krpan in druščina postani član

Naslov teme: vračilo DDV - po pravnomočni sodbi oz neuspešni izvršbi

608  23.01.2014 - 11:31h / DDV / Avtor: Š. / 85 / 2

Zdravo

imam vprašanje glede vračila DDV. 

Imam takle primer: 

Vložena je bila izvršba, na katero je dolžnik podal ugovor. V pravdnem postopku smo dobili sodbo v našo korist, ki je pravnomočna in izvršljiva. Sedaj bi morali ponovno vložiti izvršbo na podlagi pravnomočne sodbe, da bi potem, ko bi bila izvršba neuspešna lahko zahtevali vračilo DDVja. 

Problem pa je sledeč. Dolžnik je društvo, ki bo verjetno obstajalo v nedogled. Bančni račun so že zaprli. Z izvršbo se na bančni račun tako ne moremo usesti.

Ali lahko zahtevamo vračilo DDV zgolj samo s pravnomočno sodbo, se pravi, da ne gremo v izvršbo, ker itak ne bi mogli dobiti pravnomočnega sklepa o izvršbi, ker računa dolžnik nima? 

Upam, da sem dovolj jasno napisala. 

Če kdo mogoče kaj ve v zvezi s takmule primerom, se priporočam za informacije. 

Hvala in lp

Š. 

J.G. - 23.01.2014 - 13:07

Nima take izkušnje, zato nimam odgovora.

Bi pa dodala, da je za delovanje (in dolgove) društva po Zakonu o društvo odgovoren predsednik društva. Z osebnim premoženjem. Tako da izterljivo vsekakor je.

Š. - 23.01.2014 - 13:23

J.G. , 

hvala za odgovor, tole glede odgovornosti sem pa spregledala. A bi mogli potem tudi predsednika društva tožiti? A lahko samo s sodbo, ki se glasi na društvo, direktno vložimo izvršbo na predsednika društva? Glede na člen mi deluje, da bi mogli preko sodišča kakšno odgovornost dokazovati. Kakšno mnenje?

hvala in lp

Š.

---------------------------------------- 

Zakon o društvih 6. člen
(odgovornost)


(1) Če temeljni akt ne določa drugače, za zakonito poslovanje društva odgovarjata društvo in zastopnik društva. 

(2) Društvo odgovarja za svoje obveznosti z vsem svojim premoženjem.

(3) Ne glede na določbo prejšnjega odstavka, za obveznosti društva odgovarjajo solidarno in z vsem svojim premoženjem tudi njegove odgovorne osebe, ki so v svojo korist ali korist koga drugega zmanjšale premoženje društva ali s preusmeritvijo poslovanja oziroma finančnih tokov na drugo obstoječo ali novoustanovljeno pravno osebo ali fizično osebo preprečile povečanje premoženja, čeprav so vedele, da društvo ne bo moglo poravnati obveznosti tretjim osebam. Odgovorne osebe odgovarjajo do višine oškodovanja društva, ki so ga povzročile s svojim ravnanjem.

(4) Za obveznosti društva v primerih iz prejšnjega odstavka solidarno odgovarja tudi fizična ali pravna oseba, ki je z ravnanji odgovornih oseb pridobila premoženjsko korist, do višine pridobljene premoženjske koristi.