krpan in druščina postani član

Naslov teme: e-računi in arhiviranje

5531  06.11.2014 - 08:35h / Ostalo / Avtor: Maša / 97 / 6

Smo gospodarska družba, ki bo letno izdala približno 20 faktur proračunskim uporabnikom. Računov, ki jih bo od JS prejela, pa bo morda še manj.

Kako vi razumete predpise na tem področju? Zakaj točno bi morali plačevati arhiviranje, če pa račune lahko natisnemo in jih hranimo v papirni obliki kot doslej? Saj nismo proračunski uporabniki?

val4 - 06.11.2014 - 18:43

Jaz razumem, da to "ni izvorna-originalna" oblika. Po mojem gre za arhiviranje izdanih in ne prejetih računov. 

Tudi mi smo mali,  sedaj nam je glavna skrb izdajanje  oz. prejemanje  e računov.  Glede arhiviranja pa bomo videli kaj bodo rekli večji uporabniki - programske hiše.

 

Lep dan,                    

Daša - 07.11.2014 - 07:06

Jaz mislim, da zato, ker če jih natisneš v papirni obliki si vmes lahko kaj spremenil na računu (verodostojnost).

Če imaš pa nekje arhiv, pa ne moreš nič več spreminjat, ker imaš arhiv računa, popolnoma takega kot je bil poslan in ne moreš nič na računu spremenit/popravit.

Kot v banki, ko so v arhivu nalogi, ki so izvršeni, tam nič več ne moreš spremenit.

 

Kako boste pa delali, preko bank ali drugega ponudnika?

 

Ker ne razumem zakaj pravijo, da banka nima arhiva, saj dejansko v arhivu (tako kot pri nalogih, ko plačuješ) imaš poslane e-račune in priponke - kaj ni to arhiv?

 

Res pa je, da so nam na banki rekli, da če ti se kaj poruši, da oni imajo arhiv za naloge samo za 90 dni, za e-račune pa nimajo oni pri sebi arhiva (ti ga pa imaš), samo da je priporočljivo 1x mesečno naredit backup.

Maša - 07.11.2014 - 08:49

Arhiv moramo menda vzdrževati certificirani arhivarji- in banke to niso. Torej bo treba še arhiviranje plačevati.

Podloznik - 07.11.2014 - 11:40

E-račun lahko natisnete in shranite, vendar to odpira možnost zlorabe (spreminjanja vsebine računa), zato je verodostojen samo v elektronski obliki, ustrezno arhiviran in časovno žigosan.

Vprašajmo se, zakaj je treba hraniti račune 10 let?

Zaradi davčne uprave, oziroma davčnega nadzora.

In račune mora hraniti izdajatelj in prejemnik.

Zdaj pa se vprašajmo še, zakaj bi oba hotela spremeniti vsebino? Znesek se "dokazuje" potem tudi s plačilnim prometom (če ni šlo za gotovinsko plačilo), ampak to pač ni dovolj.

In sedaj lahko nastopi domišljija, kaj vse bi ustrezno motiviran davčni zavezanec lahko ali želel spremeniti? Možnosti je veliko, zato je pač potrebno zagotoviti verodostojen arhiv.

In kdo potrebuje tak verodostojen arhiv?

Država.

Torej naj si ga zagotovi sama na svoje stroške, da bodo lahko izvajali "inšpiciranje"... in glede na to, da gre vse to pošiljanje in sprejemanje e-računov čez enotno točko, je rešitev na dlani.

Izdajatelj (ali prejemnik) računa, si uredi tak arhiv, kot ga potrebuje. Karkoli drugega predstavlja dodatne stroške za podjetja, čeprav imajo vsi polna usta o zmanjševanju administrativnih ovir in debirokratizaciji...

kr en - 07.11.2014 - 15:06

No no... Potem bi tud fascikle za 10 let morala hranit država....

Podloznik - 08.11.2014 - 10:07

Fasciklov drzava ne more hraniti, saj papirnatih racunov ne posiljamo preko njih.

e-racuni pa gredo preko UJP in ze imajo ustrezno infrastrukturo za e-arhiv....in so tudi prejemniki racuna dolzni arhivirati prejete racune, ali morda ne?