Naslov teme: Vodenje zalog v pekarni
5059 03.10.2014 - 17:55h / Ostalo / Avtor: Žoržica / 367 / 9
Pozdravljeni,
zanima me kako mora pekarna v glavni knjigi evidentirat nabavo materiala.
Gre lahko vsaka nabava direktno v razred 4 ali je potrebno najprej poknjižiti vso nabavo v razred 3 in nato po porabi ( podatek mora dati v računovodstvo lastnik pekarne) v razred 4 ?
Kaj točno v tem primeru mora glede nabave materiala voditi pek ( predpisani obrazci?) in kaj njegov računovodski servis ( najbrž moramo po njegovih mesečnih podatkih razknjižiti iz r3 v R4)?
Lepo prosim za pomoč.
Hvala.
Žoržica
Simbi - 03.10.2014 - 18:43
Draga Žoržica!
Če se greste računovodski servis, najprej spremenite svojo dejavnost v knjigovodski servis, kajti računovodstvo je še kaj več kot knjigovodstvo.
Iz vaših vprašanj (tega in večine do sedaj zastavljenih v tej klepetalnici) je očitno, da tudi v knjigovodstvu niste domači, zato vam priporočam vsaj kak hitri tečaj osnov knjigovodstva. Predvsem pa si rezervirajte kak vikend in v roke literaturo: slovenske računovodske standarde, pa tudi učbenik za srednjo šolo bi vam bil v pomoč - za ta konkretni primer vašega peka poglejte v poglavje materialno knjigovodstvo in obračun proizvodnje.
Ne zamerite mojemu komentarju, vzemite napisano dobronamerno. Takole iskanje bližnjic vas do potrebnega osnovnega znanja knjigovodstva ne bo pripeljalo, morate se naučiti kakšno informacijo tudi sami poiskati in sami priti do določene rešitve problema, kar pa res zahteva nekaj vloženega truda in časa. Za posebnosti, ki niso v učbenikih, pa je tukaj ta klepetalnica. Vsi smo bili nekoč "frišni" v tem in v času, ko še ni bilo interneta, je bilo pač potrebno odpreti kakšno literaturo. In takrat najdeš tudi kakšno informacijo, ki jo v tistem trenutku ne potrebuješ, pride pa prav čez nekaj časa.
Lep pozdrav!
Simbi
mimica - 03.10.2014 - 21:44
Način vodenja zalog naj bi bil zapisan v aktih družbe. Poleg aktov , ki morajo biti usklajeni s standardi (SRS) morate upoštevati veljavne predpise iz področja DDV in ostalih davkov. Vse to so okvirji, ki vam določajo spremljanje zalog materiala od njegove nabave, skladiščenja, proizvodnje gotovih izdelkov, normativi pri izdelavi gotovih izdelkov, popisi, distribucija in prodaja končnemu kupcu in drugo.
Vse to je, kot je povedal klepetalec/ka pred menoj, zahteven zalogaj, ki se ne nauči čez noč. Zaloge in proizvodnja ( pekovska dejavnost je čista proizvodnja ) so tako obširna zadeva, da niti en odgovor na tem forumu ne bo celovit in popoln.
Verjetno veste, da smo računovodje ( na podlagi verodostojnih listin seveda ) dolžni v knjigah zagotoviti resnične podatke o stroških in odhodkih družbe. Ob urejenem proizvodnem procesu in upoštevanjem vseh pravil je to možno in samo na takšen način bodo izkazi podjetja odražali resnično in pošteno stanje - SRS 24.
Če poznaš zadeve si jih poenostaviš. Pri tem morate vedeti kaj za vašo dejavnost predstavlja nakup materiala. Morate vedeti ali je to osnovni material ( moka, sol, kvas…) ki je vedno prisoten v vsakem proizvodu ( R3) ali pa je pomožni material ( mak, cimet, vanilij začimbe, dodatki…), ki se uporablja občasno v proizvodih v neznatnih količinah v primerjavi z osnovnim materialom in podjetje zanj ne vodi materialnih evidenc (R4).
Glede obrazcev pa se spet vračamo na temo » akti družbe« ( na primer Pravilnik o računovodstvu). Tam naj bi bili zapisani in opisani vsi vaši dokumenti, ki nastopajo v proizvodnem procesu. Primer: dobavnica, tehtni list , delovni nalog, prenosnica v proizvodnjo, prevzemnica iz proizvodnje, kontrolni list, oddajnica za prodajo, račun kupcu, dnevni popisni list zalog ( vračilnica ), izdajnica za druge uporabnike ( na primer za klošarje), ure prisotnosti, odpisnica… itd…itd… lahko jih vi poimenujete drugače.
