Naslov teme: Kdo kontrolira - ali sploh - normirance ?
4039 15.07.2014 - 11:22h / Dohodnina / Avtor: Meta / 3761 / 23
Samostojni podjetniki imajo ob registraciji dejavnosti svojega podjetja na izbiro:
- ali voditi knjige, po sistemu enostavnega ali dvostavnega knjigovodstva
- ali imeti t.i. status normiranca in mu v tem primeru poslovnih knjig ni potrebno voditi (davčna osnova se določi na podlagi prihodkov, zmanjšanih za zakonsko določenih 70% odhodkov.
Mene pa zanima, ali kdo kontrolira te normirance? Ali preverjajo, kako izdajao račune, če jih sploh?
Poznam primer-normiranca, plača prispevke za dopolnilno dejavnost, sedaj ima legalno prijavljeno storitev, ki jo opravlja, ima tablo na vratih, ki vabi stranke, veselo dela (in ne tako malo). . . . računa pa ne izstavi !!! ? !!!
Kje so videli smisel normirancev? Meni zgleda kot legalizacija dela na črno.
Kaj pa vaša mnenja?
martina - 15.07.2014 - 11:39
Obveznost izdajanja računov je za normirance popolnoma enaka, kot za davčne obveznike po dejanskih stroških. Tudi kontrola. Razlika: normiranec na "firmo" lahko kupi, kar si mu le srce poželi.
00 - 15.07.2014 - 12:06
martina, si pa za hece : tudi nenormiranec gre lahko "na firmo" na dopust na Maldive , samo ne enemu, ne drugemu "ne gre v stroške"!!!
E.K. - 15.07.2014 - 12:12
Saj normiranec ne potrebuje stroškov, torej je na boljšem kot drugi. A ni?
martina - 15.07.2014 - 12:37
Ja, tako je: normiranec ima 70% priznanih strpškov in pika. Če dela z izgubo ali z velikim dobičkom, je davčno na istem. Kar se pa izdajanja računov tiče: voditi mora evidenco (predpisano) in razen enostavnosti ni nobene razlike od nenormiranca.
00 - 15.07.2014 - 16:41
martina, a ne boš pojasnila tistega :
" Razlika: normiranec na "firmo" lahko kupi, kar si mu le srce poželi." ??
martina - 16.07.2014 - 08:21
Pojasnilo: normiranec lahko plačuje tudi račune, ki za nenormiranca niso davčno priznani - normiranec ima pač priznanih odhodkov 70% od prihodkov. Nisem pa rekla, da je normiranec zato na boljšem, le "z neumnimi predpisi" (niso moje besede) se mu ni treba ukvarjati
00 - 16.07.2014 - 09:22
Pojasnilo: normiranec lahko plačuje tudi račune, ki za nenormiranca niso davčno priznani ???
Nesmisel - to ni razlika!
- tudi nenormiranec lahko plačuje račune, ki za nenormiranca niso davčno priznani
(pač jih ne knjiži v stroške, temveč na terjatev do fo (lastnika, sp) ali jih pobota z obveznostmi do njega)
Efekt pa je enak pri obeh.
viki - 16.07.2014 - 08:07
Ni vedno res, da je bolje biti normiranec. Podjetnik ima lahko tudi več kot 70% stroškov. na Maldive pa lahko gresta, če imata denar in eden in drugi.
MeTa - 16.07.2014 - 09:35
Upam, da bo nova vlada res uvedla davčne blagajne. Čim prej.
leo - 16.07.2014 - 09:44
Pa kaj misliš, da bodo (če, kadar bodo) davčne blagajne za vse dejavnosti?
MeTa - 16.07.2014 - 10:36
Mislim, da bi se državi splačalo investirati v davčne blagajne, vsaj delno. Delno država, delno podjetnik. Ne bo potrebno nobenih novih davkov uvajat, če bodo vsi pošteno plačali davek od svojega inkasa.
dolgi - 16.07.2014 - 10:30
računa pa ne izstavi !!! ? !!!
Upam, da bo nova vlada res uvedla davčne blagajne. Čim prej.
In kaj bodo spremenile davčne blagajne če računov ne izstavlja ????
MeTa - 16.07.2014 - 10:38
Ko bo davčna blagajna, bo izstavil račun.
dolgi - 16.07.2014 - 10:47
Seveda, sedaj ga samo zato ne ker nima davčne blagajne.
MeTa - 16.07.2014 - 10:58
Mislim, da bo to verižna reakcija. Če bom sama morala izstaviti vse račune, bom tudi od dobaviteljev zahtevala račune, da bom imela stroške.
Na Hrvaškem niti ne pomislijo, da ne bi izstavili računa. Račun sem dobila za 10 kun za ocvrt krompirček - na štantu.
dolgi - 16.07.2014 - 11:16
Mislim, da bo to verižna reakcija. Če bom sama morala izstaviti vse račune, bom tudi od dobaviteljev zahtevala račune, da bom imela stroške.
To je sistem DDV-ja, tega pa že kar nekaj ćasa imamo.
Račun za krompirček si dobila zato, ker te niso poznali.
Sabina V - 16.07.2014 - 13:04
MeTa ne razumem zakaj sedaj od dobavitelja ne zahtevate računa? Si ne predstavljm da nekaj kupim, sploh na ne na firmo, in da mi ne dajo računa.
