krpan in druščina postani član

Naslov teme: zaloge nedokoncanih proizvodov

6330  27.12.2014 - 11:53h / Ostalo / Avtor: darja / 201 / 4

Letos imam prvic na zalogi ob koncu leto nedokoncani proizvod. Kako v praksi izracunavate vrednost teh zalog po predpisanih rac. Metodah. Kako ocenite, koliko amortizacije se pripise tem zalogam (material se mi lepo pripise glede na porabo, dela nimam, ker sem s.p. popoldanc brez zaposlenih, ostane samo se am.). Mi lahko kdo svetuje iz prakse.

morka - 27.12.2014 - 15:39

želim vam srečno in uspešno novo leto 2015. predvsem pa vam želim, da si privoščite nekoga, ki bo zadeve obladoval in vam zadevo uredil brez vprašanj po forumu, tudi če ste samo s.p. popoldanec, ja lahko si sami vodite knjige, ampak vprašajte se kaj počnete z vašimi poslovnimi knjigami.   

Matjaž K - 27.12.2014 - 18:08

se strinjam -  osnova kar je treba vedeti o vrednotenju zaloge nedokončanih in dokončanih proizvodov piše v SRS 4 - Zaloge

v navezavi na SRS 4 pa je treba poznati tudi (najmanj)

SRS 13– Stroški amortizacije
SRS 14 – Stroški materiala in storitev
SRS 15 – Stroški dela in stroški povračil zaposlencem
SRS 16 – Stroški po vrstah, mestih in nosilcih

SRS 16 – Stroški po vrstah, mestih in nosilcih

"pod črto" je torej materije kar nekaj  - ni čudno, da so resne/dobre knjige o stroškovnem računovodstvu pravi "biblični špehi"

? - 28.12.2014 - 14:34

Če se hočeš izogniti preveč popolnim nasvetom (perfekcionistov), ki za popoldanca pač niso življensko nujni, ti svetujem, da sprejmeš sklep, dabutnešv zaloge samo direktne stroške (kar že imaš - material se mi lepo pripiše glede na porabo).
 
Tudi če ne boš odkrival Amerike ali tople vodepo vprašanjuAM, bodo tvoje bilance odražale bolj verodostojno sliko kot marsikatere bilance, revidiraneskoziugledne (in predvsem drtage!) revizijske hiše  (banke, Teši, Zvoni, ...
 
PS Pri široko znanikakovostivseh mogočih računovodij je za take, kot si ti, ki se za popoldanca zadosti spozna, še vedno priporočljiv bratski pregovor: " Uzdaj se use in u svoje kljuse!"  (- zanesi se nase!)

Matjaž K - 28.12.2014 - 17:00

se (perfekcionistično) strinjam

ker sem odgovarjal "na hitro" nisem bil pozoren na status subjekta (s.p.)

po SRS 39 (2006) velja:

39.34. Količinska enota zaloge proizvoda in nedokončane proizvodnje se ob

začetnem pripoznanju ovrednoti po eni izmed metod iz SRS 17, ki je v skladu s

predvideno shemo izkaza poslovnega izida. Zaloge proizvodov in nedokončane

proizvodnje se lahko vrednotijo le po izbranih vrstah stroškov, vendar najmanj po

neposrednih stroških materiala in neposrednih stroških storitev. V nabavno vrednost

količinske enote proizvodov in nedokončane proizvodnje je mogoče v izjemnih

primerih všteti tudi obresti od dobljenih posojil, s katerimi se takšne zaloge financirajo

(če traja njihovo proizvajanje dlje kot obračunsko obdobje).


39.35. Knjigovodska vrednost porabljenih zalog je strošek, knjigovodska vrednost

prodanih zalog pa poslovni odhodek.

 

Toliko o teoriji - izvedba v praksi pa ima različne variante/tegobe. Glavna je ugotoviti, kateri in koliko materiala je "letelo" na določen nedokončan proizvod.

Če gre posamično proizvodnjo, tj. po izdelek se izdela naročilu (primer: mizar izdela 1 kom omare po naročilu stranke), se vodijo obračunski listi po posameznem stroškovnem nosilcu (ponovno primer mizarja: stroškovni nosilec je omara). Če pa je serijska proizvodnaj ali množinska proizvodnja (sploh če je v izdelavi hkrati več serij na različni ravni dokončanosti), pa je zadeva podatkovno že težja za vzpostaviti (nikakor namrel ni prav da se npr. za dve seriji v različni fazi dokončanosti obema pripiše enaka vrednot materiala).

lp