejavnosti ali podzakonski predpis. Poudarjam- da nov 3. odstavek 130. člena ZDR-1 odpravlja dosedanja odprta vprašanja, kaj v primeru, če se med trajanjem pogodbe o zaposlitvi stroški prevoza na delo in z dela povečajo ( na primer: delavec se preseli v bolj oddaljen kraj od sedeža delodajalca kjer opravlja delo ). Za naknadno povečanje teh stroškov na strani delavca ZDR-1 jasno določa, da ima delavec pravico do povračila povečanega stroška le v primeru, če tako določa kolektivna pogodba na ravni dejavnosti ali, če se tako sporazume z delodajalcem.
Dodajam še , da v 3. členu Uredbe o povračilu stroškov dela.... zakonodajalec v 2. odstavku, 3. člena Uredbe... Pojasnjuje oz. ga vam bom kar citirala: * Mesto opravljanja dela po tej uredbi je mesto, kjer se delo opravlja oziroma se začne opravljati. Običajno prebivališče po tej uredbi je prebivališče delojemalca, ki je najbližje mestu opravljanja dela. Drugo prebivališče delojemalca je običajno prebivališče po tej uredbi le, če se delojemalec od tam vsaj štirikrat tedensko vozi na mesto opravljanja dela.* (konec citata). Menim, da je pomembna poštenost in iskrenost delojemalca do delodajalca - od kod se dejansko delojemalec pelje na delo ( in ni pomembno ali je na tem naslovu prijavljen za stalno ali začasno bivanje ) - prav tako poštenost delodajalca, da delavca razume ter mu v duhu 3. člena Uredbe in 130 člena ZDR-1 se sporazumno dogovorita o višini povračila za prevoz na delo in z dela, ter zadevo uredita pisno z aneksom k obstoječi Pogodbi o zaposlitvi.
Če je dobra volja - vse se da urediti na ta pravi, pošten in iskren način.
V upanju, da sem vam vsaj malo bila v pomoč - vas lepo pozdravljam! TITA2
Sonja - 03.01.2014 - 11:59
Hvala vam za trud in za temeljit odgovor.
Želim vam vse dobro , predvsem pa zdravo in uspešno leto 2014.
Sem pogledala še 13-čl. ZDR-1.
Malo je problem, kako naj delavec ve, v kateri branžni kolektivni naj bi bilo podjetje v katerem je zaposlen. Zasebno podjetje.
"
130. člen
(povračila stroškov v zvezi z delom)
(1) Delodajalec mora delavcu zagotoviti povračilo stroškov za prehrano med delom, za prevoz na delo in z dela ter povračilo stroškov, ki jih ima pri opravljanju določenih del in nalog na službenem potovanju.
(2) Če višina povračila stroškov v zvezi z delom ni določena s kolektivno pogodbo na ravni dejavnosti, se določi s podzakonskim aktom.
(3) Če se zaradi razlogov na strani delavca strošek za prevoz na delo in z dela naknadno poveča, ima delavec pravico do povračila tako povečanega stroška za prevoz na delo in z dela, če je tako določeno v kolektivni pogodbi na ravni dejavnosti oziroma če se tako sporazume z delodajalcem.
(4) Delodajalec je dolžan delavcu povrniti stroške v zvezi z delom mesečno v skladu s 134. členom tega zakona
TITA2 - 03.01.2014 - 15:01
Draga ga. Sonja, delavec ni dolžan vedeti v katero kolektivno pogodbo spada delodajalčeva dejavnost - to mora vedeti delodajalec in o tem tudi obvestiti delavca , ter seveda sam delodajalec mora vedeti katere zakonske, podzakonske, uredbe, predpise, lastne pravilnike, in pdb.,... bo uporabljal in jih spoštoval do svojih zaposlenih- seveda, vse tovrstne zadeve naj se rešujejo v pisni obliki. Vse je odvisno od kolektivnih pogodb dejavnosti v katero bi po naravi delodajalčeve dejavnosti se uvrstil - če je le to možno. Če ne se uporablja ZDR-1 in k njemu spremni oz. primerni drugi predpisi. Lp-TITA2