krpan in druščina postani član

Naslov teme: izplačilo PDPZ-dvakrat obdavčeno

4192  30.07.2014 - 07:26h / Dohodnina / Avtor: mara / 164 / 5

Nekaj let sem imela sklenjeni dve zavarovanji za prostovoljno dodatno pokojninsko zavarovanje (eno v podjetju, drugo pa sem plačevala sama iz svojih prihrankov oz. zasluženih sredstev, od katerih sem ob prejemu že plačala dohodnino). Podjetje mi plačuje zavarovanje do predpisanih 5,844%, kolikor si lahko upošteva kot svojo davčno olajšavo, zato mojih osebnih vplačil po drugi polici nisem mogla uveljavljati kot davčno olajšavo pri moji dohodnini. V letu 2012 sem se odločila, da svojo drugo polico, ki sem jo plačevala sama, prekinem in zahtevam izplačilo privarčevanih sredstev. Ob izplačilu mi je pokojninska družba obračunala dohodnino od celotnega izplačanega zneska, DURS pa je v informativnem izračunu dohodnine kot osnovo za obračun dohodnine upoštevala celotno izplačilo pokojninske družbe in ni upoštevala, da od mojih vplačil ni bila v preteklih letih upoštevana olajšava. Torej sem od mojih sredstev plačala dohodnino dvakrat: najprej ob izplačilu plače, nato pa še ob izplačilu PDPZ.
Na informativni izračun dohodnine za leto 2012 sem vložila ugovor, ki ni bil upoštevan in DURS mi je izdala odločbo. Nanjo sem se pritožila na 2. stopnjo, ki je mojo pritožbo tudi zavrnila, češ da 15. člen ZDoh-2 določa, da se fizični osebi obdavčijo vsi dohodki, ki jih je prejela v letu. Na ta odgovor je možno vložiti tožbo na Upravno sodišče v roku 30 dni od prejema odgovora. Ta rok se izteče v začetku avgusta.
Zanima me vaše mnenje o smiselnosti vlaganja tožbe na Upravno sodišče. Sicer 15. člen ZDoh-2 res govori o tem, da morajo biti obdavčeni vsi dohodki, ki sem jih prejela v letu, vendar pa je prišlo v mojem primeru do dvojne obdavčitve. Ali menite, da je možno, da bi Upravno sodišče ugodno rešilo mojo zadevo? Ali mogoče obstaja kakšna druga možnost za ugodno rešitev moje zadeve?

davekaj - 30.07.2014 - 10:47

za davčno olajšavo nimate nikakršne možnosti. Plačevanje nad 5,844% je nesmiselno. Odbavčitev pa je predvidena tako, da ne stimulira predčasnih dvigov. Žal.

mara - 30.07.2014 - 11:21

To mi je čisto jasno, da nisem mogla uveljavljati davčne olajšave. Samo ko sem pa denar dvignila, mi ne bi smeli od zneska vplačanih premij, za katerega nisem uveljavljala davčne olajšave, obračunati dohodnine. Dohodnino od tega denarja sem namreč plačal že takrat, ko sem ga zaslužila s plačo.

Lusja - 30.07.2014 - 11:21

Davekaj ima sicer prav, vendar vseeno mislim, da je bila narejena napaka - kot osnova za obdavčitev bi morala biti vzeta razlika med vplačili in izplačilom (kot pri življenjskih zavarovanjih), glede na to, da so bila vplačila narejena iz vašega neta (brez olajšave). Dejansko gre za dvojno obdavčitev -kot da bi pri vračilu depozita obdavčili celoten nakazan znesek. Moram pa priznati, da imamo mi s sodišči slabe izkušnje ter da naša sodišča v glavnem zelo slabo poznajo ali ne razumejo davčne zakonodaje ter praviloma pritrjujejo DURS oz MF, razen če gre za čisto procesne zadeve.

davekaj - 30.07.2014 - 14:27

ja, ampak njih ne briga ali je to denar od neto plače, od črno izplačanih potnih nalogov, maximalnega prevoza iz vikenda ali pa iz štumfa. Ko dobiš izplačano plačaš in pika. Če bi si dal to izplačati v rentnih zneskih bi bila morda obdavčitev minimalna, ko pa to sešteješ z dobro plačo ti snifnejo 41% vsaj. In če mene vprašate se to plačuje samo za olajšavo in pa za rento ko si dejansko v nezijo, drugače via štumf.

Opa Zovalec - 30.07.2014 - 14:49

Žal imate prav.

 

In naj nihče niti po pomoti ne išče logike pri FUckRS-ih ali (bog ne daj) pravice na sodiščih v dolini Šentflorjanski.