krpan in druščina postani član

Naslov teme: Predplačila in DDV

4022  18.10.2002 - 19:05h / DDV / Avtor: Paula / 134 / 10

Na prvi pogled se mi je zdelo, da so predplačila v ZDDV končno smiselno rešena - račun za predplačilo se izda najkasneje zadnji dan davčnega obdobja, če ni bil izdan račun za dobavo. Toda kaj pa 29. člen Pravilnika v povezavi z zakonom, ki pravi,da nastane davčna obveznost na dan prejema predplačila? Torej se mora v vsakem primeru obračunati DDV od predplačila, ni pa potrebno izstaviti avansnega računa? In kje je smisel vsega tega?

Poln kufer imam te zbirokratizirane države! Predlagam, da se račun za dobavo izstavi na datum prejema predplačila, datum dobave tako mora biti naprej znan in ne zakon ne pravilnik ne prepovedujeta, da se račun za dobavo izstavi pred dejansko dobavo, torej?

Kaj menite ostali?

Matjaž K - 18.10.2002 - 19:32

Se strinjam.

Analogno je zadeva zapletena, ko je treba obračunati DDV, čeprav ni izdan račun (če ni izdan račun se DDV obračuna najpozneje 8 dni po dobavi). V tem primeru je treba delati z nezaračunanimi dobavami (ali po domače: vknjiži knjigovodsko listino, ki je še ni).

LP

Miha - 19.10.2002 - 08:39

Predplačilo je vedno bruto in je potrebno DDV odšteti. Če je predplačilo 120 sit je DDV 20 sit po 20% stopnji.

Janja - 19.10.2002 - 11:26

Tudi sama določila v zvezi s predplačili razumem tako, da nastane obveznost
obračuna ddv še vedno na dan prejema,(19.člen zddv in 29.člen pzddv),
račun za predplačilo pa je potrebno izdati najkasneje zadnji dan davčnega
obdobja, če še ni izdan račun za dobavo. (79.čl.pzddv).

Na seminarju durs je bilo pojasnjeno, da je namen določila 79.člen pzddv zmanjševanje administriranja zavezancev.
To seveda nikakor ne drži, ker je na tem mestu določeno le, do kdaj je potrebno izdati avansni račun, kdaj nastane obveznost obračuna ddv pa je predpisana v gornjih določilih.
Po mojem mnenju je določilo 79.člena brez veze, oziroma ni združljivo
z drugimi členi, ki urejajo to področje. Z njim so samo povzročili dodatno zmedo in zaplete.
Npr.
1.Dajalec avansa ima mesečno obveznost obračuna ddv, prejemnik pa trimesečno.
Prejemnik bo moral obračunati ddv na dan prejema avansa.
Dobava blaga bo izvršena po dveh meseih od dneva danega/prejetega avansa.
Ker prejemnik avansni račun lahko izda zadnji dan svojega (trimesečnega)davčnega obdobja, si dajalec ne bo moral obračunati vstopnega ddv v mesecu, ko je nakazal avans, ker ne bo razpolagal z računom za predplačilo.
2.Po predpisani ureditvi se administriranje poveča.
Doslej smo davčno obveznost iz predplačila evidentirali na osnovi
dokumenta-avansni račun, odslej naj bi na osnovi nekega drugega-internega dokumenta,če prometa za predplačilo na koncu davčnega obdobja še ni, storniramo interni dokument in evidentiramo avansni račun...(ljubi Bog, kako lahko govorimo o zmanjšanem administriranju).

Obstaja pa tudi možnost, da to področje ne razumem in da preveč kompliciram(tako mi je bilo očitano na enem seminarju).

Lp


Paula - 19.10.2002 - 19:44

Tvoje razmišljanje je povsem podobno mojemu, tako da ne verjamem, da agre le za kompliciranje! V takšno razumevanje zakonov so nas prisilili brdavsi, ki jim je logika in gospodarno ravnanje povsem tuje.

In ko je od tvojih navodil odvisnih cca 100 davčnih zavezancev, se človek včasih res vpraša, ali ima sploh smisel????????????

LP

MUCEK - 19.10.2002 - 16:31

DRŽI KOT PRIBITO.
SPLOH NE VEŠ ZA KAJ GRE.
AVANSNI RAČUNI IZDAŠ NA KONCU MESECA, PA JE.
VSE OSTALO, KAR PIŠEŠ, JE FILOZOFIJA.

SIGUREN SEM, DA TAKO MISLI VEČINA.
LP

Jest - 20.10.2002 - 11:51

Paula,

prav imaš! Konec davčnega obdobja, kar se pa zgodi vmes, pa dobenega nič ne briga! Kaj bi konplicirali in se za....na koncu pa še plačevali kakšne kazni! Tako kot si napisala, konec davčnega obdobja, zato pa KONEC in začetek NOVEGA davčnega...

LP

WXW - 21.10.2002 - 07:28

KONEC DAVČNEGA OBDOBJA KAR NI RAČUNOV ZRIHTAŠ AVANSNE RAČUNE, UREDIŠ DDV EVIDENCE IN NEHAŠ PREMIŠLJEVAT, KJE TE LOVIJO ČAROVNICE. SICER NE MOREŠ NIKOLI V MIRU SPAT IN DIHAT KOT SE SPODOBI. LP

Irena - 21.10.2002 - 13:30

Sama razumem 79.člen PZDDV, ki velja od 01.10.2002, da je potrebno za vsako predplačilo izdati avansni račun. Izjeme, da se lahko izda le en račun (65.člen PZDDV, ki je veljal do 30.09.2002, je dovoljeval v primeru, da je bila dobava blaga v 8 dneh po prejemu predplačila in če je bil znesek predplačila enak znesku, ki je bil izkazan na računu, izdati le en račun v skladu s 34.členom ZDDV), v tem pravilniku ne najdem. Na računu, ki ga izda ob dobavi blaga oz. storitev pa mora navesti številko avanskega računa.
Torej na kratko - ob vsakem predplačilu dva računa - avansni in "ta pravi".
Prosim za komentar ostalih.

LP

WXW - 21.10.2002 - 14:17

ČE JE PREDPLAČILO IN DOBAVA MATERIALA ALI STORITVE V ISTEM DAVČNEM OBDOBJU JE DOVOLJ EN KOMPLETEN RAČUN, KI ZADOSTI ZAKONODAJI.
KO PA GRE ZA PREDPLAČILO V ENEM OBDOBJU, OPRAVLJENA STORITEV PA V DRUGEM DAVČNEM OBDOBJU POTEM PA NI DRUGE REŠITVE KOT V PRVO OBDOBJE AVANSNI RAČUN,V DRUGO OBDOBJE PA PRAVI RAČUN (CELOTEN ALI PA DELEN) IN AVANSNI DOBROPIS. LP

nina - 22.10.2002 - 13:54

Se ne strinjam. V zakonu in Pravilniku piše da MORA davčni zavezanec izdati račun za vsako vnaprejšnje plačilo. Ni več tistega roka 8 dni.