To ni stvar davčne blagajne ampak neke culture vseh nas.
Na Hrvaškem že vse od osvojitve naprej imajo zakon, da vkolikor kupec nima računa za kar je plačal, plača kazen. Tudi pri nas bi jih več zahtevalo račun, če bi vedeli da jih za vogalom lahko čaka inspector, ki bo preveril ali imajo račun ali ne.
Trenutno pa je tako da te nihče nič ne vpraša kaj in koliko si plačal kje imaš račun.
00 - 16.07.2014 - 14:11
Saj smo ga tudi mi že imeli, pa smo ga skenslali - s kakšno utemeljitvijo neki?
MeTa - 16.07.2014 - 14:27
Od leta 1990 dalje skrbim sama zase, od prvega dne plačam vse davke in prispevke. za vsako storitev napišem račun in ga tudi dobim plačano na TRR. TRR eden in edini od prvega dne dalje. Ni mi bilo težko in zdelo se mi je , da je tako prav, danes pa se počutim malo neumna, ker sem ena redkih, ki pošteno vse prikažem in plačam, kar mi gepira. Vozim se v starem avtu, ker ne potrebujem novega. Sosed pa "normiranc" prometa skoraj nima (uradno) v garaži pa pasata in za gospo audija. Pač posluje z gotovino.
A se vam ne zdi, da je zadnji čas, da se tukaj nekaj naredi. Da se obsodi tiste, ki poslujejo mimo zakona. MI davkoplačevalci moramo enako misliti, saj zaradi takšnih plačujemo zdravstvo, plačujemo šolo in ostali bomo brez pokojnin......
00 - 16.07.2014 - 14:07
lahko čaka inspector ??
A bo iz EU?
Sabina V - 16.07.2014 - 14:55
MeTa se popolnoma strinjam s tabo. Samo stvar ni o tem ali si normiranec ali ne. Jaz recimo sem in vseeno izdajam vse račune.
Trenutno gradim hišo pa se počutim k največji osel ker želim račun za vsako storitev, ker mi je bilo vseeno koliko gotovine mi izplačajo pri kreditu. Saj gre itak vse na račune, pa naj banka plačuje ne pa da imam še s tem delo in stroške. No ja ugotovim, da kljub temu da niso normiranci jih več kot polovica dela brez računa.
Zato pravim da stvar je tudi na kupcu da zahteva račun in ne sam na dobavitelju. Davčne blagajne tega problema ne bodo rešile, tudi na Hrvaškem lahko dobiš marsikaj brez računa. Rešijo le to da računi niso prepisani, da če je enkrat izdan je to to, nič popravljanja.
Xy - 17.07.2014 - 13:34
Takole razmišljam - če normiranec kot doo dviguje neopravičeno denar, potem bi ga "vestni računovodja" opozoril, da lahko ob morebitni davčni kontroli te dvige obravnavajo kot posojilo. Prav tako, da so računi za privat stvari predmet bonitete.
bacil - 21.07.2014 - 06:54
ja, xy, na firmi je že tako; s.p. pa prosto razpolagajo z gotovino, ker njegova dejavnost ni ločena od njegove fizične osebe;
in kot je nekdo prej rekel: to je stvar naše kulture in odnosa so države - in zadeva ni samo slovenska (hrvaška tozadevna kultura je še slabša in davčne blagajne niso nobena rešitev; italijani imajo to že malo morje časa, pa so še vedno v buli): poglejte EVROPO v celoti: bolj južno bolj tužno - bolj severno bolj prosperiteta (in zakaj: zaradi kulture in načina razmišljanja posameznika, ki se zaveda, da je davke treba plačevati, če hočeš enkrat od države kaj v obliki sociale dobiti... tudi država ne deluje brez denarja.. in prvi bi se morali tega zavedati naši voditelji...itak riba smrdi pri glavi...za spremembe bodo potrebne zamenjave generacij...
in še: niso vedno podjetniki tisti, ki "nočejo računa" - naročniki (fizične osebe) s tem izsiljujejo nižje plačilo (brez davka) in se videl primer, ko je ugledna gospa od s.p. dobila uradni račun za storitev in mu je plačala samo znesek brez ddv v gotovini ter mu povedala, da računa ne rabi; revež je bil ves zbegan, kaj naj zdaj naredi, saj je bilo ddv obdobje že davno mimo in račun v evidencah - ni mu preostalo drugega kot dati gospej sorazmerni dobropis, da je posel štimal v saldakontih in imel zato toliko manjši zaslužek (kar močno manjši zaslužek)...pol pa se pejt dejavnost (vsaka zgodba ima dve plati - normiranec ali ne: nima veze);
itak normiranec vedno plača davek... koliko?, pa je zgodba inšpekcij in kulture družbe.. dokler bo nekdo, ki ne izdaja računov, nekdo, ki divja po naših cestah z dobrim avtomobilom, nekdo, ki kaj ukrade v naši družbi FRAJER, KI SE ZNAJDE, se ne bo spremenilo nič; VSAK POSAMEZNIK MORA PRI SEBI SPREMENITI MIŠLJENJE, PA BOMO POČASI ZAČELI RINITI V PRAVO SMER