S pekom se morate zmeniti kako si boste delili delo, katere podatke bo zagotovil on, katere pa vi. V vsakem primeru morate imeti podatek o prodaji po prodajni vrednosti ( osnovo in DDV ), nato porabo zalog in vrednost zalog (odvisno od vrednotenja zalog- glejte SRS4 in vaše akte! ), pa še kaj bi se našlo.
Zaloge je treba imeti rad :)
lp, m
Žoržica - 03.10.2014 - 23:20
Hvala, da ste si vzeli čas in mi odpisali kar spoštujem in preberem vsako besedo dvakrat če je potrebno.
Z to dejavnostjo se srečujem prvič in mi vsaka najmanjša informacije zelo prav pride. Do sedaj sem delala le trgovine na drobno in debelo.
Razumem, da knjižim vhodni račun za material na 310/22 oz. napr. za sol 40/22 (če je v manjših količinah - hvala da ste me opomnili tudi na to).
Porabo materiala, ki mi jo sporoči pek bom razknjižila 40/309 ( je tako prav)?
Sedaj pa se mi ustavi. Moram ta material nato poknjižit v zalogo 60/409 ? (tukaj od peka kakšne kalkulacije ne bom dobila, gre za mičkeno pekarno).
Sedaj pa prodaja - dnevni izkupiček knjižim po blagajni 10/76 ( ni davčni zavezanec).
Ter razknjižim zalogo 70/60.
Imam literaturo, imam IKS, berem, ampak direktno mnenje, takšno kot ste ga podali vi pa v literaturi ne najdeš.
Prosim ga. Mimica če si vzamete še toliko časa da preletite konte ki sem jih navedla in me usmerite v pravilno knjiženje.
Najlepša hvala.
Žoržica
Žoržica - 03.10.2014 - 23:22
Zmotila sem se pri kontih zaloge : navedla sem 60/409, kar je napačno.
Žoržica
Žoržica - 03.10.2014 - 23:25
Pa še eno napako sem naredila -kontiranje 60/70. Se opravičujem. Žoržica.
mimica - 04.10.2014 - 01:03
Razumem, da knjižim vhodni račun za material
na 310/22300/22 oz. napr. za sol 40/22 (če je v manjših količinah - hvala da ste me opomnili tudi na to).Še vknjižba :
310/309 knjiženje obračun nabave.
Porabo materiala, ki mi jo sporoči pek bom razknjižila
40/309(je tako prav)?ni prav.Sedaj pa se mi ustavi. Moram ta material nato poknjižit v zalogo
60/409? (tukaj od peka kakšne kalkulacije ne bom dobila, gre za mičkeno pekarno).Knjiženje proizvodnje poteka :
400/310
600/490
630/600
700/630
Sedaj pa prodaja - dnevni izkupiček knjižim po blagajni 10/76 ( ni davčni zavezanec). Ok
Ter razknjižim zalogo 70/60.Konec! Zaloga bo ok, če bo temeljnica proizvodnje ok.
Vedno imej v mislih, da je nabava minus prodaja = zaloga
Pazi pri kontu 49 ! Konto 49 ima dva ( obvezna) konta ki jih upoštevamo ob prenosu . To sta:
490 – prenos stroškov v zaloge ( torej tista štirica, ki predstavlja strošek proizvodnje)
491- prenos stroškov neposredno v odhodke ( ostala štirica, ki se zalog ne »dotika«)
lp, m
Žoržica - 04.10.2014 - 06:10
Draga Mimica, najlepša hvala za strokovno pomoč in za hiter odgovor.
Sedaj bom vzela v roke še literaturo in se bolj poglobila v te konte ter SRS4 in si predvsem uredila sistem dela s pekom.
Bodite lepo in lep pozdrav.
Žoržica
Žoržica - 04.10.2014 - 10:59
Še eno vprašanje Mimica.
KOnec leta prenesem stroške materiala v zaloge 600/490.
KOnec leta naredim potem še knjižbe 630/600 in 700/630 .
Te knjižbe naredim le enkrat - konec poslovnega leta ?
Hvala.
Lep pozdrav.
Žoržica
Žoržica - 04.10.2014 - 12:46
Bila sem pri tem mojem peku in mi je povedal da evidenc materiala ne rabi vodit, le konec leta naredi inventuro in ugotovi kaj je ostalo na zalogi.
TO pa zato, ker je MINI pekarna z proizvodnjo do 2 ton na noč in teh evidenc ne rabijo vodit.
Kje naj zdaj to preverim? Rada bi naredila tako kot zakon narekuje in dovoljuje.
Mogoče ima kdo informacijo oziroma vsaj kje pridobit informacijo glede tega izogiba vodenju evidenc.
Hvala v naprej in lep pozdrav.
Žoržica