Naslov teme: odvetnikov izdan račun sodišču-fiduciarni
3980 10.07.2014 - 01:42h / DDV / Avtor: Lisa / 275 / 2
Sodišče zahteva od odvetnika, da za povračilo stroškov, ki ga zahteva za svojo stranko izda račun z DDV. Sodišče plača ta račun na fiduciarni račun odvetnika, odvetnik ta sredstva v enakem znesku nakaže naprej stranki. Problem: ddv na računu.
Če odvetnik izda račun z DDV, bi praviloma ta račun moral v DDv knjige. Vendar odvetnik od tega računa nima nič, ker gre vse naprej k stranki. Če bi ta račun dal v DDV knjige, potem mora ta DDV odvesti naprej državi, stranki pa mora nakazati vse, kot je določilo sodišče, torej osnovo+ddv.Torej je odvetnik v minusu za ddv.
Kako zavesti ta račun v evidence, da bo prav? Gre v DDV-O ali ne?
Hvala za odgovor!
mimogrede - 10.07.2014 - 10:01
predvidevam da gre za primer, da je stranka bila v sodnem postopku oproščena in zato stroške nosi proračun RS
tukaj se pojavljata dve situaciji:
a) če odvetnik stranki predhodno ni izdal nobenega računa
odvetnika nima kaj tega denarja prenakazati stranki - stranka ni imela nobenih izdatkov v zvezi s stroški dela odvetnika, katere bi bil odvetnik dolžan (po)vrniti; kot jaz poznam zadevo, sodišča take račune "lepo" plačujejo na "navadni" poslovni TRR -> račun se knjiži klasično: B 120 Terjatve do kupcev (do sodišča), D 260 Obračunani DDV, D 760 Prihodki
b)
a) če je odvetnik stranki predhodno izdal račun / -e (mimogrede: to je možnost ki jo odvetniki imajo po odvetniški tarifi - t.i. stopenjski raččun za posamezna dejanja v postopku)
račun izdan sodišu se poknjiži enako kot pod a), medtem ko se za prehodno vstranki izdane račune v tej zadevi izda dobropis
Lisa - 10.07.2014 - 19:01
ad.a.) ja, to je običajen račun za sodišče in ta ni problematičen. In tudi ne nakazuje stranki. Znesek sodišče poravna na redni TRR.
ad.b.) ja, najprej je stranka odvetniku plačala njegovo storitev (rn z ddv, kot običajno), potem pa stranka tožbo dobi in odvetnik zahteva povračilo stroškov, ki pa navadno ni v višini prvotnega računa ampak kot odloči sodišče. Če prav razumem, bi potem izdali račun kot reče sodišče in dobropis za ta znesek (ker je prvotni rn lahko/navadno višji od odobrenih stroškov sodišča). Imam prav? Ta znesek sodišče nakaže na fiduciarni račun.
Kaj pa opcija, da se rn za stroške ne knjiži v davčno knjigo (učinek z dobropisom je sicer enak), temveč po izpisku na 2450 priliv sodišča in 2450 odliv stranki? To je sicer poenostavljeno in verjetno po DDV ne ravno pravilno. Kaj pravite?
Hvala in lp